اگر بخواهیم مفهوم تمرکز را بهتر درک کنیم ، می توانیم آن را به بدن انسان تشبیه کنیم. بدنی که اگر با ورزش آن را تقویت نکنیم ، خیلی زود ضعیف و بیمار می شود. تمرکز هم همین گونه است! زمانی که شما در حال درس خواندن یا گوش دادن به یک سخنرانی می باتشید ، در واقع در حال خرج کردن تمرکز و توجه خود می باشید.

پس اگر تمرکز زیادی نداشته باشید نمی توانید مقدار زیادی از آن را برای انجام امورات خود پرداخت کنید. بنابراین باید به دنبال تقویت تمرکز و نوجه خود باشید. اما از آن جایی که بیشتر عادت های ما از کودکی شکل می گیرد ، بهتر است تا به عوامل تقویت تمرکز در سنین کودکی بپردازیم. چیزی که خیلی از افراد به خصوص والدین به دنبال آن هستند. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا 15 مورد از عوامل تقویت تمرکز در کودکان را با یکدیگر بررسی کنیم.

1-عوامل حواس پرتی را حذف کنید.

همان طور که می دانیم محیطی آرام و ساکت یکی از شرط های اصلی برای تمرکز کردن می باشد. اما با توجه به سنی که کودک در آن قرار دارد باید گفت که کودکان در این مورد به دو دسته ی مجزا تقسیم می شوند.دسته ی اول کودکانی هستند که در محیطی آرام تمرکز خوبی دارند و دسته ی دوم کودکانی هستند که در محیط های پرجمعیت تمرکز بهتری دارند، زیرا احساس تنهایی به آنان دست نمی دهد.

برای حل این موضوعات پژوهشگران پیشنهاد کرده اند که موسیقی را حدالامکان از محیط حذف کنید. به خصوص موسیقی های تند و با کلام. روش دیگر این است که عوامل حواس پرتی همانند گوشی و کنسول های بازی و یا هر وسیله ای که کودک بیشترین توجه به آن دارد را از اطراف او حذف کنید.

پیشنهاد دیگر این است که وسایل مورد نیاز کودک را تمام و کمال در اختیار او قرار دهید.

تقویت تمرکز کودکان/مغزبرتر

 

2-تغذیه ی سالم نقش مهمی در تقویت تمرکز کودکان دارد.

همان طور که همه ی ما می دانیم و شنیده ایم ، عقل سالم در بدن سالم می باشد. بنابراین برای داشتن یک بدن سالم باید تغذیه ی سالم و مفیدی هم داشته باشیم. از آن جایی که بیشتر رشد بدن و مغز انسان در سنین کودکی می باشد ، توجه به تغذیه ی مفید در این سن یک ضرورت انکار ناپذیر به شمار می رود. برای تقویت تمرکز در کودکان از دادن غذاهایی که قند و چربی زیادی دارند ، خودداری کنید. همچنین خوراکی های کافئین دار مانند نوشیدنی های انرژی زا و گازدار باید به مقدار کمی مصرف شوند. چون انرژی زیادی به کودک داده و تمرکز او را بر هم می زند. در عوض سعی کنید کودک خود را در خوردن سبزیجات و مواد غذایی پروتئین دار مانند گوشت و تخم مرغ ترغیب کنید.

تقویت تمرکز کودکان/مغزبرتر

 

3-روش یادگیری کودک خود را پیدا کنید.

بزرگترین مشکلی که اکثر والدین در یادگیری فرزندان خود با آن روبه رو می شوند ، کندی و یا عدم یادگیری صحیح کودکان می باشد. وقتی این اتفاق در یادگیری کودکان رخ می دهد ، اکثر والدین تصور می کنند که مشکل از کودک می باشد در صورتی که هر کسی روش یادگیری مخصوص به خود را دارد. بعضی با شنیدن بهتر یاد می گیرند ، بعضی حرکتی و بعضی دیگر هم دیداری یادگیری بهتری دارند. پس سعی کنید مدل یادگیری کودک خود را کشف و آن را در تقویت تمرکز کودک به کار بگیرید.

تقویت تمرکز کودکان/مغزبرتر

 

4-اهداف کوتاه مدت را جایگزین اهداف بلند مدت کنید.

اهدافی را برای کودک خود تعیین کنید که قابل دستیابی و در زمان مشخصی انجام گیرند. چون میزان تمرکز را افزایش می دهند. شما می توانید اهداف بزرگی مثل خواندن یک کتاب را به اهداف کوچک مانند خواندن تعداد صفحه ی مشخص در زمانی مشخص تقسیم کنید.اگر هدف کوچک باشد ، به احتمال زیاد دست یافتنی هم می باشد. زمانی که کودک به هدف های کوچک خود رسید مغز او به او پاداش می دهد و همین امر اشتیاق و تمرکز کودک در مطالعه و یادگیری را تقویت می کند.

5-مطمئن شوید کودکتان خواب کافی داشته باشد.

همیشه باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که میزان تمرکز با میزان خواب افراد رابظه ی مستقیمی دارد. بسیاری از کودکان که تا نیمه های شب بیدار می مانند و صبح زود به مدرسه می روند ، نباید انتظار داشته باشند که در کلاس درس از تمرکز کافی برخوردار باشند. میزان خواب کافی برای کودکان به گفته ی محققان چیزی حدود 8 تا 10 ساعت در روز می باشد. یک چرت و استراحت کوتاه 30 دقیقه ای در بعدازظهر می تواند تاثیر بسزایی در تقویت تمرکز کودکان داشته باشد.

تقویت تمرکز کودکان/مغزبرتر

 

6-با کودکان خود بازی کنید.

به طور کلی یادگیری و سایر مسائل اگر با بازی همراه باشد ، کودک درک بهتری از مسئله پیدا می کند.شما می توانید این بازی ها را همراه کودک خود انجام داده و به تقویت تمرکز و یادگیری او کمک کنید. بازی هایی مثل : بازی های کارتی ، پازل ، معما ، تفاوت در تصاویر هم شکل و هم سان ، بازی های فکری و رنگ آمیزی تصاویر و نقاشی ها.

تقویت تمرکز کودکان/مغزبرتر

 

7-برای کودک خود داستان بخوانید.

یکی از بهترین راه های تقویت تمرکز کودکان ، جلب کردن توجه و تمرکزآنان به یک داستان و قصه ای جذاب می باشد. اکثر کودکان ، زمانی که والدین برایشان قصه می خوانند ، توجه و تمرکز خود را به قصه می دهند. تکرار این امر منجر به تقویت تمرکز در کودکان می شود.

تقویت تمرکز کودکان/مغزبرتر

8-منظم بودن را به کودک خود آموزش دهید.

حتما شما هم تجربه کرده اید ، زمانی که در کمد به هم ریخته و شلخته ی خود به دنبال جوراب هایتان میگردید ، آن ها را پیدا نمی کنید و زمانی که آن ها را پیدا نمی کنید از کوره در می روید. این عصبانیت منجر به کاهش سطح تمرکز و توجه در شما می شود. زمانی که شما چه در دنیای واقعی و چه در مغز خود به دنبال چیزی می گردید ، بهتر است که قبلا آن را طبقه بندی کرده باشید تا راحت تر آن را پیدا کنید و اصطهلاک ذهنی خود را کاهش دهید.

9-برنامه ریزی و تعیین هدف را به کودک خود آموزش دهید.

این که والدین و یا کودکشان کارهای خود را بر اساس پیش آمد و به صورت رندوم انجام دهند ، دقیقا مصداق بارز منظم نبودن و شلخته بودن از لحاظ ذهنی می باشد. زمانی که نمی دانید در حال انجام چه کاری هستید و یا چه هدفی را دنبال می کنید ، گیج و سردرگم هستید. همین سردرگمی تمرکز شما حین انجام کارهای ضروری را به حداقل می رساند. پس سعی کنید که با برنامه ای صحیح قدم بزرگی در تقویت تمرکز خود و کودکتان بردارید.

10-برای کودک خود جایزه تعیین کنید.

یکی از بهترین راه ها برای تشویق کودکان به انجام یک کار تعیین پاداش برای آن ها است. این امر موجب می شود تا شعله ی اشتیاق و انگیزه درون کودک روشن شده و سعی کند تا وظیفه ی خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. البته این را هم باید گفت که جایزه صرفا خوراکی و یا استفاده از فضای مجازی به مدت محدود نمی باشد. بلکه والدین می توانند تشویق کلامی و یا یک بازی فکری را برای کودکان خود در نظر بگیرند.

11-به کودکان خود آزادی عمل بدهید.

یکی از نکاتی که در تقویت تمرکز کودکان توسط والدین نادیده گرفته می شود ، بحث دادن آزادی عمل به آن ها می باشد. بسیاری از والدین تصور می کنند که باید 24 ساعته مراقب کارها و رفتار کودکان خود باشند تا مبادا اشتباه یا کاری مغایر اصولی که گفته شد انجام دهند. نه این گونه نیست! شما باید به کودک خود آزادی عمل بدهید تا انرژی خود را تخلیه کند. مخصوصا زمانی که کودک شما در اوقات فراغت خود می باشد باید این آزادی و تخلیه ی انرژی را داشته باشد تا هنگام کار که رسید ، حداکثر تمرکز خود را به کار بگیرد.

12-استفاده از گوشی قبل از خواب را ممنوع کنید.

تحقیقات ثابت کرده اند که نگاه کردن به صفحات نمایش مثل تلویزیون و گوشی باعث می شود که تمرکز و آرامش ذهنی شما به هم بریزد و خواب خوبی را تجربه نکنید. همان طور که اشاره کردیم ، میزان تمرکز و میزان خواب رابطه ی مستقیمی با یکدیگر دارند. پس سعی کنید تا جایی که می توانید خواب کافی و با کیفیتی داشته باشید.

تقویت تمرکز کودکان/مغزبرتر

 

13-کودکان خود را به ورزش کردن ترغیب کنید.

یکی از بهترین تکنیک های تقویت تمرکز فعالیت بدنی می باشد. سنین کودکی جزو سنین پرشور و حرارت به حساب می آیند. اگر این انرژی تخلیه نشود ، تاثیر خود را روی کارهای دیگر خواهد گذاشت و سطح تمرکز را پایین می آورد. همچنین ورزش کردن منجر به ازبین رفتن کسالت و استرس می شود.

تقویت تمرکز کودکان/مغزبرتر

 

14-تمرینات تنفسی و مدیتیشن را به کودک خود آموزش دهید.

یکی از بهترین روش ها برای تقویت تمرکز تمرینات تنفسی من جمله مدیتیشن می باشد. دلیل سفارش زیاد محققان در انجام تمرینات تنفسی و مدیتیشن به میزان اکسیژن موجود در خون باز می گردد. همان طور که می دانیم بخش زیادی از انرژی ، مواد غذایی و اکسیژنی که در خون ماست توسط مغز استفاده می گردد. پس هر چه میزان اکسیژن خون ما بیشتر باشد ، مغز در استفاده از اکسیژن آزادی عمل بیشتری داشته و بهتر می تواند اکسیژن را به بخش های مختلف مغز برساند. در نتیجه روی تقویت تمرکز و یادگیری ما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

15-پکیج های تقویت هوش و حافظه مغز برتر

در 14 مورد قبل به وضوح توضیح دادیم که چه عواملی در تقویت تمرکز و یادگیری ما موثر می باشد. اما اگر بخواهیم در نهایت نسخه ای برای تقویت تمرکز و یادگیری بنویسیم که شامل بهترین تکنیک های تقویت تمرکز و یادگیری باشد ، می توانیم پکیج های تقویت هوش و حافظه ی مغز برتر را به شما پیشنهاد کنیم. برای تهیه این پکیج می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت مغز برتر موجود است ، به پشتیبانی پیام دهید.

دوره مقدماتی مغزبرتردوره پیشرفته مغزبرتردوره عالی مغزبرتر

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *