سودوکو- مغز برتر

سودوکو

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم که بازی سودوکو را برای شما معرفی کنیم. این بازی امروزه در دنیا بسیار محبوب است و به تقویت حافظه و افزایش تمرکز انسان کمک به سزایی می کند. همچنین به عنوان یه سرگرمی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو ما ابتدا سودوکو را برای شما معرفی کرده و در ادامه به بررسی فواید و روش حل آن می پردازیم.

سودوکو چیست؟

سودوکو یک بازی منطقی است که با یک جدول ۹*۹ شامل ۸۱ خانه تشکیل می شود. پر کردن این خانه ها با اعداد ۱ تا ۹ انجام می شود. هدف بازیکن این است که در هر سطر، ستون و ۹ ناحیۀ کوچکتر ۳*۳ جدول، اعداد ۱ تا ۹ را بدون تکرار پر کند. در شروع بازی به طور پیش فرض اعدادی در جدول قرار دارند که شما باید بقیه اعداد را با استفاده از قوانین پر کنید. سودوکو یک بازی منطقی و تمرکزی است که حافظۀ خوبی نیز می طلبد. بنابر تحقیقات دانشمندان، حل سودوکو مغز انسان را تا ۱۰ سال جوان تر می کند.

تاریخچۀ سودوکو

سودوکو که به معنای “عدد در جای خالی” یا “اعداد باید واحد باشند” است، یک بازی سرگرم کننده و منطقی است که در  دهۀ ۷۰ میلادی در ژاپن به وجود آمد. ااگرچه که این بازی در ابتدا در مجلۀ پازل در آمریکا معرفی شد اما برای نخستین بار، ژاپنی ها آن را به ثبت رساندند. این بازی در ابتدا به نام “سو”(Suu) شناخته می شد و در مجلۀ “دالی نیوز” توسط آمریکایی ها معرفی شد. در سال ۱۹۸۴، اولین کتاب سودوکو در ژاپن منتشر شد و به سرعت در بین مردم محبوبیت پیدا کرد.
سال های بعد، سودوکو به عنوان یک بازی محبوب در سطح جهانی شناخته شد و به سرعت در سایر کشور ها گسترش یافت. در سال ۲۰۰۵، سودوکو به عنوان یک بازی رسمی در روزنامۀ “تایمز” لندن منتشر شد و همچنین اولین مسابقۀ ملی آن در سال ۲۰۰۹ در فیلادلفیا، آمریکا برگزار شد. بعد از آن به سرعت در سراسر جهان شناخته شد. بازی سودوکو امروزه در سراسر جهان مورد علاقۀ بسیاری افراد است و به یکی از محبوب ترین بازی های منطقی در جهان تبدیل شده است. در ایران نیز در سال ۱۳۸۵ این جدول در روزنامه همشهری قرار داده شد که از محبوبیت زیادی هم بین افراد برخوردار بود.

روز جهانی سودوکو- مغز برتر

 

آیا سودوکو به افزایش تمرکز کمک می کند؟

در جواب این سوال باید گفت که بله، سودوکو نیز مانند اغلب بازی های فکری به افزایش تمرکز و تقویت حافظه کمک می کند. بازی سودوکو شامل حل مسئله های منطقی است که برای حل آن ها نیاز به تمرکز و حافظه دارید. بازیکن باید با چالش کشیدن مغز خود، عدد صحیح را در هر خانه قرار داده و جدول را به طور کامل پر کند.
هنگامی که بازی سودوکو را حل می کنید، مغز شما به دنبال الگوهایی برای قرار دادن اعداد می گردد که باعث می شود تمرکز شما بر روی بازی حفظ شده و این باعث تقویت حافظه و تمرکز شما می شود. همچنین شما با حل سودوکو می توانید مهارت های حل مسئلۀ و تحلیلی خود را تقویت کنید و به عنوان یک بازیکن حرفه ای سودوکو شناخته شوید.

قوانین بازی سودوکو

قالب اصلی جدول سودوکو به صورت ۹*۹ است که ۸۱ خانه را تشکیل می دهد. شما در این بازی باید در ستون های خالی، اعداد ۱ تا ۹ را قرار دهید. باید توجه داشته باشید که در هر سطر و ستون، آن عدد فقط یک بار ظاهر شود و اعداد تکراری وجود نداشته باشند.
در شکل اولیۀ جدول، به صورت پیش فرض اعدادی قرار داده شده اند که شما باید ادامۀ آن و خانه های خالی را پر کنید.
برای این کار باید سه قانون مهم را رعایت کنید.
قانون اول و دوم را به شکلی برای شما گفتیم:
اول: در هر سطر از جدول، اعداد ۱ تا ۹ باید بدون تکرار قرار گرفته باشند.
دوم: این قانون نیز مانند قانون اول است با این تفاوت که در هر ستون باید اعداد ۱ تا ۹ غیر تکراری باشند.
سوم: جدول را برای خود به ۹ ناحیۀ ۳ در۳  تقسیم کنید و در این نواحی نیر اعداد ۱ تا ۹ باید غیر تکراری باشند.

سودوکو- مغز برتر

مراحل حل سودوکو

در این بخش به روش های حل سودوکو می پردازیم. برای اینکه بتوانید در سودوکو یک بازیکن حرفه ای شوید، باید تمرینات فراوانی داشته باشید و از سودوکو های آسان شروع کنید تا به مرور آن ها را سخت تر کنید. در همین راستا، ما ابتدا دو روش برای حل سودوکو های ساده و متوسط برای شما ارائه می دهیم. در ادامۀ آن به توضیح نکات ریز و روش های پیشرفته تر برای شما می پردازیم.

روش اول

روش اولی که میخواهیم به آن بپردازیم، کراس هچینگ (Crosshatching)  است. از این روش به عنوان ساده ترین و ابتدایی ترین راه حل برای حل سودوکو یاد می کنیم.
در کراس هچینگ، جدول را به ۹ ناحیۀ ۳*۳ تقسیم می کنیم و آن ها را جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.
داخل هر جعبۀ ۳*۳ باید اعداد ۱ تا ۹ را وارد کنید. البته به هنگام انجام این فرآیند باید به قوانین سه گانۀ سودوکو نیز توجه داشت. یعنی با توجه به قانون های اول و دوم که طبق آن در هر سطر و ستون نباید اعداد غیر تکراری قرار بگیرند، به اطراف جعبه نگاه کرده و با توجه به این قانون اعداد داخل جعبه را وارد کنید.
در این روش اگر اعداد داخل یکی از جعبه ها اشتباه وارد شود، بقیۀ جعبه ها نیز به صورت زنجیره ای، اشتباه حل می شوند. پس هیچ عددی را بدون اطمینان و از روی حدس و گمان وارد نکنید. تنها اعدادی را وارد کنید که از درستی آن ها مطمئن باشید.

روش دوم

این راه حل که بسیار به روش قبلی مشابه است، اسلایسینگ نام دارد. تنهای تفاوتی که اسلایسینگ با روش قبلی دارد این است که، در روش کراس هچینگ جعبه های ۳*۳ را به صورت تک به تک بررسی می کردیم؛ ولی در این روش مربع عای کوچکتر را به صورت سه تا سه تا بررسی می کنیم. بدین صورت که هر ستون را سه تا مربع ۳*۳ در نظر میگیریم و آن ها را بررسی می کنیم.

سودوکو- مغز برتر

در کل اسلایسینگ و کراس هچینگ بسیار شبیه به هم هستند اما روش اسلایسینگ موثر تر واقع می شود.
هر زمانی که در حل سودوکو به روش اسلایسینگ به مشکل خوردید و دچار سردرگمی شدید، می توانید ادامۀ حل را به روش کراس هچینگ انجام دهید.
با کمک این دو روش می توانید سودوکو های متوسط و آسان را حل کنید. همچنین با تمرینات متناوب به جدول سودوکو مسلط می شوید و دیگر برای پیدا کردن عدد، کل جدول را زیر و رو نمی کنید و با برنامۀ مشخصی به حل آن می پردازید.

روش های پیشرفته تر

در جداول سخت تر، با دو روش ابتدایی ممکن است به بن بست برسید و به مرحله ای می رسید که دیگر نمی توانید عددی در جدول قرار دهید. از این رو ما روش های پیشرفته تری را برای شما شرح خواهیم داد. البته که قبل از شروع به یادگیری روش های پیشرفته، باید دو روش ابتدایی را بلد باشید و تسلط کامل بر آن ها داشته باشید.

مداد کاری

به اعدادی که می توانند در یک خانه قرار بگیرند، «کاندید» می گوییم. این کاندید ها را باید از روش کراس هچینگ به دست آورد. در این روش به بررسی حالات مختلف یک خانۀ خالی می پردازیم.
سپس کاندیدا های هر خانۀ خالی را در کنار آن می نویسیم. در این روش نیز باید از قوانین سودوکو پیروی کنیم. مهم است که خانه ها را مرتباً به روز رسانی کنیم. بدین صورت که هر خانه ای که حل شد و عددی داخل آن قرار گرفت، آن عدد را از کاندیدا های ردیف و ستونش حذف کنید.

نکات مهم

برای اینکه در سطوح سخت تر دچار مشکل نشوید، علاوه بر مسلط بودن بر روش های بالا، بهتر است به جزئیات و قوانین زیر نیز توجه داشته باشید.
خانه های تک کاندیدا: بدیهی است که اگر خانه ای یک کاندید داشته باشد، جواب داخل خانه همان عدد کاندیدا است.
جعبه های تک کاندیدا: اگر یک کاندیدا فقط یک بار در تمام قسمت های جعبه تکرار شده باشد، داخل آن خانه قرار می گیرد.
جعبه های مدعی: هنگامی که یک کاندیدا در یک ستون یا ردیفی از یک جعبه قرار گرفته باشد، می توانیم ادعا کنیم که آن عدد حتما در آن ستون یا ردیف قرار می گیرد. از این قانون در روش کراس هچینگ نیز می توان استفاده کرد.
جفت کاندیدا: زمانی که دو خانۀ خالی در یک محدوده قرار گرفته باشند و دو کاندیدای یکسان داشته باشند، می توان اعداد آ ن دو کاندیدا را از خانه های دیگر حذف کنیم. البته برای این که این قانون درست عمل کند، باید توجه داشته باشید که هر دو خانه دارای دو کاندیدا باشند.
سه تایی: اگر در سه خانه ای از یک محدوده قوانین زیر برقرار باشند، می توان آن ها را یک گروه سه تایی در نظر گرفت.
۱. هیچ کدام از آن ها بیش از ۳ کاندیدا نداشته باشند.
۲. کاندیدا های آن ها تکمیل باشد.
حال شما می توانید اعدادی را که در گروه های سه تایی تکرار شده اند، از سایر کاندیدا های آن قسمت حذف کنید.

لازمۀ موفقیت در حل سودوکو

برای اینکه بتوانید در حل سودوکو موفق ظاهر شوید باید به شروط زیر پایبند باشید:
۱. پیش تر نیز گفته شد که برای حل درست سودوکو نباید اعداد را با حدس و گمان وارد کنید. تا از درست بودن عدد مطمئن نشدید آن را وارد نکنید.
۲. قبل از اینکه سودوکو را حل کنید، یکبار آن را به روش کراس هچینگ پر کنید.
۳. زمانی که یک عدد را در خانۀ خالی قرار دادید، کاندیدا های محدودۀ آن را بروزرسانی کنید.

فواید سودوکو

بازی سودوکو دارای فواید زیادی است که در ادامه به چند مورد از آن اشاره می کنیم:
۱. افزایش تمرکز: جدول سودوکو با به چالش کشیدن ذهن شما، همچنین نیاز به تمرکز برای حل کردن آن، باعث می شود مغز شما به بهترین شکل کار کند. همچنین تمرکز شما در همۀ کار ها را افزایش می دهد.
۲. تقویت حافظه: در فرآیند حل سودوکو، مغز شما اطلاعات را در حافظۀ کوتاه مدت ذخیره می کند و به مرور و با ادامۀ حل، آن اطلاعات را به حافظۀ بلند مدت منتقل می کند. این کار باعث تقویت حافظۀ شما می شود. همچنین پکیج های تقویت حافظۀ مغز برتر، از این روش نیز استفاده کرده است.
۳. تقویت مهارت های منطقی: سودوکو یک بازی منطقی است که برای حل آن باید بخش های ریاضی، منطقی و فضایی مغز را به کار بگیرید. شما با حل سودوکو می توانید مهارت های  منطقی خود را تقویت کنید.
۴. کاهش استرس: این بازی سبب می شود که شما تمرکزتان را از روزمرگی های زندگی به سمت بازی و چیز های به دور از روزمرگی ها پرتاب کنید. بنابراین این بازی می تواند به کاهش استرس شما نیز کمک کند.
۵. افزایش صبر و مقاومت: حل کردن سودوکو نیازمند صبر زیادی است. برای حل سودوکو شما باید با تمرکز و دقت بالا، وقتتان را صرف آن کنید.
۶. تحریک مغز: حل کردن سودوکو به دلیل نیاز به تمرکز بالا و توجه به جزئیات، مغز را تحریک می کند و باعث بهبود عملکرد آن می شود.

سودوکو- مغز برتر
فواید سودوکو برای کودکان

بازی سودوکو برای کودکان هم مناسب است و می‌تواند به عنوان یک بازی آموزشی برای آن‌ها استفاده شود. در واقع، سودوکو یک بازی آموزشی منطقی است که کودکان می‌توانند از آن بهره ببرند.
بازی سودوکو به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های منطقی، ریاضی و تمرکز خود را تقویت کنند. کودکان می‌توانند با حل کردن معماهای سودوکو، مهارت‌های خود را در زمینه حل مسائل ریاضی و منطقی، بهبود بخشند. همچنین، بازی سودوکو می‌تواند به کودکان کمک کند تا توانایی تمرکز و توجه خود را در کارهای دیگر نیز بهبود بخشند.
اگر به عنوان یک والدین می‌خواهید کودکان خود را به حل مسائل ریاضی و منطقی علاقه‌مند کنید، بازی سودوکو می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. همچنین، بازی سودوکو یک فعالیت ساده و سرگرم‌کننده است که کودکان می‌توانند به راحتی در آن شرکت کنند و از آن لذت ببرند.

برای مطالعۀ وبلاگ های بیشتر در این باره به آدرس www.maghzebartar.ir  مراجعه کنید.

 

 

 

دیگر مقالات

تاثیر استرس روی مغز/مغزبرتر
وبلاگ

تاثیر استرس روی مغز

استرس بخشی آشنا و اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است که به اشکال مختلفی مانند سلامتی، پول و روابط بروز می کند و روی مغز تاثیر می گذارد. در هر موردی که با یک تهدید بالقوه مواجه می شویم، ذهن و بدن ما وارد عمل می شود و برای مقابله با مسائل (مبارزه) یا اجتناب

ادامه مطلب
استرس مالی/مغزبرتر
وبلاگ

استرس مالی

اگر نگران پول هستید، نگران نباشید چون تنها نیستید. پول یک منبع رایج استرس برای بزرگسالان به شمار می رود. طبق آمار هایی که بدست آمده ، ۷۲ درصد از بزرگسالان درباره ی پول احساس استرس می کنند. نگرانی در مورد پرداخت اجاره یا احساس غرق شدن در بدهی. با توجه به استرس مالی که

ادامه مطلب