شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

شادی و تقویت مغز

 

مقدمه:

در این مقاله قصد داریم تا به رابطه ی شادبودن و تقویت مغز بپردازیم. در ابتدا باید بگوییم که شادی زمینه ساز خوبی برای تقویت مغز می باشد. بسیاری از چیزها در زندگی ، خارج از کنترل ما هستند اما خوشبختانه، سلامت مغز یکی از آن چیزها نیست. تصمیم گیری برای قدردانی، محافظت و تغذیه مغز خود با دانش، تغذیه و عشق به خود منجر به مغزی سالم‌تر می‌شود و مغز سالم مغزی شاد است. شادی یک احساس خارق العاده است که باید برای رسیدن به آن تلاش کرد. این می تواند منجر به یک زندگی سالم تر و طولانی تر شود. زندگی شاد شامل استرس کمتر، روابط بهتر و حتی تقویت سیستم ایمنی است. اگر استرس داشته اید یا اخیراً احساسات منفی زیادی داشته اید، شادی ممکن است سخت باشد.

به طور طبیعی ممکن است بخواهید مغز خود را دوباره سیم کشی کنید تا شاد باشید. خوشبختانه، احتمال برآورده شدن خواسته شما وجود دارد. بر اساس آخرین تحقیقات، تکنیک قدرتمندی به نام تمرکز حواس – تمرین تمرکز عمدی توجه بر لحظه حال – عنصر کلیدی برای شادی و ذهن و بدن سالم‌تر است. تنها چیزی که لازم است کمی تلاش و تلاش است. فکر آگاهانه، و شما می توانید شروع به لذت بردن از یک ذهنیت شادتر و مثبت تر داشته باشید.

مغز و سوگیری های منفی:

مغز انسان با یک سوگیری منفی برای بقا رشد کرده است. ما بیشتر به چیزهای منفی توجه می کنیم و آنها را به یاد می آوریم زیرا در گذشته اجدادی ما اغلب با خطر و تهدید همراه بوده اند. با این حال، زمان تغییر کرده است و ما اکنون در جهانی زندگی می کنیم که بسیاری از ما دائماً با موقعیت‌های تهدیدکننده زندگی مواجه نمی‌شویم. سوگیری منفی ما دیگر مفید نیست و در واقع می‌تواند منجر به افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان شود.

شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

 

شادی و آناتومی مغز:

دانشمندان قبلاً فکر می‌کردند که مغز ما به سختی سیم‌کشی شده است و نمی‌توانیم آن‌ها را تغییر دهیم. با این حال، از آن زمان متوجه شده‌اند که این درست نیست. اکنون می‌دانیم که می‌توان نحوه عملکرد مغزمان را تغییر داد. این فرآیند نوروپلاستیسیته نامیده می‌شود. که به توانایی مغز برای سازماندهی مجدد خود با ایجاد ارتباطات عصبی جدید در طول زندگی اشاره دارد. این بدان معنی است که ما می توانیم مغز خود را با تغییر افکار و رفتار خود تغییر دهیم. به عبارت دیگر، شما می توانید با تمرین مثبت اندیشی، قدردانی، مغز خود را برای شادی دوباره سیم کشی کنید. به واسطه ی تمرکز حواس و سایر فعالیت های شادی آور! قشر جلوی مغز ناحیه ای از مغز شما است که مسئول عملکرد اجرایی یا تفکر درجه بالاتر است.

این شامل مواردی مانند برنامه ریزی، تصمیم گیری، و کنترل تکانه می شود. شما می توانید عملکرد قشر جلوی مغز خود را با تکرار اعمال و افکار مثبت بهبود بخشید. این است که مراقب گفتگوی درونی خود باشید، روی جنبه های مثبت زندگی خود تمرکز کنید و تلاش آگاهانه ای برای انجام کارهایی انجام دهید که شما را خوشحال می کند. اگر این کارها را شروع کنید، تفاوتی در سطح کلی شادی خود خواهید دید. شادی اغلب به عنوان یک زندگی سالم ترجمه می شود .اگر همه چیزهای منفی را رها کنید، می توانید از یک زندگی آرام لذت ببرید. حتی می توانید مغز خود را طوری آموزش دهید که روی همه چیزهای مثبت تمرکز کند. به دنبال چیزهای خوب زندگی خود باشید و مثبت اندیش باشید. پس برای اینکه ذهنی شادتر و سالم تر داشته باشید ، 10 اقدام زیر را انجام دهید.

شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

 

1-چربی های سالم بیشتری بخورید.

برای سال‌های متمادی، تصور بدی راجب چربی ها در اذهان عمومی وجود داشت اما امروزه این تصور تا حد زیادی اصلاح شده است. به نظر می‌رسد، مغز شما برای عملکرد شناختی بهینه به این چربی‌های سالم نیاز دارد. از غذاهای غنی از امگا 3 مانند گردو، آووکادو، دانه کتان، سویا، روغن کانولا یا روغن زیتون و تخم مرغ غنی شده استفاده کنید. با این حال، ماهی منبع نهایی این چربی ضروری است. اگر غذای دریایی دوست ندارید با پزشک خود مشورت کنید تا آن را با مکمل های دارویی یا غذایی جایگزین کنید.

2-خود را فعال نگه دارید.

خون خود را به جریان بیندازید. ورزش یکی از بهترین راه ها برای بهبود سلامت مغز شماست. شرکت در ورزش هوازی با افزایش جریان خون در سراسر مغز، سلامت بافت مغز را بهبود می بخشد. ورزش همچنین باعث رشد سلول های عصبی جدید و تقویت ارتباط بین سلول های مغزی می شود.

شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

 

3-هر روز خود را به چالش بکشید.

فعالیت ذهنی جریان خون، مواد مغذی و اکسیژن را به مغز شما افزایش می دهد. درگیر ماندن از نظر شناختی و فعال کردن بخش های مختلف مغز می تواند به محافظت از مغز شما در برابر زوال عقل کمک کند. ممکن است بخواهید آموزش رسمی یا فعالیت های فراغتی را در نظر بگیرید که شامل تحریک ذهنی است، مانند مانند یادگیری یک زبان جدید، نواختن ساز یا شرکت در کلاس رقص. فعالیت هایی مانند نوشتن شعر، انجام جدول کلمات متقاطع یا بازی روی تخته نیز می تواند برای مغز شما مفید باشد.

4-خواب بیشتری داشته باشید.

یک فرد بالغ به طور متوسط هر شب به 7 تا 8 ساعت خواب نیاز دارد. حال شاید برایتان سوال باشد که آیا خواب واقعاً برای سلامت مغز مهم است یا خیر؟ جواب مشخص است. صد در صد بر سلامت مغز تاثیر گذار است. هنگامی که شما می خوابید، سیستم لنفاوی شما هرگونه تجمع مواد زائد را پاک می کند. آدنوزین در مغز شما محصول محروم کردن مغزتان از خواب ضروری می باشد که در مغز شما جمع می شود که می تواند بر حافظه، توجه، خلق و خو و سرعت پردازش شما تأثیر منفی بگذارد. خواب ناکافی همچنین منجر به افزایش خطر زوال عقل، سکته مغزی و زوال شناختی می شود.

5-همیشه مثبت اندیش باشید.

مدیریت استرس و کاهش افکار منفی خودکار (ANT) می تواند سلامت مغز شما را بهبود بخشد.تحقیق تفکر منفی را به افزایش اثرات استرس، خلق و خوی ضعیف و تسریع پیری سلولی مرتبط می کند. برای سالم نگه داشتن مغز، راه هایی برای مدیریت استرس و مثبت نگه داشتن افکار خود بیابید.

شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

 

6-با افراد مثبت اندیش نشست و برخاست داشته باشید.

حمایت خانواده و جامعه در تلاش شما برای بهبود سلامت مغز بسیار مهم است. احاطه کردن خود با افرادی که مثبت اندیش هستند، سبک زندگی فعال را حفظ می کنند و رژیم غذایی سالمی مصرف می کنند، شما را تشویق می کند که سبک زندگی مشابهی برای مغز سالم داشته باشید.

8-روابط اجتماعی قوی با دیگران بسازید.

حفظ یک دایره اجتماعی قوی (به ویژه با افزایش سن) منابع حمایتی را فراهم می کند، افسردگی را کاهش می دهد و تحریک فکری را تقویت می کند. تحقیقات نشان می دهد که افراد با ارتباطات اجتماعی قوی کمترین سرعت کاهش حافظه را تجربه می کنند. برای برقراری ارتباط با دیگران و یافتن اجتماعی که از آنها لذت می برید ، منظم تلاش کنید.

9-هدف خود را پیدا کنید.

هدف خود را بیابید و از آن برای پیشبرد زندگی خود استفاده کنید. محققان دریافتند افرادی که احساس هدف بیشتری در زندگی داشتند، خطر کمتری از ایجاد اختلال شناختی خفیف و بیماری آلزایمر آنان را تهدید می کرد. دانستن هدفتان همیشه آسان نیست، اما یک دقیقه به این فکر کنید که چه چیزی به شما انگیزه می دهد، چه چیزی شما را هیجان زده می کند و چه چیزی به روز شما معنا می بخشد.

شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

 

10-عادات پرخطر را محدود کنید.

محققان دریافتند که مصرف بیش از حد الکل تأثیر منفی درازمدت بر مغز دارد و به طور بالقوه منجر به از دست دادن حافظه، مشکل یادگیری و سایر اشکال اختلال شناختی می شود. توصیه می شود برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری، مصرف الکل خود را محدود کنید یا از مصرف زیاد الکل خودداری کنید. سیگار کشیدن همچنین پیری مغز شما را تسریع می کند و با خطر بالاتر زوال عقل، زوال شناختی و سکته مغزی مرتبط است.

11-قدردان و شکرگزار باشید.

تمرین قدردانی و شکرگزاری می‌تواند تجربه‌ای بسیار آرامش‌بخش برای ذهن شما باشد. ممکن است غیرقابل درک به نظر برسد، اما قدردانی یک انتخاب است. شما می‌توانید روی جنبه‌های مثبت یا منفی زندگی‌تان تمرکز کنید. اگر تصمیم دارید تمرکز کنید. از جنبه مثبت، در نتیجه احساس قدردانی و خوشحالی بیشتری خواهید داشت. یکی از راه های عالی برای پرورش قدردانی، نگه داشتن یک دفتر خاطرات سپاسگزاری است. این یک راه عالی برای تمرکز و یافتن راهی برای افزایش بهره عاطفی و تقویت مغز است. با تمرین بازسازی شناختی، مهارت های مثبت را توسعه دهید. احساس قدردانی همیشه آسان نیست، به خصوص زمانی که شرایط سخت است. ولی مطمئن باشید که سطح شادی و آرامش ذهنی شما را افزایش خواهد داد.

شادی و تقویت مغز/مغزبرتر

 

12-مدیتیشن کنید.

مدیتیشن منظم می تواند احساسات افسردگی، اضطراب و استرس را کاهش دهد و می توان گفت که یکی از مهم ترین روش ها برای تقویت مغز می باشد. همچنین می تواند تمرکز و خودآگاهی را بهبود بخشد. نشان داده شده است که مدیتیشن باعث کاهش فعالیت در آمیگدال می شود، بخشی از مغز که مسئول احساسات منفی مانند ترس و اضطراب است. همچنین فعالیت در قشر جلوی مغز را افزایش می دهد که مسئول عملکرد اجرایی است.

نتیجه گیری:

عوامل زیادی می توانند منجر به ایجاد شادی در ذهن ما شوند. مهربانی را تمرین کنید. مداخلات روانشناسی مثبت با تمرکز بر شفقت می تواند اقدامات ساده ای مانند خرید یک نشانه کوچک از عشق، داوطلب شدن برای یک هدف اصیل، اهدای چیزی یا کمک به یک غریبه نیازمند باشد. مهربانی شادی و مثبت اندیشی را تقویت می کند و مهربانی می تواند شما را سالم تر کند. خبر خوب این است که برای برداشتن گام هایی برای بهبود سلامت مغزتان هیچ وقت دیر نیست. مغز شما عضوی پویا است که دائماً در حال تطبیق و تغییر است. اولین قدم برای بهبود سلامت مغز این است که تشخیص دهید تحت کنترل شماست. برای داشتن مغزی سالم تر و شادتر امروز، فردا و تا آخر عمر از امروز تصمیمات سالم تری بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *