سودوکو/مغزبرتر

در مقاله قبلی آموزش این رو به شما دادیم که چطوری می تونید با دو روش ساده سودوکو را حل کنید. در این قسمت از این مقاله می خواهیم. با هم قدم به قدم یک سودوکو سطح متوسط رو حل کنیم تا بتونید. درک بهتر از حل کردن یک سودوکو داشته باشید. و یکسری اطلاعات جدید را کسب کنیم.

قبل از اینکه حل کردن سودوکو رو شروع کنیم. عکس کامل سودوکو رو برای شما می زاریم و اگه دوست داشتید. همراه با من حل کنید. و یا می تونید خودتون حل کردن سودوکو رو شروع کنید. چون اگه ویدیو آموزشی و همچنین مقاله قبلی رو خونده باشید می تونید. راحت سودوکو های راحت و متوسط رو حل کنید. پس با من همراه باشید

سودوکو:

در عکس پایین سودکویی که می خوایم حل کنیم. رو براتون گذاشتم و اینکه در ادامه تمامی مراحل رو براتون توضیح داده ایم.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

خوب با هم می خوایم این سودکو رو مرحل به مرحله با هم حل کنیم. این یک سودکوی ساده هستش وبالا هم گفتم که یک سودوکو ساده هستش که خودتون همه می تونید. اون رو حل کنید ولی برای اینکه شما راحت تر یادبگرید تصمیم گرفتم. یک سودوکو رو با هم حل کنیم تا آموزش بهتری ببنید. و بعدا بتونید خودتون سودوکو حل کنید از سودوکو ها لذت ببرید.

گام اول:

سعی کنید اعداد را به ترتیب ببنید و سعی کنید. دنبال روزنه ای برای پیدا کردن اعداد بگردید. پس یعنی باید اینکار رو بکنید باید به ترتیب از کوچک به بزرگ راه های که اعداد بسته اند. تا بتوانید سودکو را حل کنید. را پیدا کنید برای مثال:

عدد ۱:

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

در عکس بالا مشاهده می کنید. که من با کشیدن خط های فرضی مسیر های عدد ۱ را مشخص کردم. تا بتونم جای های دیگر عدد ۱ رو پیدا کنم. ولی اگه به تصویر دقت کنید. من در دوتا از خونه ها عدد ۱ را گذاشتم. ولی در قانون های بازی آمده بود. که نمی توان در ناحیه ها از یک عدد چند بار استفاده کرد. و فقط می تونستیم این کار رو بکنیم. که هر عدد فقط حق یک بار استفاده شدن. در هر سطر و ردیف و ناحیه را داشت.

ولی دلیل اینکه این کار رو کردم این بود که در ذهن خودم نگهدارم که یکی از اون دوتا خونه در هر دو ناحیه ممکن است عدد ۱ باشد. و این هم یکی از تکنیک های حل کردن. سودوکو های سخت حساب می شود. و باعث می شود که درصد اشتباه و خطا در حل کردن سودوکو پایین بیاید.

عدد ۲:

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

حتی با رفتن به جلو و حل کردن سودوکو اعداد به ترتیبت جواب دوتا ناحیه ها رو برای عدد ۲ پیدا کردم. عدد های ۲ رو برای شما نشانه گذاری کردم. تا بتونید راحت تر متوجه بشید. همچنین به مسیر ها هم دقت کنید. که با جلو رفتن مسیر می توان راحت به جواب رسید. ولی این عکس یک نکته دارد. اگر توجه کنید در جدول سودوکو ما سه ناحیه چهار و پنچ و شش که سه نایحه وسطی می شوند. مسیر های عدد ۲ را به سطر حساب نکرده ام. اما اگر در پایین توجه کنید.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

با کشیدن مسیر های در سطر می توان جای دیگری از عدد ۲ را به دست آورد. ولی خوب ما در ناحیه بالا نمی تونیم نظر درباره اینکه در ناحیه یک و دو جای عدد ۲ کجا هستش نظر بدیم. و فقط باید مثل دفعه قبل در ذهن خودمون داشته باشیم. که جای عدد های ۲ در اونجا هستش و نباید جای دیگه بزاریمش. چون با یک اشتباه کل سودوکو بهم ریخته میشه. باعث خراب شدنش میشه. و اگه شما یک حرکت اشتباه بزنید. دیگه نمی تونید بازی رو به درستی تمام کنید. کل سودوکو خراب می شود. دقیقا مثل پایین در ذهن خودمون نگه می داریم که باید  چیکار کنیم. به پایین توجه کنید.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

عدد ۳:

دقیقا مثل عکس و همچنین در مورد عدد ۱ هم همین کار رو کردیم تا الان تونستیم از این سودوکو بعضی جاهای عدد ۱ و ۲ رو پیدا کنیم. ولی باید به این نکته توجه کنیم. با تمرین و تمرکز سرعتمون برای حل سودوکو بیشتر میشه و شانس موفقیت بیشتری داریم.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

شاید این نکته برای شما جالب باشد:

خوب در ین بخش از حل سودوکو کامل به تصویر توجه کنید. ولی خوب ببنید من دقیقا برای حل سریع تر این سودوکو چیکار کردم. اومدم با کشیدن ردیف وسطر های که نمی توان در آن عدد ۳ را گذاشت کشیده ام. و خوب به ترتیب میریم جلو توجه کنید در ناحیه ۶ یعنی وسط سمت راست یک دایره در گوشه بالا هستش که صدرصد جای عدد ۳ اونجا هستش و اگه ما در نظر بگیریم که در اونجا جای عدد ۳ هستش که ما دقیقا هم می دونیم که جوابمون درسته. می تونیم به این موضوع رو بیاریم

که در وسط جدول سودوکو ناحیه سمت چپ گوشه پایین سمت راست دقت کنید می تونیم نتیجه بگیریم که جای عدد ۳ هم اونجاست و همچنین با در نظر گفتن اینکه جای اول عدد ۳ در وسط جدول سودوکو درست باشد می شود. متوجه شد. که در بالای جدول سودوکو ناحیه سمت راست یا ناحیه سه دقیقا کجا هستش و همچنین با این نکاتی که من گفتم راحت می تونید. جای درستی برای عدد ۳ در وسط بالا جدول سودوکو را پیدا کنید. به تصویر پایین توجه کنید.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

به جایی که دایره های رو گذاشته ام توجه کنید. جای هستش که می تونید اعداد ۳ رو در اونجا بزاریم. و همه این ها رو فقط با به دست آوردن جای یکی از اعداد تو نستیم متوجه بشیم. همه استدلال های ما هم در این سودوکو برای اعداد ۳ بر این منظور بود که به شما آموزش دهیم که چگونه می توان فقط با به دست آوردن یکی از اعداد بقیه اعداد را به دست آورد. اگه عدد اولی ما هم ایراد داشت. تمامی اعدادی که برای این سودوکو به گذاشته ایم اشتباه می شدند و سودوکو بهم می ریخت.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

عدد ۴:

حالا به این بخش از سودوکو توجه کنید در این بخش با اینکه این سودوکو دارای سطح بالایی این نیست ولی خوب اعداد کمی رو به ما داده با اینکه یکی از ناحیه فقط دو عدد دارد. و کار ما یزره سخت شده ولی خوب در مقاله قبلی هم اشاره شد که که سطوح مختلف سختی سودوکو نسبت به تعداد اعداد و تمرکز اعداد که در یک بخش هستش تغییر می کند. و باید این نکته رو داشته باشیم که با روشی که ما رفتیم. جای دوتا دایره ای که گذاشتیم باید عدد ۴ را گذاشت تا بتوانیم ادامه سودوکو را حل کنیم.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

حالا ما با نظریه های که اورده بودیم. جای دو عدد دیگر که هر دوی آنها ۴ هستند هم در ناحیه های بالا پیدا کردیم. و راحت میشه متوجه شد. که چقدر از بازی رو جلو بردیم. پس همراه من باشید. ولی قبل از اینکه بریم سراغ عدد بعدی باید این نکته رو به شما بگویم که برای حل کردن سودوکو نیاز به صبر هستش به این منظور که اگر در این بخش ما بدون توجه به بقیه اعداد و همین طور بدون کمی فکر کردن. جای برای اعداد در نظر بگیریم. کل سودوکو ما خراب می شود. پس می شود نتیجه گرفت که برای بازی کردن سودوکو صبر کنید. و برای خودتون دلایل منطقی بیاورید. و خودتون رو قانع کنید که گذاشتن عدد در یک خانه درست است یا نه؟

عدد ۵:

حتی شاید بعضی سودوکو ها تایم زیادی رو از شما بگیرند. برای خود بنده هم پیش اومده که نزدیک به ۱ ساعت رو برای یک سودوکو وقت بزارم.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

حالا به عکس بالا توجه کنید متوجه می شوید که خط های کمی کشیده شده است. و در نتیجه اعداد ۵ که ما می خوایم به دست بیاریم کم هستند. ولی خوب با همین کم بودن هم تونسیتم با دقت زیاد دوتا از جاهای عدد ۵ رو به دست بیاوریم. پس باید الان جای دایره های آبی که در تصویر میبینید. باید عدد ۵ رو گذاشت تا اینجای کار تونستیم که نصف بیشتر سودوکو رو حل کنیم. حالا با پیدا کردن جای دقیق اعداد پنج از یک استراژیک در حل سودوکو استفاده می کنیم. پس ادامه مقاله رو حتما بخونید. و با من همراه باشید.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

این بخش را حتما بخوانید:

در بالا توجه کنید که با جا یا خانه هایی که برای عدد ۵ پیدا کرده ایم. توانستیم جای دیگری هم برای عدد ۵ بیایم حالا درصدی فکر کنیم. که مسیر های که پیدا کرده بودیم. در جدول سودوکو نبودن یا اصلا ما توجهی بهش نکردیم یا خواستیم سرعت حل کردن رو بیشتر کنیم. حالا باید چیکار کنیم. باید از روشی دیگر استفاده کرد ولی با خود می گوید.

چه روشی شاید برای شما هم جذاب باشد. که بدانید قبلا هم به شما گفت شده بود. در مقاله قبلی به این نکته اشاره کرده بودم که در هر سطر هر عدد حق دارد. که فقط یک بار استفاده شود. ولی خوب این نکته را باید توجه داشته باشید. که قوانین بازی سودوکو هم بازی را راحت می کند. و همچنین سخت تر و چالشی تر پس به عکس پایین توجه کنید.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

در بخش وسط پایین در ناحیه شماره ۶ جای عدد ۵ است. ولی خوب اگر مسیر هارو نداشتیم باید چکاری میکردیم. خوب این مبحث خیلی ساده است. در مقاله قبلی درباره بازی سودوکو و تاریخچه سودوکو و همچنین قوانین سودوکو صحبت کردیم. و به شما گفتیم که در هر سطر هر عدد حق دارد. فقط یک بار استفاده شود به این سطر با دقت نگاه کنید.

متوجه می شوید که تمامی اعداد هستند. ولی یکی از اعداد در یکی از خانه نیست. خوب اعداد را نگاه کنید. و عددی که کم دارید. رو در جای درست خود قرار دهید. در بخش بعدی می خواهیم درباره اینکه قوانین چقدر به حل کردن سودوکو به ما کمک می کند حرف بزنیم پس همراه من باشید.

گام دوم:

در این بخش قصد داریم که سودوکو خودمون رو سریع تر حل کنیم. پس با ما همراه باشید. که یک مروری هم برای شما عزیزان شود. و همچنین ذهنیت و درک بهتری از این داشته باشید. که منظور من از اینکه قوانین بر روی سرعت بازی تاثیر می گذارند. به تصویر پایین توجه کنید.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

خوب در قانون های بازی سودوکو به این اشاره شده که در هر ناحیه فقط می توانید. از هر عدد ۱ بار استفاده کنید. پس باید ناحیه های که فقط یک خانه خالی دارند. در ادامه به شما آموزش داده می شود. که با یک تکنیک ساده خیلی راحت حتی ناحیه های که دوتا خانه خالی دارند را هم بتوانید. راحت عدد گذاری درست کنید. که با تمرین این روش سرعت شما چند برابر می شود.

در عکس بالا اگر اعداد را بشمارید. میفهمید که ۸ عدد در ناحیه شماره ۴ بیشتر وجود ندارد. و یک عدد فقط مانده است. که ناحیه ۴ تمام شود. پس اعداد رو باید چک کنید و جواب را به دست آورید. با شمارش اعداد به این نتیجه می رسید. که در این ناحیه از سودوکو ما فقط عدد ۹ کم است. آن را می گذاریم و سودوکو را ادامه می دهیم.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

حتما اینجا را بخوانید:

خوب به ناحیه شماره ۱ توجه کنید. که فقط ۲ خانه خالی دارد. خوب حالا به مسیر عدد ۷ دقت کنید. که یکی از خانه ها را اشغال کرده و نمی توانید. عدد ۷ را در انجا بگذارید. در این ناحیه فقط عدد ۷ و ۲ باقی مانده اند. پس می شود نتیجه گرفت که جای حتمی عدد ۷ در جای دایره آبی هستش و خانه آخری هم جای عدد ۲ در این ناحیه هست. پس اعداد را جای گذاری می کنیم. و حل سودوکو را ادامه می دهیم تا به پایان برسد.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

اهمیت قانون های سودوکو:

خوب در بالا دقیقا راه به دست آوردن جواب ناحیه شماره ۱ رو براتون نوشتم و در تصویر بالا هم میبنید. که اعداد را جای گذاری کردیم ولی نکته ای در تصویر بالا هستش که به شدت راحت بتوانید ۳ ناحیه سمت چپ جدول را حل کنید. خوب همونطور که در بالا هم بهش اشاره شده. در هر سطر فقط هر عدد می تواند یک بار استفاده شود. این قانون در سودوکو بر روی ردیف ها هم اعمال می شود.

یا به عبارتی می شود گفت که با شمارش اعداد در هر ردیف به پاسخ می رسید. در ردیف سمت راستی با شمارش اعداد به این نکته پی میبرید. که باید بجای دایره آبی در سمت راست ناحیه پایین جای عدد ۸ است. و همچنین در ردیف سمت با شمارش اعداد هم متوجه می شوید که  باید به جای دایره آبی در سمت چپ ناحیه پایین جای عدد ۱ است. به همین راحتی تونستیم با اسفاده از قانون های خود سودوکو سه ناحیه را حل کنیم. و بازم ادامه سودوکو را حل می کنیم.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

پیدا کردن اعداد به صورت ترکیبی:

حالا در این بخش از حل سودوکو قصد داریم که بازم با قانون و قواعد بازی سودوکو به جواب برسیم. در ناحیه سمت راست راحت متوجه می شوید. که فقط دو خانه جای خالی دارند. و جای اعداد ۷ و ۹ خالی است. خوب به این نکته توجه کنید. که عدد ۷ اجازه ورود به یکی از خانه ها را ندارد. بخاطر اینکه در ناحیه شماره ۱ عدد ۷ نمی گذارد در خانه های دیگر عدد ۷ را گذاشت پس باید به جای دایره آبی باید عدد ۷ را گذاشته و در خانه دیگر باید عدد ۹ را گذاشته که این ناحیه هم تکمیل شود.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

در این ناحیه هم می تونید ببینید. که در این بخش دو خانه خالی داریم و می توان متوجه شد. که دو عدد ۶ و ۸ را باید در اینجا گذاشت هم از ناحیه و همچنین از سطری که خانه خالی در آن قرار دارند. و با توجه به اینکه عدد ۶ در بالا باعث شد که در آن خانه نتوان عدد ۶ را گذاشت پس جای عدد ۶ در خانه ای است. که دایره آبی در آن قرار دارد. و همین طوری چندتا از ناحیه ها را به راحتی با این تکنیک کامل حل کردیم و ۵۰ درصد سودوکو خودمون رو حل کردیم.

گام سوم:

در این بخش هم قصد داریم. که با روش اول ولی خوب با سرعت بیشتر سودوکو رو تمام کنیم. اگه برای حل سودوکو خودتون اگه به ترتیب این روش ها را بروید. راحت می توانید از پس تمامی سودوکو های آسان و متوسط بر بیاید. پس تا پایان حل این سودوکو با ما همراه باشید.

 

با توجه به مسیر های عدد ۱ راحت می توان فهمید در این ناحیه جای عدد ۱ کجا هست. و در ادامه جاهای بقیه اعداد می خوایم مشخص کنیم.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

همچنین با کشیدن مسیر های عدد ۶ در بالا متوجه می شوید. که جای عدد ۶ دقیقا جای دایره آبی ما هستش و همچنین در عکس پایین با استفاده از قوانین سودوکو زمان کمتری برای حل کردن. سودکو استفاده کنید.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

در تصویر بالا اگر به سطری که دورش خط قرمز کشیده. شده است توجه کنید متوجه می شوید که عدد ۷ در این سطر وجود ندارد. و ما باید در جای دایره آبی عدد ۷ را قرار دهیم. و در خانه آخر هم باید آخرین عدد مانده در این ناحیه را بگذاریم که می شود. عدد ۹ حالا ما ۶ ناحیه از ۹ ناحیه را حل کرده ایم.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

استفاده از تکنیک های گام دوم:

خوب حالا مثل روش قبل که برای حل سودوکو از آن استفاده می کردیم. با کشیدن خط می توان متوجه جای دقیق عدد ۲ شد. حالا با ادامه بقیه اعداد می توان این ناحیه را تکمیل کرد.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

حالا با توجه به این سطر راحت می شود. متوجه شده که جای عدد ۲ در آن بخش است.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

همچنین با توجه به اینکه مسیر های های عدد ۷ چه سطر و ردیف هایی را بسته اند. می شود متوجه شد که جای عدد ۷ در ناحیه شماره ۲ دقیقا در همان خانه ای است. که علامت گذاری کرده ایم.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

حالا با توجه به مسیر های عدد متوجه می شوید که در این ناحیه جای عدد ۸ کجاست با جای گذاری عدد راحت می شود دو عدد باقی مانده را به دست آورد.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

به این نکات توجه کنید:

حالا اگر خط و دایره های آبی را برای عدد ۸ در نظر بگرید. و همچنین خط و دایره های قرمز را برای ۶ در نظر بگرید. جای عدد ۸ و ۶ در این ناحیه مشخص می شود. و این بخش سودوکو هم حل می شود.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

در این تیکه از ناحیه هم با یک استدلال ساده می توان این ناحیه را به اتمام رساند. مسیری که عدد ۶ به خود گرفت است را با خط و دایره قرمز گذاشته ایم. می شود نتیجه گرفت در دایره آبی جای عدد ۶ است. ولی در دایره قرمز هم جای عدد ۵ است.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

حرکت های آخر همیشه راخت تر هستند:

حالا به توجه به نکات بازی سودوکو که دقیقا مثل عکس قبلی است خط و دایره قرمز برای عدد ۶ است. پس نباید در خانه ای که دایره قرمز است. عدد ۶ را استفاده کنیم. و باید عدد ۶ را داخل دایره آبی بگذاریم و همچنین داخل خانه ای که دایره قرمز است باید عدد ۵ را بگذاریم. تا این بخش سودوکو هم خل شود.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

حالا با توجه به اینکه عدد های ۵ در ردیف ما و همچنین با اینکه خانه های دخال ناحیه پر هستند. می شود متوجه شد که تنها خانه ای که می توان در آن ۵ را گذاشت خانه پایین وسط در ناحیه ۸ و همچنین در گام دوم هم به شما گفته بودم که وقتی یک ناحیه کامل می شود. با شمارش اعدادی می توان جواب را به دست آورد.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

حالا با شمارش اعداد می توانید که بفهمید. در این ناحیه جای عدد ۷ خالی است. و ما می توانیم برای حرکت آخر با این استدلال که در هر ناحیه فقط می توان هر عدد را یک بار استفاده کرد. پس در خانه خالی باید عدد ۷ را گذاشت. در پایین این صفحه برای شما کامل حل شده. این سودوکو را برای شما می گذارم.

آموزش سودوکو/مغزبرتر

 

در تصویر بالا سودوکو را کامل با هم مرحله به مرحله کرده ایم. و همچنین تصویر حل شده کاملش رو براتون گذاشته ام. ولی خوب باید این نکته رو در نظر داشته باشید. که سودوکو های سخت تر هم هستند. که در ادامه می خواهیم با هم حل کنیم.

سخن پایانی

امیدوارم که از مقاله استفاده مفیدی کرده باشید. همچنین از سودوکوی که حل کردیم لذت ببرید. و بتونید روش های حل کردن خط به خط و روش ترکیبی رو کاملا یاد بگرید. اگر هم که بلد نیستید. می تونید قسمت قبلی این مقاله رو بخونید. تا متوجه بشید. همچنین در اونجا براتون ویدویو آموزشی هم گذاشته ایم. پس حتما سعی کنید هم ویدیو هم مقاله رو بخونید.

که بعد ها به مشکل نخورید. در این مقاله هم که در ادامه مقاله قبلی بود نکاتی بهتری بهتون گفت شد. که خیلی بر روی سرعت شما تاثیر می گذارد. تکنیک های پایه ای که گفت شد. را خوب تمرین کنید تا بتوانید سودوکو های سخت را راحت تر حل کنید. امیدوارم که از این مقاله لذت کافی را برده باشید.

برای خواندن قسمت قبلی بر روی قسمت قبلی کلیک کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *