روش های یادگیری سریع/مغزبرتر

9 روش اصولی برای یادگیری سریع

 

احتمالا شما هم به این فکر افتاده اید، که آیا راهی برای یادگیری سریع تر و موثرتر مطالب وجود دارد یا نه؟! در پاسخ به این سوال باید گفت که بله! وجود دارد. زمانی که شما هدف بزرگی را برای زندگی خود تعیین می کنید ، نیاز به یادگیری بیشتر و سریع تر مطالب در شما قوت می گیرد. جدا از داشتن هدف بزرگ ، شما برای زندگی روزمره ی خود نیز نیازمند مهارت و دانش می باشید. مهارت و دانشی که جز با یادگیری موثر و مفهومی مطالب بدست نمی آید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با راه های یادگیری سریع و موثر آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

تکنیک های یادگیری سریع و موثر:

همان طور که در ابتدا به آن اشاره کردیم ، راه های زیادی برای یادگیری سریع و موثر موجود می باشد. افراد یک جامعه ی در حال پیشرفت باید بدانند که برای هماهنگ شدن با سرعت پیشرفت باید یادگیری را به عادتی همیشگی تبدیل کنند تا به اصطلاح از غافله عقب نمانند. در ادامه به برخی از این تکنیک ها اشاره خواهیم کرد.

1-مهارت تندخوانی را بدست آورید.

طبق یک عادت همیشگی باید گفت که مطالعه و کتاب خوانی جزو روزمرگی افراد موفق می باشد. اما بسیاری از افراد این کار را کسالت آوره دانسته و از آن فراری اند. دلیلشان هم تا حدودی منطقی به نظر می رسد.سرعت پایین! به طور کلی هر کاری که با سرعت پایین صورت بگیرد نیازمند صبر و حوصله می باشد که بسیاری از افراد از خرج کردن صبر حوصله خود برای آن امتناع می کنند. اما اگر مطالعه با مهارت تندخوانی همراه شود ، انگیزه ی زیادی برای مطالعه بیشتر و موثرتر در افراد ایجاد می کند. در سایت مغزبرتر مقالاتی پیرامون چگونگی یادگیری تندخوانی و فواید آن منتشر شده است که می توانید آن ها را مطالعه بفرمایید.

همچنین بخوانید : آموزش تندخوانی

همچنین بخوانید : 9 مورد از فوایدتندخوانی برای دانش آموزان و دانش جویان

 

روش های یادگیری سریع/مغزبرتر

2-مطالب را روی کاغذ بنویسید.

شاید بسیاری از افراد فکر کنند که نوشتن روی کاغذ وقت گیر بوده و برای همین از این کار اجتناب می کنند و برای یادگیری به حافظه ی خود اکتفا می کنند. اما باید گفت که تحقیقات و آزمایشات نشان داده است که نوشتن روی کاغذ روند یادگیری را سریع تر و موثرتر می کند. دلیل این امر نیز آن است که ، زمانی که شما روی کاغذ مطلبی را می نویسید ، تمام تمرکز و حواس خود را معطوف به آن مطلب می کنید. مشخص است که هر چه تمرکز بیشتر باشد ، یادگیری نیز سریع تر و موثرتر اتفاق می افتد.

روش های یادگیری سریع/مغزبرتر

3-با مطلب ارتباط ذهنی موثر برقرار کنید.

زمانی که مطالعه می کنید ، سعی کنید آن را در ذهن خود مجسم کنید و تصویر واضحی از آن در ذهن خود بسازید. به این تکنیک ، تکنیک تصویرسازی ذهنی گفته می شود. در این تکنیک ، فرد به تجسمی خلاقانه که خود آن را ساخته است می رسد. ذهن ما به گونه ای طراحی شده است که تصاویر و رنگ ها را بهتر هر چیز دیگری به خاطر می سپارد. پس هر چه مطالعه با تجسم خلاقانه ی بیشتری همراه باشد ، سرعت و تاثیر یادگیری بیشتر خواهد بود.

4-مطالب را رمزگذاری کنید.

حتما تا به حال معلمان یا موسسات آموزشی را دیده اید که برای حفظ یک مطلب به دانش آموزان ، کدگذاری آن مطالب را آموزش می دهند. شما هم می توانید در کنار تجسم فضایی ، کد یا رمز یا شعری را منتسب به آن مطلب ابداع کنید. چون این مسئله ابداع و ساخته ی دست شماست ، آن را بهتر به خاطر می سپارید. حتی می توانید ارتباط موضوعی بین مطالب  قدیم و جدید برقرار کنید. به این صورت که مطالبی که در گذشته یادگرفته اید را با کدگذاری ، مخفف و یا رمز به مطالب جدید مرتبط کنید. تکرار و تمرین ایم کار سرعت یادگیری شما را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

5-موسیقی بی کلام و ملایم گوش کنید.

لازم است بدانیم که مغز انسان چهار نوع موج مغزی به نام های آلفا ، بتا ، تتا و دلتا دارد. زمانی که شما موسیقی دارای موج الفا را گوش می کنید در بهترین حالت تمرکز و توجه خود قرار دارید. اگر بخواهیم علمی تر مسئله را بررسی کنیم باید بگوییم که موسیقی های بین 8 تا 13 هرتز را گوش کنید ، چون ذهن مخاطب آماده ی تمرکز کردن روی هر مسئله ای می باشد. ضمنا توجه کنید که این دسته از موسیقی ها باید بی کلام باشند و مانند موسیقی رپ و متال ، سریع و خشن نباشند. چون این سبک از موسیقی ها مدام در پس زمینه ی ذهن پخش می شوند و تمرکز را به هم می زنند.

روش های یادگیری سریع/مغزبرتر

6-به عمل کار برآید، به سخن دانی نیست!

به قول معروف تجربه مفیدترین علم بشری می باشد. شما هر چقدر هم که کتاب آموزش رانندگی را بخوانید ، تا زمانی که پشت فرمان یک ماشین به صورت عملی و واقعی رانندگی نکنید ، هرگز راننده نخواهید شد.همان گونه که با خواندن کتاب آشپزی نمی توان آشپز ماهری شد. پس سعی کنید به مطلبی که آن را یادمی گیرید ، جامه ی عمل بپوشانید. به طور مثال اگر درس فیزیک یا شیمی می خوانید ، حتما آزمایشات آن را انجام دهید یا حداقل ویدیویی از آن را در وبسایت های علمی دنیا مشاهده کنید.

7-در نقش معلم ظاهر شوید.

یکی از بهترین راه های یادگیری سریع و موثر ، معلم بودن و آموزش مطالب به دیگران می باشد. حتما شما نیز از سطح تسلط برخی از معلمان و استادان خود به بعضی از دروس ، شگفت زده شده اید. دلیل این امر آن است که معلمان هر ساله این درس ها را به ده ها دانش آموز و دانش جو آموخته اند و این دروس هر ساله برای آنان تکرار شده. آنان در این مدت اشتباهات خود را اصلاح کرده و به تسلط کامل رسیده اند. ضمنا گفتنی است ، زمانی که شما مطلبی را به دیگری می آموزید ، این مطلب در تمام زوایا در ذهن شما مورد بررسی و آنالیز قرار می گیرد. با تکرار این روند ، ابعاد مختلف موضوع برای شما نمایان شده ، اشتباهات در درک مطلب اصلاح شده و اصطلاحا آن مطلب ملکه ی ذهن شما می شود.

روش های یادگیری سریع/مغزبرتر

8-تمرین و تکرار مداوم فراموش نشود!

هر یادگیری بدون تمرین و تکرار ناقص است. به طور کلی قانونی در طبیعت وجود دارد که بیان می کند ، هر آنچه که من برای آن انرژی صرف نمی کنم (استفاده ای برای من ندارد.) دلیلی برای وجود داشتن آن چیز وجود ندارد. پس من انرژی خود را صرف امور حیاتی و مهم می کنم. ذهن ما هم دقیقا از همین قانون پیروی می کند. به صورتی که اگر از مطلبی که در حافظه ی خود داریم ، استفاده نکنیم  مغز ما آن مطلب را از ذهن ما پاک می کند. پس برای اینکه ذهن خود را به مفید بودن آن مطلب متقاعد کنیم ، باید تمرین و مرورهای مداوم با فاصله ی زمانی مشخص داشته باشیم.

9-ورزش کنید و خواب کافی داشته باشید.

ورزش و خواب کافی دو مولفه ی مهم و تاثیرگذار برسرعت یادگیری ما می باشد. تحقیقات نشان می دهد که ورزش کردن با افزایش جریان خون در مغز ، به بهبود و افزایش حافظه کمک بسیار زیادی می کند. همچنین باید گفت که بیشترین حالت تثبیت در مغز ، هنگام خواب رخ می دهد. پس داشتن یک خواب کافی و منظم کمک زیادی به افزایش سرعت یادگیری ما می کند. معمولا بین 6 تا 8 ساعت خواب برای بدن کافی است.

روش های یادگیری سریع/مغزبرتر

کلام آخر:

روش ها و تکنیک هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم ، چکیده ای از تحقیقات علمی و روان شناشی می باشد که می تواند شما را در افزایش سرعت مطالعه و یادگیری ، یاری کند. شما می توانید برای مشاوره رایگان با پل های ارتباطی که در وبسایت مغزبرتر موجود می باشد ، با مشاورین ما تماس حاصل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *