آموزش حل کردن سودوکو

فهرست مطالب

سودوکو چیست؟ آموزش حل کردن سودوکو

سودوکو در مقاله های قبلی هم حتی کلی بهش اشاره شد. که تاثیرات مثبتی بر روی مغز میگذارد. حتی دانشمندان می گویند. که باعث این میشود که آی کیو شما بیشتر شود. سرعت مغز شما را بیشتر می کند.

ذهنتون رو قوی تر می کند. در مقاله های قبلی تمرینات زیادی برای مغز بهتون پیشنهاد داده بودیم. مثل خیلی از بازی ها پازل و غیره سودوکو هم یک پازل است. حتی معروف است به جدول جادویی اعداد ولی امروز می خواهیم به طور تخصصی فقط بر روی یکی از بازی های که به شما پیشنهاد دادیم. تمرکز کنیم و با هم یادبگیریم و سرگرم بشیم و لذت ببریم.

سودوکو چیست؟ آموزش حل کردن سودوکو

سودوکو یک پازل اعداد است. که بر روی مغز خیلی تاثیرات مثبت می گذارد. این بازی قوانین جالبی و کمی دارد. و همین قوانین باعث این شده. که در سرار جهان طرفدارن زیادی را به دست آورد.

در قرن نوزدهم در کشور فرانسه بازی سودوکو یا پازل اعداد سودوکو رایج شده بود. همچنین در سال ۱۹۷۹ این بازی کتاب ها هم رایج شد. و طرفدارن خود را کسب کرده بود. همچنین در آن زمان داخل کتاب ها به اسم جایگاه اعداد به میدان آمد. ولی خوب این نکته رو داشته باشید که رشد بیشتر سودوکو به گردن ژاپنی ها بود.

رشد سودوکو:

شرکت  نیکولی که در ژاپن بود. و به عبارتی یک شرکت ژاپنی بود. در سال ۱۹۸۶ باعث این شد. که سودوکو رشدی چشمگیر داشته باشد. سودوکی که خیلی از ماها می شناسیم به اسم سودوکو مدرن معروف است. این شرکت ژاپنی با رو نمایی از این بازی سودوکو باعث این شد. که طرفدارن بیشتری را به سمت خود بیاورد.

همچنین خالی از لطف نیست. که به این نکته اشاره کنیم. که اولین بار در یکی از روزنامه های آمریکایی پخش شد. و همچنین در سال ۲۰۰۴ با کوشش و تلاش های فراوان وین گولد با طراحی یک نرم افزار کامپیوتری که این وظیفه به عهده داشت. که پازل های سودوکو منحصر به فرد را طراحی کند. که در تایمز لند پخش شد.

 تاریخ و ابداع سودوکو:

سودوکو از کلمه ژاپنی 数字は独身に限る آمده است. که به انگلیسی نوشته می شود. sauji wa dokushin ni kagira که خواند می شود. سوجی وا دوکوشین نی کاگیرو به معنی فارسی ارقام باید تنها باشند.

این بازی که یکی از بازی های فکری است. که هوش انسان را تقویت می کند. همچنین اولین بار در سال ۱۹۷۹ پخش شد. و طرفدارن خود را کسب کرد.  و انتشار و پخش آن در سال ۱۹۸۶ به استمرار داخل کشور ژاپن صورت گرفت. در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸ به ترتیب محبوبیت خاصی برای خود جذب کرد. و در فیلادلفیا آمریکا مسابقات ملی بازی سودوکو رخ داد.

ولی خوب شاید برای شما دلیل این همه محبوبیت سودوکو جالب باشد. اما باید بدانید که این بازی در ژاپن و ایالت های آمریکا به شدت محبوب بود. و طرفدارن خاص خود را داشت ولی خوب از اول تاریخ بشریت انسان موجودی کنجکاو و فعال بود. و همچنین به پازل و همچنین بازی های علاقه داشته چرا که هر چیزی حس های انسان را تحریک می دهد.هر چیزیکه باعث جذب انسان می شود. داخل این بازی به شدت جذاب است.

قواعد بازی سودوکو:

خوب مثل هر بازی یا هر کاری که یکسری قانون و قواعد دارند. بازی سودوکو هم همینطوری است. و قانون و قواعد خودش رو دارد که بازی رو جذاب تر می کند. در ادامه قانون های بازی رو میگیم بهتون که همین قانون ها هستند. که باعث می شود بازی رو تموم کنید یا پازل رو حل کنید.

  • در هر سطر فقط اجازه دارید که اعداد ۱ تا ۹ را بگذارید یعنی نمی تونید دوبار از عدد ۴  استفاده کنید.
  • همچنین هر ردیف فقط اجازه دارید که اعداد ۱ تا ۹ را بگذارید یعنی نمی تونید دوبار از عدد ۸ استفاده کنید.
  • در هر ناحیه هم فقط اجازه دارید یک بار  از اعداد ۱ تا ۹ استفاده کنید.

تاثیرات حل کردن سودوکو بر روی مغز

تاثیرات بازی سودوکو:

خوب یکی از چیزی های که برای همه مهم است این است. که بدانیم وقت گذاشتن یا انجام دادن کاری چه سودی برای ما دارد. خوب اولین سوالی که شاید به ذهن شما برسد این است. که سودوکو به چه درد من می خورد؟

خوب تاثیرات مثبتی که بر روی مغز می گذارد. تقویت حافظه همچنین تقویت مهارت های منطقی ما و غیر از تاثیرات مثبت چون که یکی از ورزش های مغز هم به حساب می آید. پس باید این نکته رو در نظر داشت که هم بر حافظه هم بر قدرت ریاضی مغز تاثیر می گذارد.

تاثیرات سودوکو بر روی مغز:

در مقاله های قبل که درمود تغذیه مغز بود. به این نکته اشاره کردیم که زوال عقل چیست. در این بخش هم می خواهیم بهش اشاره کنیم. زوال عقل به عبارت ساده تر می شود برای درک بهتر شما گفت کندی ذهنی یا کم شدن حافظه انسان را زوال عقل می گویند. که به مرور با بالا رفتن سن باعث می شود. که مغز ما هم ضعیف تر شود. برای همین هم نیاز به تقویت و تغذیه دارد. که در مقاله های قبلی کاملا توضیح داده ام.

ولی خوب اشاره کرده بودم در مقالات قبلی نیاز است. که مغز فعالیت بیشتری داشته باشد. تا بتواند عمر بیشتری داشته باشد. و سرعت و قدرت بیشتری هم داشته باشد. همچنین گفتم که بازی پازل سودوکو چقدر تاثیر می گذارد. حتی دانشمندان هم ثابت کرده اند. که چقدر اثر عالی بر روی مغز ما می گذارد. همچنین حس لذت را در انسان تحریک می دهد. بازی سودوکو در این حد جذاب است.

در ادامه می خواهم درمورد یک سری روش برای اینکه بتونیم سودوکو حل کنیم پس با من همراه باشید.

روش حل بازی سودوکو:

روش های کلی بازی سودوکو دو گروه میشود. گفت که به دو دسته تقسیم می شوند. و آن دو دسته هم روش های مختلف دارند. که در ادامه آن را برای شما عزیران توضیح می دهیم. خوب روش اول که برای حل سودوکو های راحت و تا سطح متوسط هستشظ.

روش حل سودوکوی راحت و متوسط:

این روش به دو صورت است. خط به خط و ترکیبی که ادامه برای شما توضیح می دهم.

در روش خط به خط:

شما باید ستون و سطر هارو نگاه کنید تا متوجه بشوید. جای درست اعداد کجا هستش و باید عدد رو کجا گذاشت خوب در ادامه با ذکر مثال توضیح می دهیم.

اگر به عدد های دو در ستون یا ناحیه پایین توجه کنید. متوجه می شوید که طبق قانون بالا که بهش اشاره شد. اعداد دو مسیر رو به عبارتی می شود گفت بسته اند. و باید حتما در هر خانه یک عدد دو باشد. با کشیدن خط متوجه می شوید.

که در ناحیه وسط  در خانه های وسط بالا یک جای خالی است که می توان عدد دو را در آن گذاشته در بالا هم به شما گفتم که چقدر قانون های بازی به شما کمک میکنند که بازی سودوکو را حل کنید. بازی سودوکو نیاز به کمی صبر دارد و همچنین تمرکز که بتوانید از بازی لذت ببرید.

آموزش روش خط به خط حل کردن سودوکو

ترکیبی:

در این روش هم شاید باید از اسمش هم متوجه بشوید. که از ترکیب توجه به سطر و ردیف و تعداد اعداد موجود در ناحیه متوجه بشوید. که جای درست اعداد کجا هست.

آموزش حل کردن سودوکو به روش ترکیبی

اگه به عدد های چهار ستون وسط دقت کنید. و مسیر آنها را دنبال کنید. راحت متوجه می شوید که جای درست. عدد چهار در ناحیه وسط کجاست. ولی درصدی فکر کنید. در ناحیه وسط سمت چپ عدد را نداشتید. حالا چیکار میکردیم. درسته دقت میکردیم و به دنبال راهی دیگر بودیم که من متوجه عدد چهار ستون پایینی شدم. که به من راهنمایی میکرد که جای درست عدد چهار در اون ناحیه کجاست و باید چه کاری بکنم.

خوب درادامه با یک ویدویو آموزش و حل یک سودوکوی کامل در خدمت شما عزیزان هستیم.

 

در این ویدیوی آموزشی قصد داریم که براتون یک سودوکو با روش های که بهتون گفتیم حل کنیم. ویدیو رو کامل ببنید. چون بیشتر نکات و آموزش های داخل این ویدیو هست. که به شما کمک می کند در حل کردن سودوکو های آسون و متوسط مهارت پیدا کنید.

در توضیحات روش های بالا به نکات خواصی اشاره شده ولی تصمیم دارم. در این بخش از روی تجربه شخصی از بازی سودوکو کمی با هم صحبت کنیم که در ادامه می خواهیم. روش های بهتری را به شما معرفی کنیم. ولی خوب است بدانید که دو روش بالا فقط برای حل کردن. سودوکو های سخت و دشوار تر این روش ها جواب نمی دهند. پس نیاز است به روش های دیگر روی بیاورید.

تجربه از بازی سودوکو:

خوب سودوکو یکی از بازی هایی است. که بر روی مغز ما اثرات به شدت عالی می گذارد. حالا خوب است بدانید که خیلی ها هستند. که حتی به این بازی اعتیاد دارند. و دوست دارند که زمان زیادی از وقت روزانه خودشون رو صرف این بازی کنند. چرا که تاثیرات به شدت مثبتی برو روی مغز ما می گذارد. و باعث این می شود که سرعت فکر کردن ما بیشتر شود.

که در زندگی ما خیلی اثرات خوبی میگذارد. به حافظه کمک می کند هوش شما رو تقویت می کند. شاید تعجب کنید ولی خوب درسته ما درمورد سودوکو حرف میزنیم. همچنین باید بدانید که خیلی از دانشمندان معتقد هستند. که بازی سودوکو خیلی بر روی افزایش سرعت مغز تاثیر می گذارد.

همچنین غیر از این موارد بازی هستش که خیلی شما را سرگرم می کند. در این حال که خیلی ها فکر می کنند بازیه سختی هستش اما برعکس بشدت جذاب و ساده و شرین هستش این بازی،ولی خوب  در این مقاله از نوع راحت بازی کردن می خواهیم صحبت کنیم. پس با بنده تا آخر این مقاله همراه باشید.

برای انجام هرکاری همیشه راه آسان تری وجود دارد. و هر مشکلی را می توان به راحتی حل کرد. پس میشود نتیجه گرفت که برای حل تمامی سودوکو ها راهی وجود دارد. می توان گفت که تمامی سودوکو ها راحت حل می شوند. اما اگر به تاریخچه سودکو به دقت نگاه کنید.

تمرکزی بیشتر بر روی تاریخچه سودوکو:

باید در نظر داشته باشیم. که بازی سودوکو یکی از عجیب ترین مسیر ها رو طی کرده است. که به موفقیت رسید اما موفقیت چشمگیری را سودوکو کسب کرد. سودوکوی که در حال حاضر اکثریت آن را میشناسن سودوکوی کلاسیک است. اما سودوکو به این چیزها خطم نمی شود. به این منظور که در تعداد خانه ها و بعضی چیز ها با هم فرق دارن که در پایین قصد داریم. چند نوع از این بازی ها رو به شما توضیح دهیم.

سختی و راحتی جداول سودوکو:

خوب در مسابقات هوش برای اینکه مشخص کنند. چه کسی از هوش بیشتری برخوردار است. آنها را با سودوکو می سنجند البته اینکه سودوکو ها هم به سطوح مختلفی تقسیم می شوند. و  با فرق کردن قوانین و…  بازی را کاملا از اول می سازند. ولی خوب اول می خواهیم در مورد سطوح سختی سودوکو کلاسیک با شما صحبت کنیم.

سودوکو کلاسیک:

خوب همونطور که می دانید سودوکو کلاسیک از ۸۱ خانه و همچنین ۹ ناحیه تشکیل شده. است که اعداد نباید در ردیف و سطر با هم یکی باشند. و در هر ناحیه هم باید اینگونه باشد. جوری که نه در ناحیه و نه در سطر و ردیف اعداد ۱ تا ۹ تکرار شوند. خوب تا الان فکر کنم برداشت مناسبی از سودوکو داشته باشید.

و اینی که خوب الان به شما گفتم سودوکو کلاسیک بود. خوب حالا برای اینکه سطوح مختلف را دسته بندی کنند. به تعداد اعداد در هر ناحیه توجه می کنند. یا اعداد را پخش می کنند. بازی را به عبارتی سخت می کنند که با روش های اولیه نتوان آن را حل کرد. و نیاز باشد که حتما از روش های بهتری استفاده کرد. اما باید این نکته رو داشته باشید که در این بازی باید صبر داشته باشید.

سودوکو های غیر کلاسیک:

خوب در این دسته از بازی برای اینکه درک بهتری از این دسته داشته باشید. دوست دارم براتون با یک مثال ذهنیت بهتری درمورد این نوع سودوکو بدهم. فک کنید شما دوتا دوست دارید. یکی از دوستان شما میداند که به پازل علاقه دارد و برای شما یک پازل ۱۰۰۰ تکه می خرد. و به شما کادو می دهد. ولی دوست دوم شما هم از این موضوع اطلاع دارد.

ولی او تصمیم میگیرد کمی متفاوت تر شما را خوشحال مند. از اونجایی که شما به پازل علاقه دارید. دوست شما براتون پازل سه بعدی می خرد. به بهتون کادو می دهد.

فرق سودوکو کلاسیک هم با سودوکو غیر کلاسیک در همین است دقیقا مثل مثال بالا سودوکو کلاسیک شبیه به پازل سه بعدی است.

سودکوی غیر کلاسیک آموزش سودوکو

خوب شاید الان به مثال و عکس بالا بهتر متوجه شوید که منظور من از سودوکوی غیر کلاسیک چیست. خوب شاید دیده باشید که جداول ۳ در ۳ یا حتی ۱۶ در ۱۶ یا ۲۵ در ۲۵ که در بعضی جدول ها میبیند. که کلا قوانین و قواعد بازی سودوکو را عوض کردن. و بازیکن نسب به قواعد جدید باید بازی کند.

یا حتی ممکن است در بازی از حروف الفبا استفاده شود. قوانین و قواعد فرق می کند. یا حتی در بازی می گوید که نباید جمع اعداد کنار هم به شکل L نباید بیشتر از مثلا ۱۲ شود. ممکن است. قواعد جدید معرفی شود. یا حتی قوانین هم تغییر نکند. و فوانین همانی باشد که در سودوکوی کلاسیک داریم.

بیشتر بدانید:

جالب است بدانید که خیلی از بازیکن ها بعد از اینکه در سودوکوی کلاسیک حرفه می شوند به سودوکوی غیر کلاسیک روی می آورند. و خوب خیلی از جاها یا مسابقات هستند. که فقط طرفدار سودوکی غیر کلاسیک هستند.

ممکن است به غیر اعداد اشکال و هر چیزی در این بازی ببنید. ولی نکته این است که بعد از یه مدت که سودوکی کلاسیک بازی کنید. بر هوش شما خیلی تاثیر می گذارد. و راحت می توانید سودکوی های کلاسیک سخت و همچنین سودوکو های غیر کلاسیک را حل کنید. ولی خوب نیاز به صبر دارد. تا بتوانید از بازی لذت بیشتری ببرید.

سخن پایانی:

امیداورم از این بخش مقاله لذت برده باشید. و همچنین آموزش های بدردتون خورده باشه. اینکه ویدیو رو به صورت کامل حتما ببنید. که آموزش های بیشتر و نکاتی خوب در اون بهش اشاره شده. در بخش بعدی هم قصد داریم که درمورد روش کاندیدایی با شما صحبت کنیم. تا بتونید سودوکو های سخت تر و همچنین با تمرین بیشتر سودوکو های غیر کلاسیک رو هم حل کنید. تا هم بتونید از بازی و سرگرمی لذت ببرید. هم از وقت خود به خوبی استفاده کنید.

البته باید این نکته رو باید بدانید که خیلی ها فقط برای تقویت مغز و هوش خود سودکو بازی می کنند چون به شدت تاثیرات مثبتی می گذارد. ولی خوب نباید از نکته غافل شد. که بعضی ها صرفا بعنوان یک بازی بهش نگاه می کنند. فقط برای سرگرمی بازی می کنند. امیدوارم که از این مقاله و نکاتی که درش بهتون گفتیم استفاده کنید. در بالا هم اشاره کردم در قسمت بعد درباره اینکه چطوری باید سودکو ها را به روش کاندیدایی حل کنید. بحث می کنیم و مثل این مقاله هم تلاش بر این داریم که ویدیو آموزشی براتون آماده کنیم. برای خواندن مقاله ها دیگر ما می توانید.

برای خواندن مقاله های بیشتر بر روی مغز برتر کلیک کنید.

 

دیگر مقالات

تاثیر استرس روی مغز/مغزبرتر
وبلاگ

تاثیر استرس روی مغز

استرس بخشی آشنا و اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است که به اشکال مختلفی مانند سلامتی، پول و روابط بروز می کند و روی مغز تاثیر می گذارد. در هر موردی که با یک تهدید بالقوه مواجه می شویم، ذهن و بدن ما وارد عمل می شود و برای مقابله با مسائل (مبارزه) یا اجتناب

ادامه مطلب
استرس مالی/مغزبرتر
وبلاگ

استرس مالی

اگر نگران پول هستید، نگران نباشید چون تنها نیستید. پول یک منبع رایج استرس برای بزرگسالان به شمار می رود. طبق آمار هایی که بدست آمده ، ۷۲ درصد از بزرگسالان درباره ی پول احساس استرس می کنند. نگرانی در مورد پرداخت اجاره یا احساس غرق شدن در بدهی. با توجه به استرس مالی که

ادامه مطلب