هوش اجتماعی یکی از مهم‌ترین انواع هوش است که قابل تقویت می باشد. در این مقاله به تشریح راه هایی برای تقویت هوش اجتماعی می پردازیم. حتی اگر در این زمینه مشکل دارید، باز هم می‌توانید مهارت‌های خود را تقویت کنید و تعاملات خود را با دیگران بهبود بخشید. افراد با هوش اجتماعی می توانند احساس دیگران را درک کنند، به طور شهودی می دانند در موقعیت های اجتماعی چه باید بگویند، و حتی در یک جمعیت بزرگتر به نظر می رسد مطمئن به خود هستند. ممکن است به این مهارت های مردمی تراشیدن افراد فکر کنید، اما چیزی که آنها واقعا دارند هوش اجتماعی است.

 

تقویت هوش اجتماعی/مغزبرتر

نشانه های هوش اجتماعی:

 

افرادی که از نظر اجتماعی باهوش هستند ویژگی های اصلی را نشان می دهند که به آنها کمک می کند تا با دیگران ارتباط برقرار کنند. که عبارتند از:

  • گوش دادن موثر: فردی که دارای هوش اجتماعی است فقط برای پاسخ دادن گوش نمی دهد، بلکه واقعاً به صحبت های یک فرد توجه می کند. سایر افراد حاضر در گفتگو با احساس اینکه درک شده اند و ارتباط برقرار کرده اند دور می شوند.
  • مهارت‌های مکالمه: آیا تا به حال کسی را دیده‌اید که توجه همه را در جمع به خود جلب کند؟ آنها مهارت‌های مکالمه‌ای دارند که به آن ها امکان می‌دهد تقریباً با هرکسی به بحث بپردازد. آنها در این مکالمات زیرک، مودب، شوخ‌طبع و صمیمانه هستند و جزئیات افراد را به خاطر می‌آورند که اجازه می‌دهد، دیالوگ معنادارتر باشد.
  • مدیریت شهرت: افراد باهوش اجتماعی بالا تاثیری را که بر دیگران می‌گذارند در نظر می‌گیرند. که یکی از پیچیده‌ترین عناصر هوش اجتماعی در نظر گرفته می‌شود، مدیریت شهرت نیاز به تعادل دقیق دارد. یک فرد باید با تفکر و اندیشه در فرد دیگری تصوری ایجاد کند در حالی که هنوز او را به یاد دارد.
  • فقدان مشاجره: فردی با هوش اجتماعی بالا می‌داند که بحث کردن یا اثبات یک موضوع با ایجاد احساس بد در شخص دیگر راه حل مورد نظر نیست. آنها ایده‌های شخص دیگری را کاملاً رد نمی‌کنند، بلکه با ذهنی باز به آنها گوش می‌دهند. حتی اگر ایده ای باشد که آنها با آن موافق نیستند.

 

چگونه هوش اجتماعی را تقویت کنیم؟

 

در حالی که به نظر می رسد برخی از افراد هوش اجتماعی را بدون تلاش واقعی تقویت می کنند، دیگران باید برای توسعه آن تلاش کنند. خوشبختانه، برخی از استراتژی ها می توانند به فرد در ایجاد مهارت های اجتماعی کمک کنند. این تاکتیک ها می توانند به شما در تقویت هوش اجتماعی کمک کنند:

 

1-به آنچه که در اطرافتان می گذرد ، توجه داشته باشید.

 

افراد باهوش اجتماعی بالا مراقب هستند و به نشانه های اجتماعی ظریف اطرافیان خود توجه می کنند. اگر فکر می کنید فردی در زندگی شما مهارت های افراد قوی دارد، مراقب نحوه تعامل آنها با دیگران باشید.

روی افزایش هوش هیجانی خود کار کنید. اگرچه هوش هیجانی شبیه به هوش اجتماعی است، اما هوش هیجانی بیشتر به نحوه کنترل احساسات خود و نحوه همدلی شما با دیگران مربوط می شود. این نیاز به تشخیص موقعیتی دارد که احساسی را تجربه می کنید که به شما کمک می کند آن احساس را در دیگران تشخیص دهید و به صورت منظم آن ها را تنظیم کنید.

تقویت هوش اجتماعی/مغزبرتر

 

2-به تفاوت‌های فرهنگی احترام بگذارید.

 

بیشتر از آن، به دنبال تفاوت‌های فرهنگی باشید تا بتوانید آن‌ها را درک کنید. اگرچه بیشتر مردم مهارت‌های افراد را از خانواده، دوستان و جامعه اطراف خود یاد می‌گیرند، اما یک فرد باهوش اجتماعی می‌داند که دیگران ممکن است واکنش‌ها و آداب و رسوم و تربیت متفاوتی داشته باشند.

گوش دادن فعال را تمرین کنید. هوش اجتماعی خود را با کار کردن بر روی مهارت های ارتباطی خود ، که مستلزم گوش دادن فعال است ، توسعه دهید. صحبت را قطع نکنید. قبل از پاسخ دادن به آنچه دیگران می گویند فکر کنید.

قدر افراد مهم زندگی خود را بدانید.افراد باهوش اجتماعی با افرادی که برایشان معنادار هستند روابط عمیقی دارند. به احساسات همسر و فرزندان، دوستان، همکاران و سایر همسالان خود توجه کنید.اگر نزدیکترین افراد را نادیده می گیرید در واقع شما چگونگی ارتباط با آن ها را از دست داده اید.

 

3-احساس خود را پیگیری کنید.

 

آگاهی بخشی جدایی ناپذیر از هوش اجتماعی است. تنها افرادی می توانند از نظر اجتماعی باهوش باشند که از نظر عاطفی نیز آگاه باشند. همه چیز از شما شروع می شود. یک راه خوب برای شروع این است که از نشانه های فیزیولوژیکی خود از وضعیت عاطفی خود مانند ضربان قلب آگاه باشید. تنفس، تعریق و غیره به شما کمک می کند پویایی درونی خود را بسنجید و به شما کمک می کند تا واکنش ها را پاسخ دهید و هیجانات را مدیریت کنید.

 

4-به تعاملات بین فردی با پذیرش نزدیک شوید.

 

هر زمان که فرصتی برای تعاملات بین فردی دارید – یک جلسه، یک بحث یا یک گفتگوی انفرادی سعی کنید بدون پیش فرض های قبلی وارد آن شوید. افراد رویداد نیستند، بلکه فرآیند هستند. و این فقط نوع نویسی ذهن ماست. که ما را از نگاه مجدد به آنها باز می دارد. پس باز باشید تا غافلگیر شوید و شوکه شوید. این به شما کمک می کند بهتر شوید.

تقویت هوش اجتماعی/مغزبرتر

 

5-سعی کنید خود را در جای دیگران تصور کنید.

 

وقتی با کسی سروکار دارید، سعی کنید جنبه‌های مداخله‌گر دیگری مانند موقعیت‌ها، محدودیت‌ها، ترجیحات، عقده‌ها، اولویت‌ها یا آرزوها را به‌طور فعال تصور کنید. و این کار را انجام دهید تا بتوانید بدانید او از کجا آمده است و نتیجه نگیرید که چگونه است. . اتفاقاً، وقتی واقعاً درگیر مکالمه می‌شوید، به نورون‌های آینه‌ای در مغز شما کمک می‌کند تا هماهنگ شوند. این همدلی تفاوت بسیار مهمی را ایجاد می‌کند.

 

6-اتصالات نامرئی را در یک دستگاه اجتماعی بخوانید.

 

برخی آن را سیاست و برخی دیگر آن را دیپلماسی می نامند، اما واقعیت این است که هر مکان، سازمان، نهاد، رویداد یا مناسبتی دارای سلسله مراتب و پویایی قدرت نامرئی است. همه افراد به روشی منحصر به فرد به دیگران متصل هستند. درک این ارتباطات ظریف در بازی بسیار مهم است. این به مدیریت عاقلانه پاسخ های شما کمک می کند.

 

بیشتر بخوانید : تقویت هوش : 10راهکارساده+خوراکی های مفید

 

7-یاد بگیرید که رفتار غیرکلامی افراد را تفسیر کنید.

 

تنها زمانی می توان با مردم ارتباط واقعی برقرار کرد که احساس عاطفی آنها را درک کنید. بله! افکار، تعقیب فکری یک فرد هستند، اما احساسات، بازنمایی عمیق خود واقعی یک فرد هستند. احساسات در بیشتر موقعیت ها، شات می نامند. و واقعیت این است که رفتار غیرکلامی ، حرکات، حالت ها و بیان ها قابل اعتمادترین بازنمایی از احساسات فرد است. برای توسعه هوش اجتماعی، یادگیری مهارت علمی تفسیر رفتار غیرکلامی بسیار مهم است.

 

8-مطالعه کنید.

 

از آنجایی که این جنبه به دانش اشاره دارد، بهترین کاری که می توانید برای بهبود هوش اجتماعی خود انجام دهید مطالعه است. اجتماعی شدن بسیار ظریف تر از آن چیزی است که اکثر مردم فکر می کنند. موضوعات و ملاحظات زیادی وجود دارد که باید در نظر داشت. مکالمات، اجتماعی اضطراب ها، طیف های شخصیتی و خیلی چیزهای دیگر.

تقویت هوش اجتماعی/مغزبرتر

9-با اجتماعی ترین افرادی که می شناسید، گفت گو کنید.

 

به نظر شما ماهرترین فردی که از نظر اجتماعی می شناسید چه کسی است؟ چه کسی در حلقه اجتماعی شما یا در بین همکاران شما در معاشرت با افراد دیگر بهترین است. فقط به نحوه تعامل آنها با دوستان خود توجه کنید و ببینید که آنها برای معاشرت بهتر چه کارهایی را انجام می دهند. شما نیز از آنان الگو برداری کنید. این افراد بالاترین هوش اجتماعی را در حلقه شما دارد. وقتی فهمیدید این شخص کیست، شروع به مشاهده او کنید.

آنها را بهتر بشناسید. اگر هنوز با آنها دوست نیستید، تمام تلاش خود را برای دوستی با آنها انجام دهید. با توجه به سطح مهارت های اجتماعی آنها، تا زمانی که به درستی با آنها رفتار کنید، از دوستی با شما خوشحال خواهند شد. سپس باید تمام تلاش خود را بکنید تا اطلاعات بیشتری را از این شخص جذب کنید. آنها می توانند بهترین مربی شما در طول این فرآیند باشند.

 

10-میزبان یک مهمانی باشید.

 

یکی از بهترین راه‌ها برای برقراری ارتباط با افراد، دوستان یا غریبه‌ها، میزبانی یک مهمانی است. میزبان مهمانی به این معنی است که شما مسئول شب سرگرمی مهمانان هستید. شما کسی هستید که تا زمانی که مهمانی به خوبی پیش برود، همه در مهمانی از شما سپاسگزار خواهند بود. این یک روش باورنکردنی برای ملاقات با افراد متعدد و به دست آوردن فرصت تعامل با تعداد زیادی از آنها است. از آنجایی که شما میزبان مهمانی هستید، اکثر افرادی که در آن شرکت می کنند احساس می کنند که نیاز دارند حداقل با شما تعامل داشته باشند.

تقویت هوش اجتماعی/مغزبرتر

 

11-به طور منظم با افرادی که با آنها روبرو می شوید تعامل داشته باشید.

 

افرادی هستند که همیشه با آنها روبرو می شوید، اما زیاد آنان را به حرف نمی گیرید. سعی کنید این رویه را تغییر دهید. بیشتر با آنها درگیر شوید. تعاملات خود را از نگاه های ساده به مکالمات سرگرم کننده ارتقا دهید. به جای نگاه کردن به آنها با سلام کردن به آنها شروع کنید. به مرور زمان، از آنها بپرسید که چگونه هستند یا روزشان چگونه می گذرد. این مسیر را ادامه دهید تا بیشتر راجب یکدیگر یاد بگیرید. همسایه‌ها و همکارهای شما نمونه‌های خوبی از این موضوع هستند. از آنجایی که اینها افرادی هستند که بیشتر وقت خود را با آنها می‌گذرانید، اگر حداقل بتوانید با آنها دوست شوید، خیلی بهتر است.

 

12-ازاشتباهات خود درس بگیرید.

 

اشتباه کردن یکی از چیزهایی است که افراد با هوش اجتماعی پایین به شدت از انجام آن می ترسند. با این حال، افراد باهوش اجتماعی تقریباً از آنها استقبال می کنند. آنها این اشتباهات را انجام نمی دهند، اما وقتی به وجود می آیند، آنها را آزار نمی دهد. همه اینها به این دلیل است که آنها دقیقاً می دانند که هر زمان که اتفاق می افتد چه کاری انجام دهند. مهمتر از همه، آنها می دانند که اشتباهات فرصت های یادگیری هستند.

این نوع طرز فکر را نیز داشته باشید. به اشتباهات زیاد فکر نکنید. در حالی که خوب است تمام تلاش خود را بکنید تا آنها اتفاق نیفتند، همچنین نباید هر لحظه بیداری را صرف نگرانی در مورد آنها کنید. راحت باشید. فقط به خاطر داشته باشید که وقتی آنها اتفاق می افتند، شما می توانید کاری در مورد آن انجام دهید و می توانید چیزی از آن بیاموزید. این چیزی است که در اینجا مهم است.

 

13-پذیرای انتقاد باشید.

 

اگر می‌خواهید هوش اجتماعی خود را بهبود ببخشید، باید پذیرای انتقاد باشید. از آن‌ها نترسید. با دوستانتان و افرادی که شما را بهتر می‌شناسند صحبت کنید. از آن‌ها بپرسید که درباره ی شما چگونه فکر می کنند.از آنها در مورد چیزهایی که نادیده می گیرید بپرسید. از آنها بپرسید که چه کاری را می توانید بهتر انجام دهید. اگر توصیه‌هایی را که قبلاً به آنها اشاره شد، در مورد دوستی با ماهرترین فردی که از نظر اجتماعی می‌شناسید، قبول دارید، از آنها نیز راهنمایی بخواهید. از آنها بخواهید از شما انتقاد کنند. این یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت هوش اجتماعی می باشد.

تقویت هوش اجتماعی/مغزبرتر

 

14-به دنبال تایید نباشید.

 

به دنبال تایید یکی از بدترین کارهایی است که می توانید به عنوان فردی که در تلاش برای معاشرت است انجام دهید. هرگز به خاطر تایید همسالان خود بیرون نروید. در مورد معاشرت راحت باشید. داشتن تأیید دیگران خوب است، بله، اما هرگز نباید چیزی باشد که به دنبال آن هستید. اگر بتوانید به درستی رفتار کنید و بتوانید با مهارت معاشرت کنید، این چیزی است که به شما داده می شود.

 

نتیجه گیری:

 

هوش اجتماعی شما به طور مستقیم با مهارت های اجتماعی شما مرتبط است. برای بهبود یکی از آنها تلاش کنید و دیگری را نیز بهبود خواهید بخشید. به این ترتیب، تمام تلاش خود را برای بهبود هر دو انجام دهید. بیرون بروید و با افراد جدید ملاقات کنید. همه ی هوش اجتماعی و تقویت آن در گرو تقویت روابط اجتماعی با دیگران می باشد. پس سعی کنید با اجرای متدهای بالا روابط اجتماعی خود را بهبود ببخشید و هوش اجتماعی خود را تقویت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *