مه مغزی/مغزبرتر

مه مغزی

فهرست مطالب

مه مغزی

 

مقدمه:

آیا تا به حال متوجه شده اید که توانایی شما برای تفکر کند یا مبهم به نظر می رسد؟ ممکن است چیزی را تجربه کنید که معمولاً به عنوان مه مغزی شناخته می شود. اگرچه از نظر فنی یک اصطلاح پزشکی یا علمی نیست، اما یک احساس موقتی کاهش تیز ذهنی را توصیف می کند.

مه مغزی در واقع یک وضعیت پزشکی نیست، بلکه اصطلاحی است که برای توصیف احساس تنبلی ذهنی و مبهم بودن استفاده می‌شود. این می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های دیگر باشد. مه مغزی مانند فقدان وضوح ذهنی است؛ می تواند بر توانایی تمرکز شما تأثیر بگذارد و یادآوری چیزها را برای شما دشوار کند. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

مه مغزی/مغزبرتر

مه مغزی چیست؟

مه مغزی چیزی نیست که پزشکان بیماران خود را با آن تشخیص دهند.مه مغزی اصطلاح گسترده ای است که برای توصیف برخی از علائم شناختی رایجی که مردم با آن مواجه هستند استفاده می شود.مه مغزی می‌توانند متنوع باشند، اما عموماً حول این ایده متمرکز می‌شوند که تفکر یا حافظه شما مانند گذشته کارآمد یا مؤثر نیست.

دلایل ابتلا به مه مغزی:

تعدادی از عوامل و شرایط سلامتی می توانند باعث مه مغزی شوند، از جمله:

 • کمبود خواب
 • افزایش سطح استرس
 • افسردگی
 • زوال عقل
 • قبل از یائسگی
 • دارو
 • شرایط هورمونی، مانند اختلالات تیروئید
 • شرایط سلامت مزمن، مانند مولتیپل اسکلروزیس
 • کمبود مواد مغذی، مانند کمبود ویتامین B12
 • عفونت های ویروسی، مانند کووید-۱۹، سارس و H1N11

غیرعادی نیست که مه مغزی به دلیل ترکیبی از دو یا سه عامل از این عوامل ایجاد شود، زیرا اغلب دست به دست هم می دهند. برای مثال، افسردگی می تواند منجر به کمبود خواب شود یا برعکس. به طور مشابه، استرس می تواند بر خواب شما تأثیر بگذارد و باعث افسردگی شود.

بنابراین، مه مغزی چقدر طول می کشد؟ اگر مه مغزی شما ناشی از کمبود خواب یا کمبود مواد مغذی باشد، مه مغزی شما احتمالاً زمانی که خواب کافی داشته باشید از بین می رود یا مثلاً وقتی نیاز ویتامین خود را با مکمل ها برآورده می کنید.

با این حال، جدول زمانی برای مه مغزی مرتبط با سایر شرایط کمتر مشخص است. برای مثال، در مورد مه مغزی COVID، محققان هنوز نمی‌دانند که معمولاً چقدر طول می‌کشد. برخی افراد پس از چند هفته یا چند ماه تسکین را تجربه می‌کنند، در حالی که برای دیگران، ماندگاری بیشتری دارد.

مه مغزی/مغزبرتر

علائم مه مغزی:

علائم مه مغزی ممکن است شامل مشکل در عملکردهای شناختی مانند:

 • تمرکز بر یک فکر یا ایده
 • به یاد آوردن مسائل
 • چند وظیفه ای
 • دنبال کردن مکالمات
 • توجه به محیط اطراف

نکات و ترفندهایی برای کاهش مه مغزی:

 

به اندازه کافی بخوابید:

خواب برای مغز و بدن شما مهم است تا سموم ناسالمی را که می توانند در ایجاد مه مغزی نقش دارند از بین ببرد. سعی کنید از یک برنامه خواب ثابت پیروی کنید و هفت تا نه ساعت خواب هر شب را به بهترین نحو داشته باشید. از استفاده از وسایل الکترونیکی خودداری کنید. دستگاه هایی مانند موبایل، لپ تاپ یا تلویزیون را قبل از خواب به هیچ عنوان استفاده نکنید.

مه مغزی/مغزبرتر

چیزهای جدید را امتحان کنید:

ذهن خود را درگیر فعالیت های تحریک کننده ذهنی کنید و سعی کنید چیزهای جدید را امتحان کنید. برای مثال، مسیر متفاوتی را برای رسیدن به کار انتخاب کنید، رویکرد متفاوتی را برای کاری که به طور منظم انجام می دهید امتحان کنید، یا به موسیقی های مختلف گوش دهید. این اقدامات به افزایش تولید یک ماده شیمیایی به نام نوراپی نفرین در مغز کمک می کند که مغز را تحریک می کند.

مه مغزی/مغزبرتر

از انجام چند کار پرهیز کنید:

چندوظیفه ای می تواند انرژی شما را تخلیه کند و بهره وری شما را کاهش دهد، به خصوص اگر می خواهید دو فعالیتی را انجام دهید که نیاز به تفکر آگاهانه دارد. در عوض، سعی کنید هر بار روی یک چیز تمرکز کنید.

روی حافظه خود کار کنید:

اگر مستعد فراموش کردن هستید، سعی کنید از ترفندهای مختلف برای بهبود حافظه خود استفاده کنید. به عنوان مثال، قافیه ها، یادداشت ها، یا نشانه های بصری یا کلامی می توانند به شما کمک کنند چیزهای مهم را به خاطر بسپارید. همچنین می توانید تکرار را امتحان کنید؛ برای مثال، اگر کسی نام خود را به شما می گوید، گفتن آن به او می تواند به شما کمک کند آن را به خاطر بسپارید.

مه مغزی/مغزبرتر

استراحت های ذهنی داشته باشید:

در طول روز چند استراحت ذهنی انجام دهید، جایی که به هیچ چیز فکر نمی کنید و در لحظه هستید. می توانید چشمان خود را ببندید، کمی پیاده روی کنید یا به بیرون از پنجره نگاه کنید.

توجه خود را متمرکز کنید:

اگر حواس‌تان به چند چیز پرت شد یا تمرکزتان را از دست دادید، سعی کنید سرعت خود را کم کنید و تمام تمرکزتان را روی یک کار متمرکز کنید. سپس، هر چقدر هم که کوچک باشد، روی تکمیل آن کار کنید.

از نظر اجتماعی فعال بمانید:

شرکت در فعالیت های اجتماعی می تواند خلق و خو، حافظه و شناخت شما را بهبود بخشد.

درگیر فکر عمیق باشید:

ذهن خود را با صرف زمان کمی درگیر فکر عمیق هر روز تمرین دهید. برای مثال، اگر مقاله ای را خوانده اید، ۱۰ دقیقه به مطالب آن مقاله فکر کنید.

مدیتیشن را امتحان کنید:

مدیتیشن می تواند به کاهش استرس و آرامش مغز و بدن شما کمک کند.

به طور منظم ورزش کنید:

فعالیت بدنی می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد.

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید:

یک رژیم غذایی سالم، مانند رژیم غذایی مدیترانه ای، می تواند به حافظه، شناخت و سلامت مغز کمک کند.

اجتناب از الکل و مواد مخدر:

این مواد می توانند حواس شما را مختل کنند و بر مغز شما تأثیر منفی بگذارند.

دریافت درمان پزشکی:

اگر مشکوک هستید که مشکل شما ممکن است مربوط به افسردگی، اختلال تیروئید، کمبود مواد مغذی یا هر بیماری دیگر باشد، حتماً فوراً با پزشک یا متخصص بهداشت مشورت کنید.

مه مغزی/مغزبرتر

نتیجه گیری:

مه مغزی احساس ناخوشایند فاصله گرفتن است. می‌تواند تمرکز شما را بر روی کارهایی که در دست دارید، به یاد آوردن چیزها یا توجه به آنچه در اطرافتان می‌گذرد دشوار کند. همچنین می‌تواند باعث شود شما احساس بی‌نظیری کنید و شبیه خودتان نباشید. بسیاری از مردم اگر خوب نخوابیده باشند، یا اگر آلرژی داشته باشند و داروهای آنتی هیستامین مصرف کرده باشند، ممکن است گهگاهی دچار مه مغزی شوند. با این حال، برخی از شرایط سلامتی ممکن است باعث مه مداوم مغز شود. علائم خود را با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در میان بگذارید؛ ممکن است آنها بتوانند دلیل این امر را تشخیص دهند و برنامه ای برای درمان به شما پیشنهاد کنند.

دیگر مقالات

تاثیر استرس روی مغز/مغزبرتر
وبلاگ

تاثیر استرس روی مغز

استرس بخشی آشنا و اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است که به اشکال مختلفی مانند سلامتی، پول و روابط بروز می کند و روی مغز تاثیر می گذارد. در هر موردی که با یک تهدید بالقوه مواجه می شویم، ذهن و بدن ما وارد عمل می شود و برای مقابله با مسائل (مبارزه) یا اجتناب

ادامه مطلب
استرس مالی/مغزبرتر
وبلاگ

استرس مالی

اگر نگران پول هستید، نگران نباشید چون تنها نیستید. پول یک منبع رایج استرس برای بزرگسالان به شمار می رود. طبق آمار هایی که بدست آمده ، ۷۲ درصد از بزرگسالان درباره ی پول احساس استرس می کنند. نگرانی در مورد پرداخت اجاره یا احساس غرق شدن در بدهی. با توجه به استرس مالی که

ادامه مطلب