10 نکته برای مطالعه صحیح و موثر

 

در حالی که در مورد مطالعه صحیح و موثر هیچ رویکرد یک اندازه مناسب برای همه وجود ندارد، روش هایی وجود دارد که می توانید برای بهبود یادآوری و حافظه بلند مدت خود از آنها استفاده کنید.

به یاد داشته باشید: هرکسی تکنیک های یادگیری متفاوتی دارد. آنچه برای دانش آموزان دیگر مفید است ممکن است برای شما مفید نباشد. فقط تا زمانی که بهترین راه مطالعه را پیدا کنید به تلاش خود ادامه دهید. اگر دانشجوی VU هستید، ما به شما کمک می کنیم تا با افزایش اعتماد به نفس تحصیلی خود به پتانسیل کامل خود برسید. توانایی، و مهارت های مطالعه. با حمایت ما، شما مهارت های ضروری برای دانشگاه را به دست خواهید آورد. نحوه دسترسی به مراکز آموزشی ما را به صورت حضوری و آنلاین کشف کنید. در اینجا نکات مهم برای مطالعه ی صحیح را ذکر کرده ایم.

مطالعه صحیح/مغزبرتر

 

1-سازماندهی کنید.

وقت گذاشتن برای سازماندهی به شما کمک می کند تا به اهداف یادگیری خود برسید.

نکات برتر مطالعه:

 • روی یک دفتر خاطرات سرمایه گذاری کنید و از آن برای پیگیری مهلت های کاری فعلی استفاده کنید.
 • همه مواد و وسایل مورد نیاز خود را به کلاس بیاورید تا بتوانید شرکت کنید. شاید برایتان مفید باشد که شب قبل کیف مدرسه تان را آماده کنید، بنابراین صبح اول وقت برای رفتن آماده باشید.

2-از کلاس درس فرار نکنید.

حذف از کلاس می تواند برای یادگیری و دستیابی به اهداف مطالعه شما مضر باشد. در یادداشت های شما و دانش موضوعی شما حفره های خالی ایجاد می کند.

مدل بلوک VU طراحی شده است تا زمان بیشتری را برای اختصاص دادن به کار، زندگی اجتماعی و سایر تعهدات به شما بدهد. سه بار در هفته در کلاس‌های سه ساعته به سبک کارگاه شرکت خواهم کرد. بقیه زمان خود را می‌توانید برای مطالعه، کار، دیدن دوستان و هر آنچه که برای شما مهم‌تر است، استفاده کنید. به یاد داشته باشید که با تمرکز بر آنچه معلمانتان تدریس می کنند، گوش دادن فعال را تمرین کنید. همین طور باید اشاره کرد که شرکت در بحث های کلاسی و یادداشت برداری ، کمک بسزایی به یادگیری شما خواهد کرد.

مطالعه صحیح/مغزبرتر

 

3-یادداشت برداری کنید.

برای اینکه مغز خود را در طول کلاس درگیر نگه دارید، یادداشت برداری کنید، که بعداً می توانید به آنها مراجعه کنید، همانطور که تکنیک های مطالعه خود را اصلاح می کنید. یادداشت ها می توانند به ذخیره اطلاعات در حافظه بلندمدت شما در همان جا در کلاس کمک کنند. این یادداشت ها برای مرور مهم هستند. یادداشت های شما ممکن است در انجام تکالیف کمک زیادی به شما بکند.

زیر نکات کلیدی خط بکشید. اگر چیزی منطقی نیست، می‌توانید از معلم خود توضیح بخواهید. همچنین می‌توانید برای کمک به ساده‌ سازی اطلاعات، وسایل کمک بصری مانند نمودارهای جریان و نقشه‌های ذهنی ایجاد کنید. برای برخی از دانش‌آموزان، این کمک‌های بصری به آنها کمک می‌کند اطلاعات پیچیده‌تری را به خاطر بسپارند و به طور مؤثرتری مطالعه کنند. اگر کلاسی را از دست دادید، از یک دوست یا همکلاسی خود بپرسید که آیا می توانید به یادداشت های آنها مراجعه کنید. این اطمینان حاصل می کند که هیچ سوراخ و حفره ای در یادداشت برداری شما وجود ندارد.

4-با معلم خود صحبت کنید و سوال بپرسید.

معلم شما به نوعی منبعی است که می‌توانید از آن استفاده کنید! مدل بلوک VU به شما امکان می‌دهد در یک زمان روی یک موضوع تمرکز کنید. با یادگیری در یک کلاس سبک کارگاهی، این فرصت را خواهید داشت که معلم خود را بشناسید. شما می توانید از این محیط یادگیری تعاملی با پرسیدن سوالات در حین یا بعد از کلاس استفاده کنید، جایی که می توانید بازخورد سریع دریافت کنید. معلمان می توانند هر موضوعی را که گیج کننده می بینید بیشتر توضیح دهند. حتی ممکن است بتوانید قبل از ارسال تکالیف کمی جهت گیری کنید. معلم شما بدون شک تحت تأثیر ابتکار شما قرار خواهد گرفت و خوشحال می شود که به شما کمک کند.

مطالعه صحیح/مغزبرتر

 

5-بین مطالعه ی خود فاصله گذاری کنید.

یکی از مؤثرترین روش‌های مطالعه این است که جلسات آموزشی خود را از هم جدا کنید. اگر حجم مطالعه خود را در طول چند روز تقسیم کنید، اطلاعات را خیلی راحت‌تر از زمانی که در یک جلسه طولانی جمع کرده اید، حفظ خواهید کرد. این می‌تواند به عمیق‌تر شدن اطلاعات کمک کند. به شما این امکان را می دهد که آن را برای طولانی مدت حفظ کنید. خواهید دید که نتایج بسیار بهتری برای آن به دست خواهید آورد.

6-یک برنامه مطالعه ایجاد کنید و به آن پایبند باشید.

یکی از نکات مهم مطالعه صحیح، ایجاد یک برنامه است. این برای مدیریت زمان فوق العاده مفید است و می تواند به شما در رسیدن به اهداف یادگیری کمک کند.

یک برنامه مطالعاتی:

 • به شما انگیزه می دهد که مطالعه کنید، زیرا زمانی را برای یادگیری اختصاص خواهید داد
 • شما را در مورد کار، سرگرمی ها و سایر تعهدات سازماندهی می کند، همانطور که می توانید از قبل برنامه ریزی کنید.
 • بار مطالعه خود را به بلوک های قابل مدیریت تقسیم کنید
 • به شما زمان می دهد تا تکالیف خود را تکمیل کنید، مطمئن شوید که آنها را با عجله و لحظه آخری انجام نمی دهید.

7-فقط دوباره خوانی نکنید ، بلکه مطالعه ی عمیق داشته باشید.

وقتی یادداشت‌هایتان را دوباره می‌خوانید ، به این معنا نیست که مطالعه می‌کنید. این به این دلیل است که با مطالب درگیر نمی‌شوید. اگر از تکنیک‌های مطالعه فعال استفاده نکنید، متوجه خواهید شد که در به خاطر سپردن یادداشت‌های کلاس مشکل دارید. .

به جای خواندن، سعی کنید:

 • ایجاد نقشه ها و نمودارهای مفهومی
 • گام به گام مفاهیم را برای خود توضیح دهید
 • پرسش‌ها و مشکلاتی را که می‌توانید دوباره به آن‌ها برگردید و حل کنید، فرمول‌بندی کنید، و به طور مؤثر یک مسابقه برای خود ایجاد کنید
 • تبدیل شدن به یک معلم یا معلم خصوصی برای گروه یا شریک تحصیلی خود و یادگیری مطالب درسی با توضیح مفاهیم برای آنها.

8- یک فضای مطالعه آرام تنظیم کنید.

مهم است که یک منطقه مطالعه مشخص داشته باشید که عاری از حواس پرتی باشد و به شما امکان می دهد به طور موثر مطالعه کنید. وقتی در منطقه تحصیلی خود مستقر شوید، خواهید فهمید که برای یادگیری آنجا هستید. این طرز فکر به انگیزه کلی شما برای مطالعه کمک می کند. فضای مطالعه ای را انتخاب کنید که آرام، روشن و در منطقه کم تردد باشد. اگر جایی برای مطالعه در خانه نیست، کتابخانه محلی یا دانشگاه خود را امتحان کنید. کتابخانه ها طبیعتاً ساکت هستند و بسیاری از آنها مناطقی را برای مطالعه تعیین کرده‌اند.

مطالعه صحیح/مغزبرتر

 

9-خود را امتحان کنید.

وادار کردن کسی به امتحان شما یا امتحان کردن خودتان یک تمرین بازیابی عالی است. این تکنیک یادگیری به شما کمک می کند اطلاعات را به حافظه بلندمدت خود اختصاص دهید و در صورت نیاز به راحتی آن ها را بازیابی کنید. یادآوری پاسخ به یک سوال یادگیری را بهبود می بخشد، همانطور که یادداشت کردن آن پاسخ نیز همین کار را انجام می دهد. -شما دارید آن را به حافظه متعهد می کنید. ممکن است هر بار که موضوع جدیدی را یاد می گیرید ایجاد فلش کارت برای شما مفید باشد. کارت های فلش می توانند سؤالاتی در مورد آنها داشته باشند یا درخواستی داشته باشند که باعث یادآوری اطلاعات مربوطه می شود.

10- یک دوست برای مطالعه پیدا کنید یا به یک گروه مطالعه بپیوندید.

یکی از بهترین راه‌های مطالعه صحیح ، به اشتراک گذاشتن تجربه با فرد دیگری است.

پیدا کردن یک دوست مطالعه یا حتی تشکیل یک گروه مطالعه با دانش آموزان همفکر می تواند مفید باشد.

دوست و گروه تحصیلی شما می تواند:

 • شما را با انگیزه نگه دارد
 • به شما کمک می کند پاسخگو بمانید
 • امتحان کند و شما را روی مطالب درسی آزمایش کند.
 • می توانید منابع درسی تان را هم به اشتراک بگذارید و هزینه ها را به اشتراک بگذارید.

مطالعه صحیح/مغزبرتر

 

آیا تحصیل در دانشگاه با دبیرستان متفاوت است؟

تفاوت های اصلی بین تحصیل در دانشگاه و تحصیل در دبیرستان حول مسئولیت پذیری و استقلال می چرخد. معلمان دبیرستان بیشتر احتمال دارد کارهای برجسته را تعقیب کنند. در حالی که در دانشگاه مشغول به تحصیل هستید، مسئولیت پذیری بیشتر بر عهده شماست تا کار خود را انجام دهید و ارسال کنید. ممکن است دوره های زمانی در دوران دبیرستان حول محور مطالعه باشد، مانند دوره های آزاد یا تکالیفی که انتظار می رود بعد از اتمام مدرسه یا در تعطیلات آخر هفته انجام دهید. دانشگاه آزادی بیشتری را به همراه دارد و به شما امکان می دهد روز خود را برنامه ریزی کنید. شما می توانید به طور مستقل زمانی را که می خواهید مطالعه کنید، در مورد تعهداتی مانند کلاس و کار، ورزش و هر گونه فعالیت اجتماعی انتخاب کنید.

نتیجه گیری:

هیچ روش کاملی برای مطالعه وجود ندارد، زیرا هر دانش آموزی متفاوت است و تکنیک مطالعه مناسب برای یک دانش آموز ممکن است برای دانش آموز دیگر موثر نباشد. زمانی که شما در حال یادگیری نحوه مطالعه هستید، از امتحان طیف وسیعی از تکنیک های مختلف سود خواهید برد. ، تا زمانی که روی سیستمی که برای شما کار می کند مستقر شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *