هورمون های شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

هورمون های شادی و تقویت مغز

فهرست مطالب

هورمون های شادی و تقویت مغز

 

مقدمه:

هورمون ها پیام رسان های شیمیایی بدن شما هستند. هنگامی که غدد هورمون ها در جریان خون شما آزاد می کنند، بر روی اندام ها و بافت های مختلف تاثیر می گذارند تا همه چیز را از نحوه عملکرد بدن گرفته تا احساس شما کنترل کنند. به گروهی از هورمون ها به دلیل داشتن حس خوب به هورمون های احساس خوب یا هورمون های شادی بخش لقب داده می شود. احساسات شاد و گاهی اوقات سرخوشی ایجاد می کنند . آنها همچنین به عنوان انتقال دهنده های عصبی در نظر گرفته می شوند، به این معنی که پیام ها را در فضای بین سلول های عصبی منتقل می کنند. یکی از تاثیرات انکار نشدنی هورمون های شادی ، تقویت مغز و حافظه می باشد.

این فقط تعادل هورمون‌های جنسی ما نیست که بر سلامت روان ما تأثیر می‌گذارد، بلکه هورمون‌های شادی نیز ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در اینجا، ما اطلاعات بیشتری درباره نحوه عملکرد هورمون اکسی توسین و همچنین انتقال‌دهنده‌های عصبی سروتونین، اندورفین و دوپامین در بدن برای ایجاد احساسات مثبت و همچنین ۱۲ راه برای تحریک آنها نشان می‌دهیم.همچنین در این مقاله راجب به راه های تقویت مغز با تحریک هورمون های شادی بخش خواهیم پرداخت. هورمون هایی که حس و حال خوبی را در ما ایجاد می کنند.

هورمون شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

چگونه شادی فردی را تعریف کنیم؟

 

عوامل مؤثر در شادی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و عبارتند از:

  • انجام کارهایی که می خواهید انجام دهید و آزادی انتخاب مسیر زندگی خود را داشته باشید.
  • حفظ روابط مثبت و پذیرفته شدن در جامعه
  • احساس رضایت از موقعیت خود و مقایسه نکردن نامطلوب خود با دیگران.
  • نگرش مثبت را حفظ کنید و به خودتان اجازه ندهید که از تغییرات زیادی که در زندگی رخ می دهد ناراحت یا عقب بمانید.
  • دستیابی به اهدافی که برای خود تعیین کرده اید و در هنگام تلاش برای رسیدن به آنها مثبت نگاه کنید.
  • تناسب اندام هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی، چون احتمال ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.

هورمون های شادی:

  • اندورفین: در درجه اول به فرد کمک می کند تا با استرس مقابله کند و احساس درد را کاهش دهد
  • سروتونین: تثبیت کننده خلق و خو – تندرستی، شادی
  • دوپامین: لذت – نقش انگیزشی در سیستم پاداش مغز
  • اکسی توسین: پیوند – عشق و اعتماد

دوپامین:

این هورمون پاداش ماده ی شیمیایی مغز شما را هدایت و تنظیم می کند. زمانی که شما کار لذت بخشی انجام می دهید ترشح می شود. این می تواند خوردن یک وعده غذایی عالی، گوش دادن به موسیقی الهام بخش، دریافت یک ماساژ، یا تکمیل یک تمرین بدنی باشد. آزاد شدن دوپامین باعث ایجاد احساس خوب در بدن فرد مورد نظر می شود همین طور به شما انگیزه می دهد تا به دنبال علایقتان بروید و لذت را جست و جو کنید.

سروتونین:

سروتونین خلق و خو، احساس خوشبختی و شادی ما را تثبیت می کند. علاوه بر این، به کاهش نگرانی‌های ما کمک می‌کند و با یادگیری و حافظه مرتبط است. سروتونین به‌طور طبیعی توسط کارهای منظمی که می‌توانیم هر روز انجام دهیم مانند پیاده‌روی در زیر نور آفتاب، خواب راحت، گذراندن وقت در طبیعت یا به طور کلی فعالیت های مراقبتی که سطح استرس را کاهش می دهد تحریک می‌شود.

هورمون شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

اندروفین:

اندورفین ها توسط سیستم عصبی مرکزی تولید می شوند تا به ما در مقابله با درد فیزیکی کمک کنند.آنها یک سرخوشی کوتاه را آزاد می کنند. درد را می پوشاند ورزشکاران اغلب از اندورفین بالایی صحبت می کنند که وقتی بدن خود را تا حد ناراحتی یا درد واقعی فشار می دهند، دریافت می کنند.

اکسی توسین:

اکسی توسین اغلب هورمون عشق نامیده می شود. تحقیقات گسترده آزادسازی اکسی توسین را با سطح رضایت از زندگی مرتبط کرده است. به نظر می رسد که نقش مهم تری در فیزیولوژی و شادی زنان نسبت به مردان دارد. تحریک سروتونین و دوپامین در مقابل مولفه ی استرس و اضطراب با یکدیگر رابطه ی عکس دارند. یعنی هر کدام افزایش یابد ، دیگری کاهش می یابد.

۱۴ راه برای افزایش هورمون شادی:

 

۱-ورزش کردن:

اکثر مردم با این واقعیت آشنا هستند که ورزش باعث ترشح اندورفین می شود. هر نوع حرکتی که ضربان قلب شما را افزایش دهد احساس مثبتی را ایجاد می کند و یک تمرین شدید و افزایش نبض می تواند باعث سرخوشی ناشی از ورزش شود. اندورفین همچنین با گیرنده های درد در مغز شما تعامل دارد و در واقع درک شما از درد را کاهش می دهد. وقتی به تنهایی تمرین می کنید احساس مثبتی ندارید؟ دلیلی برای آن وجود دارد. تحقیقات ثابت کرده اند که ورزش گروهی نسبت به تمرینات انفرادی، اندورفین بیشتری ترشح می کند!

هورمون شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

۲-رژیم غذایی مشخص:

وقتی نوبت به هورمون‌های شما می‌رسد، غذاهایی که مصرف می‌کنید نیز نقش مهمی بازی می‌کنند. شکلات تلخ (یکی با مواد جامد کاکائوی بالا) در مقادیر کم می‌تواند احساس شادی بیشتری در شما ایجاد کند زیرا حاوی فنیل اتیل آمین است.

سایر غذاهای تقویت کننده خلق و خوی عبارتند از ماهی روغنی به دلیل اسیدهای چرب امگا ۳؛ قهوه (در حد اعتدال). غذاهای حاوی تریپتوفان مانند مرغ، تخم مرغ، شیر، آجیل و دانه ها و فلفل قرمز که حاوی کپسایسین است (علی رغم اینکه کپسایسین باعث سوزش پوست می شود، در هنگام مصرف خاصیت تسکین درد دارد). مقادیر کمی الکل مانند یک لیوان شراب می تواند باعث ترشح اندورفین شود. با این حال، بیش از حد می تواند اثر معکوس داشته باشد.

۳-رابطه ی جنسی:

اندورفین ها، اکسی توسین و دوپامین همگی در طول فعالیت جنسی آزاد می شوند. اکسی توسین معمولاً هورمون نوازش نامیده می شود، در حالی که دوپامین هورمون احساس خوب است. اینها با هم ترکیب می شوند تا احساس آرامش و رضایت جنسی را ایجاد کنند.

۴-ماساژ:

ماساژ یا هر نوع لمس آرامش‌بخشی می‌تواند ترشح اندورفین را تشویق کند و تولید اکسی توسین را در فرد ماساژ دهنده و ماساژور تحریک کند. این روش در مورد سایر درمان‌های شفابخش (مانند طب سوزنی، کایروپراکتیک و آب درمانی) نیز صدق می‌کند، زیرا باعث آرامش بدن و کاهش درد می‌شوند.

هورمون شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

۵-مدیتیشن:

مدیتیشن فواید زیادی از جمله آرامش و تمرکز ذهن دارد. این تمرین همچنین از نظر ترشح هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی، تحریک ترشح اندورفین و همچنین دوپامین، سروتونین و ملاتونین بسیار مفید است.

۶-خندیدن:

برای افزایش اندورفین، برنامه کمدی مورد علاقه خود را تنظیم کنید! خنده استرس را کاهش می دهد، عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد و به طور کلی روحیه شما را بالا می برد. آنقدر موثر است که خنده درمانی به عنوان یک درمان شناختی رفتاری برای درمان استرس و افسردگی بیماران توصیه می شود.

۷-حمام کردن در طبیعت:

Shinrin yoku، یا حمام کردن در جنگل، در ژاپن در دهه ۱۹۸۰ و پس از یک دوره شهرنشینی گسترده آغاز شد. این فعالیت مردم را تشویق می کند تا با طبیعت ارتباط برقرار کنند، به جنگل ها برای تماشای جو و تمرین ذهن آگاهی بروند. برای این تمرین حداقل ۵ دقیقه در روز زمان صرف می شود. این تمرین می تواند انگیزه و نشاط را بهبود بخشد. به ویژه، افرادی که اختلال عاطفی فصلی (SAD) را تجربه می کنند، سطح سروتونین را هنگامی که در معرض نور طبیعی خورشید قرار می گیرند، افزایش می دهد.

۸-تمرین شکرگزاری:

قدردانی سیستم پاداش مغز را فعال می‌کند و مواد شیمیایی ایجاد حس خوب را آزاد می‌کند. شما می توانید روزانه یک دفتر خاطرات سپاسگزاری نگه دارید و چیزهایی را بنویسید که بابت آنها سپاسگزار هستید؛ یا اینکه می توانید در تمرین سه نعمت شرکت کنید، هر شب روی سه چیز تمرکز کنید که باید بابت آنها سپاسگزار باشید.

۹-روغن های محرک:

سیستم بویایی ، مغز را تحریک می‌کند تا پاسخ سروتونین و دوپامین را نسبت به عطر روغن‌های ضروری مانند ترنج، اسطوخودوس و لیمو آزاد کند. به همین دلیل است که رایحه درمانی برای کسانی که استرس، اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی را تجربه می کنند ، بسیار توصیه می شود.

۱۰-دستیابی به هدف:

پس از دستیابی به اهداف ، حتی اهداف کوچک ، سیستم پاداش مغز فعال و دوپامین آزاد می کند. این نه تنها مقدار کمی از مواد شیمیایی حس خوب را در اختیار بدن قرار می دهد، بلکه ما را برای دستیابی به اهداف بیشتر ترغیب می کند.

۱۱- یادآوری خاطرات لذت بخش:

در مغز یک تعامل بین خلق و خو و حافظه وجود دارد؛ وقتی با بخشی از مغز که با توجه مرتبط است ترکیب شود، می‌تواند باعث تولید سروتونین شود. این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که به خاطره‌ای زنده و شاد فکر می‌کنید یا به عکس های یک تعطیلات خانوادگی سرگرم کننده یا روز عروسی نگاه کنید.

۱۲-گوش دادن به موسیقی:

هم گوش دادن به موسیقی و هم آواز خواندن می تواند اکسی توسین تولید کند. در همین حال، مطالعه دیگری نشان داد که بیمارانی که پس از جراحی قلب باز بهبود می یابند، پس از گوش دادن منظم به موسیقی آرامش بخش، به دلیل کاهش درد، استرس و سطح اضطراب ناشی از افزایش اکسی توسین بهبودی سریع تری دارند

هورمون شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

۱۳-درآغوش گرفتن یا بوسیدن کسی که دوسش دارید:

از آغوش و بوسه بین انسان ها می توان برای نشان دادن عشق، مهربانی، محافظت و شهوت استفاده کرد. ما معمولاً این اعمال را با افرادی که دوستشان داریم انجام می دهیم که به نوبه خود منجر به تولید هورمون های مختلف در بدن می شود.

هورمون شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

۱۴- قرار گرفتن در معرض نور خورشید:

علاوه بر دریافت ویتامین D از ماهی های مختلف، جگر ماهی و زرده تخم مرغ، قرار گرفتن بدن در معرض نور خورشید در ساعات اولیه صبح یا عصر (البته مراقب باشید از ساعات ۱۰:۰۰ تا ۱۵:۰۰ خودداری کنید). ویتامین D همچنین به تولید پوست کمک می کند. این ویتامین نه تنها به قوی نگه داشتن استخوان ها و سیستم ایمنی بدن ما کمک می کند، بلکه به طور غیرمستقیم تولید سروتونین را تحریک می کند، هورمونی که قادر به کاهش علائم مرتبط با افسردگی است.

نتیجه گیری:

اگرچه خوشبختی برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد، تجربیات زندگی ما و سایر عوامل بیرونی مانند موقعیت اجتماعی، تحصیلات، محبوبیت شغلی، سلامتی، مسئولیت ها و دستاوردها همگی در تکمیل زندگی ما نقش دارند. شما به اهداف خود می رسید، اگر شادی بیشتری را چاشنی زندگی خود کنید. درک اینکه چه هورمون های شادی به شما بینشی در مورد راه های طبیعی برای بهره مندی از مزایای سلامتی مثبت مرتبط با خلق و خو و انگیزه می دهد ، کمک می کند که دید بهتری نسبت به شاد بودن داشته باشید.

دیگر مقالات

تاثیر استرس روی مغز/مغزبرتر
وبلاگ

تاثیر استرس روی مغز

استرس بخشی آشنا و اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است که به اشکال مختلفی مانند سلامتی، پول و روابط بروز می کند و روی مغز تاثیر می گذارد. در هر موردی که با یک تهدید بالقوه مواجه می شویم، ذهن و بدن ما وارد عمل می شود و برای مقابله با مسائل (مبارزه) یا اجتناب

ادامه مطلب
استرس مالی/مغزبرتر
وبلاگ

استرس مالی

اگر نگران پول هستید، نگران نباشید چون تنها نیستید. پول یک منبع رایج استرس برای بزرگسالان به شمار می رود. طبق آمار هایی که بدست آمده ، ۷۲ درصد از بزرگسالان درباره ی پول احساس استرس می کنند. نگرانی در مورد پرداخت اجاره یا احساس غرق شدن در بدهی. با توجه به استرس مالی که

ادامه مطلب