تقویت مغز

فهرست مطالب

۱۲ تکنیک برای تقویت مغز

 

مقدمه:

تقویت مغز برای بهبود حافظه، تمرکز، یا عملکرد روزانه اولویت اصلی بسیاری از افراد مسن است. اما افراد در هر سنی می توانند از ترکیب چند تمرین ساده مغز در زندگی روزمره خود سود ببرند. مغز در هر کاری که ما انجام می دهیم درگیر است و مانند هر قسمت دیگری از بدن نیاز به مراقبت دارد.

تحقیقات نشان داده‌اند که راه‌های زیادی برای تقویت مغز وجود دارد و به آن کمک کنید سالم بماند، صرف نظر از اینکه در چه سنی هستید. انجام برخی تمرینات مغزی برای کمک به تقویت حافظه و تمرکز می‌تواند انجام کارهای روزانه را سریع‌تر و آسان‌تر کند. و با افزایش سن مغز خود را تیز نگه دارید. تمرینات مغز ممکن است به تقویت و حفظ عملکرد مغز کمک کند. بازی‌های حافظه، یادگیری مهارت‌های جدید، کلمات متقاطع و حتی بازی‌های ویدیویی ممکن است کمک کنند.

اگرچه مغز روزانه به میزان زیادی ورزش می کند، برخی فعالیت ها ممکن است به تقویت عملکرد و اتصال مغز کمک کنند. این به نوبه خود ممکن است به محافظت از مغز در برابر انحطاط مرتبط با افزایش سن کمک کند. مغز همیشه فعال است، حتی در هنگام خواب. با این حال، برخی از فعالیت ها می توانند درگیر شوند. مغز به روش های جدید، به طور بالقوه منجر به بهبود حافظه، عملکرد شناختی یا خلاقیت می شود.

۱-پازل های بزرگ و پیچیده حل کنید.

چه بخواهید یک تصویر ۱۰۰۰ قطعه ای از برج ایفل را کنار هم قرار دهید یا ۱۰۰ قطعه را برای ساختن میکی موس به هم بپیوندید، کار بر روی یک پازل یک راه عالی برای تقویت مغز شما است.

منبع معتبر تحقیقات نشان داده است که انجام پازل توانایی‌های شناختی متعددی را به خدمت می‌گیرد و یک عامل محافظتی برای پیری شناختی بصری-فضایی است. به عبارت دیگر، هنگام کنار هم قرار دادن یک پازل، باید به قطعات مختلف نگاه کنید و بفهمید که در کجای تصویر بزرگ‌تر قرار می‌گیرند. می تواند راهی عالی برای به چالش کشیدن و تقویت مغز شما باشد.

تقویت مغز/مغزبرتر

۲-بازی های کارتی را فراموش نکنید.

آخرین باری که بازی ورق بازی کردید کی بود؟محققانی که در سال ۲۰۱۵ مطالعه ای را در مورد فعالیت های تحریک کننده ذهنی برای بزرگسالان انجام دادند، می گویند که یک بازی سریع ورق می تواند به حجم مغز بیشتر در چندین ناحیه از مغز منجر شود. همین مطالعه همچنین نشان داد که یک بازی با ورق می تواند حافظه و مهارت های تفکر را بهبود بخشد. مثل بازی های زیر:

 • solitaire
 • bridge
 • gin rummy
 • poker
 • hearts
 • crazy eights

تقویت مغز/مغزبرتر

۳-دایره ی واژگان خود را افزایش دهید.

یک واژگان غنی راهی دارد که شما را باهوش به نظر می‌رساند. اما آیا می‌دانستید که می‌توانید یک درس سریع واژگان را به یک بازی مغزی تحریک‌کننده نیز تبدیل کنید؟

تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از مناطق مغز درگیر وظایف واژگانی هستند، به ویژه در مناطقی که برای پردازش دیداری و شنیداری مهم هستند. برای آزمایش این نظریه، این فعالیت تقویت کننده شناختی را امتحان کنید:

 • هنگام مطالعه یک دفترچه همراه خود داشته باشید.
 • یک کلمه ناآشنا را یادداشت کنید، سپس تعریف را جستجو کنید.
 • سعی کنید روز بعد پنج بار از آن کلمه استفاده کنید.

۴-از ته دل شاد باشید و بخندید.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری خاطرنشان می کند که یادگیری حرکات رقص جدید می تواند سرعت پردازش و حافظه مغز شما را افزایش دهد. به عبارت دیگر، یک حرکت در زمین رقص را متوقف کنید و مغز شما از شما تشکر خواهد کرد.

می خواهید آن را آزمایش کنید؟ یکی از این فعالیت های رقص را امتحان کنید:

 • در یک کلاس رقص سالسا، تپ، هیپ هاپ، یا کلاس رقص معاصر شرکت کنید.
 • یک کلاس ورزش زومبا یا جاز را امتحان کنید.
 • یک ویدیوی آنلاین با حرکات رقص سرگرم‌کننده که همیشه می‌خواستید یاد بگیرید تماشا کنید.
 • شریک زندگی خود را بگیرید و رقص سالن رقص را یاد بگیرید.
 • دوستان خود را جمع کنید و به رقص خط بروید.

تقویت مغز/مغزبرتر

۵-از حواس پنج گانه خود استفاده کنید.

یک گزارش تحقیقاتی در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که استفاده از تمام حواس ممکن است به تقویت مغز شما کمک کند.

برای تمرین دادن به حواس و مغزتان، فعالیت‌هایی را انجام دهید که به طور همزمان هر پنج حواس شما را درگیر می‌کنند. می‌توانید در حالی که روی بو کردن، لمس کردن و مزه کردن تمرکز می‌کنید، یک دسته کلوچه بپزید، از بازار کشاورز بازدید کنید یا یک رستوران جدید امتحان کنید.

۶-مهارت های جدید بیاموزید.

یادگیری یک مهارت جدید نه تنها سرگرم کننده و جالب است، بلکه ممکن است به تقویت ارتباطات در مغز شما نیز کمک کند.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴ نیز نشان می دهد که یادگیری یک مهارت جدید می تواند به بهبود عملکرد حافظه در افراد مسن کمک کند.

آیا چیزی وجود دارد که همیشه می خواستید یاد بگیرید چگونه انجام دهید؟ شاید دوست داشته باشید بدانید چگونه ماشین خود را تعمیر کنید، از یک برنامه نرم افزاری خاص استفاده کنید یا اسب سواری کنید؟ اکنون یک دلیل خوب دیگر برای یادگیری آن مهارت جدید دارید.

تقویت مغز/مغزبرتر

۷-مهارتی را که یادگرفته اید را به دیگران بیاموزید.

یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش یادگیری، آموزش یک مهارت به فرد دیگر است. بعد از اینکه یک مهارت جدید را یاد گرفتید، باید آن را تمرین کنید. آموزش آن به شخص دیگری مستلزم آن است که مفهوم آن را توضیح دهید و اشتباهات خود را اصلاح کنید. برای مثال، تاب دادن چوب گلف را یاد بگیرید، سپس مراحل را به یک دوست آموزش دهید.

۸-نواختن و شنیدن موسیقی را از یاد نبرید.

آیا راهی آسان برای افزایش قدرت مغز خلاق خود می خواهید؟ پاسخ ممکن است در روشن کردن برخی از موسیقی ها باشد.

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، گوش دادن به آهنگ‌های شاد به ایجاد راه‌حل‌های خلاقانه‌تر در مقایسه با سکوت کمک می‌کند. این بدان معناست که پخش موسیقی با احساس خوب می‌تواند به تقویت تفکر خلاق و قدرت مغز شما کمک کند.

و اگر می خواهید نواختن موسیقی را بیاموزید، اکنون زمان بسیار خوبی برای شروع است زیرا مغز شما قادر به یادگیری مهارت های جدید در هر مرحله از زندگی شما است.

تقویت مغز/مغزبرتر

۹-برای انجام کارها به راه های جدید فکر کنید.

وقتی نوبت به وظایف روزانه‌تان می‌رسد، گیر نکنید. در عوض، مایل باشید راه‌های جدیدی را برای انجام همان کارها امتحان کنید. هر هفته مسیر دیگری را برای رسیدن به محل کار انتخاب کنید یا شیوه‌های مختلف حمل‌ونقل را امتحان کنید، مانند دوچرخه‌سواری یا از وسایل نقلیه عمومی به جای رانندگی استفاده کنید. مغز شما می تواند از این تغییر ساده سود ببرد و ممکن است از اینکه چقدر آسان است که فکر خود را تغییر دهید، شگفت زده شوید.

۱۰-مدیتیشن یک اصل اساسی

مدیتیشن روزانه می تواند بدن شما را آرام کند، تنفس شما را کند کند و استرس و اضطراب را کاهش دهد.

اما آیا می دانستید که ممکن است به تنظیم دقیق حافظه و افزایش توانایی مغز شما برای پردازش اطلاعات کمک کند منبع مورداعتماد مکانی آرام را پیدا کنید، چشمان خود را ببندید و هر روز پنج دقیقه به مدیتیشن بپردازید.

۱۱-زبانی غیر از زبان مادری بیاموزید.

یک بررسی در سال ۲۰۱۲ از تحقیقات منبع معتبر به طور قاطع مزایای شناختی توانایی صحبت کردن به بیش از یک زبان را ثابت کرده است. طبق مطالعات متعدد، دوزبانگی می تواند به حافظه بهتر، بهبود مهارت های بصری-فضایی، و سطوح بالاتر خلاقیت کمک کند. مسلط به زبان همچنین ممکن است بیش از یک زبان به شما کمک کند راحت‌تر بین کارهای مختلف جابجا شوید و شروع زوال ذهنی مرتبط با سن را به تاخیر بیندازند.

تقویت مغز/مغزبرتر

۱۲-افراد مختلف را آنالیز کنید.

دفعه بعد که با کسی ارتباط برقرار می کنید، به چهار نکته در مورد او توجه کنید. شاید به رنگ پیراهن یا شلوار او توجه کنید. آیا آنها عینک دارند؟ آیا آنها کلاه دارند، و اگر دارند، چه نوع کلاهی؟ موهایش چه رنگی است؟ وقتی چهار چیز را به خاطر بسپارید، یک یادداشت بردارید و بعداً در روز به آن بازگردید. آنچه را که در مورد آن چهار جزئیات به خاطر می آورید بنویسید.

نتیجه گیری:

تمرینات مغز می تواند به سادگی درگیر کردن فعالانه مغز در کارهای روزمره باشد. سایرین تمرینات هدفمند برای مغز هستند که به طور خاص برای تقویت حافظه، شناخت یا خلاقیت طراحی شده اند. ورزش مغز ممکن است به بهبود عملکرد مغز و تقویت ارتباط بین نواحی مختلف کمک کند. افراد احتمالاً از نظر تمرین‌های مغزی که برایشان لذت‌بخش‌تر است، متفاوت هستند. ممکن است ایده خوبی باشد که در ابتدا طیف وسیعی از فعالیت‌های تمرین مغز را امتحان کنید و به آن‌هایی که بیشترین لذت یا پاداش را ارائه می‌دهند، پایبند باشید.

دیگر مقالات

تاثیر استرس روی مغز/مغزبرتر
وبلاگ

تاثیر استرس روی مغز

استرس بخشی آشنا و اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است که به اشکال مختلفی مانند سلامتی، پول و روابط بروز می کند و روی مغز تاثیر می گذارد. در هر موردی که با یک تهدید بالقوه مواجه می شویم، ذهن و بدن ما وارد عمل می شود و برای مقابله با مسائل (مبارزه) یا اجتناب

ادامه مطلب
استرس مالی/مغزبرتر
وبلاگ

استرس مالی

اگر نگران پول هستید، نگران نباشید چون تنها نیستید. پول یک منبع رایج استرس برای بزرگسالان به شمار می رود. طبق آمار هایی که بدست آمده ، ۷۲ درصد از بزرگسالان درباره ی پول احساس استرس می کنند. نگرانی در مورد پرداخت اجاره یا احساس غرق شدن در بدهی. با توجه به استرس مالی که

ادامه مطلب