تقویت مغز/مغزبرتر

علیرغم تصورات غلط رایج، ضعیف شدن مغز بخش اجتناب ناپذیر پیری نیست. درست است که مغز با افزایش سن تغییر می‌کند، اما درست مانند سایر قسمت‌های بدن، خواه قلب یا مفاصل شما، مراقبت مناسب از آن در طول مسیر می‌تواند به پیشگیری از آن کمک کند یا بیماری و زوال را به تاخیر بیندازد. در واقع، عادات روزمره مانند ورزش و تغذیه صحیح می تواند خطرات از دست دادن حافظه و سایر علائم زوال شناختی را کاهش دهد. همچنین مطالعات نشان داده اند که مدیریت فشار خون و قند خون می تواند برای مغز مفید باشد، همان طور که برای خواب و تعامل اجتماعی صدق می کند. بنابراین تقویت مغز و عادت های مفید با یکدیگر رابطه ی مستقیم دارند ، به طوری که اگر عادت های مفیدمان افزایش یابد ، به همان میزان مغزمان بیشتر تقویت خواهد شد.

چرا عادت می کنیم؟

به دلیل تاثیر زیادی که عادت ها بر زندگی روزمره ی ما می گذارند ، تحقیقات زیادی حول این رفتار روانشناسی انجام گرفته است ، که البته دلایل و نظریات متفاوتی پیرامون چرایی و شکل گیری آن مطرح شده است. اما اگر بخواهیم به زبان ساده دلیل این موضوع را بیان کنیم ، می توانیم آن را برنامه ریزی مغز برای راحت تر کردن کارها در نظر بگیریم. زمانی که ما یک کار جدید انجام می دهیم و یا مهارت جدیدی می آموزیم باید از قدرت تفکر خود برای حل مشکل و یادگیری استفاده کنیم.

اگر بخواهیم صادق باشیم ، باید اعتراف کنیم که مغز ما تمایلی به فکر کردن ندارد. چون آن را کار سختی می داند. پس برای اینکه کار خود را راحت تر کند ، کارهایی که موردنیاز ما هستند را به صورت عادت درآورده و آن ها را در کتابخانه ی بزرگ حافظه طبقه بندی کرده و جای آن را به خاطر می سپارد. زمانی که به آن کار نیاز داشته باشد به جای تفکر که عملی سخت می باشد به کتابخانه ی حافظه رجوع می کند. این کار بسیار ساده تر از تفکری می باشد که همگان از آن فراری اند. حال عادات ما به دو دسته ی مفید و مضر تقسیم می شوند. در این مقاله قصد داریم تا 12 مورد از عادت های مفید برای تقویت مغز را به شما معرفی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

بیشتر بخوانید : 10 روش تقویت مغز+10 خوراکی مفید برای مغز

 

1-برای کارهای خود هدف تعیین کنید.

تعیین هدف باعث می شود که مغز خود را برای دستیابی به ان هدف مهم متعهد بداند و خود را در راستای آن برنامه ریزی کند. اهداف دست یافتنی می توانند اعتماد به نفس و حرکت را ایجاد کنند. اهداف با ایجاد انگیزه بخش های مختلف مغز را در راستای هدف فعال نگه می دارند. به چیزی که قابل مدیریت است توجه کنید و راه‌هایی بیابید که واقعاً آن را در زندگی روزمره خود بگنجانید.

تقویت مغز/مغزبرتر

 

2-فعالیتی را بیابید که برایتان لذت بخش باشد.

تقریبا می توانیم بگوییم که تفریح کردن جزو عادت های مفید به شمار می رود. اگر هدف شما کمتر شبیه به کارهای سخت باشد و در عوض، بر اساس چیزی باشد که از آن لذت می‌برید، ذهن شما را در یادگیری و انجام فعالیت های مربوط به هدفتان یاری می کند.

برای مثال، اگر می‌خواهید بیشتر ورزش کنید اما از رفتن به باشگاه لذت نمی‌برید، رقصیدن یا پیاده‌روی با دوستانتان را کاوش کنید. یوگا و تای چی فواید تقویت مغز را نیز دارند. می‌خواهید مهارت جدیدی برای به چالش کشیدن مغز خود یاد بگیرید؟ نیازی نیست. برای مسائل پیچیده ریاضی (مگر اینکه آنها را سرگرم کننده بیابید)؛ یادگیری نحوه آشپزی یا تسلط بر یک آلت موسیقی مهم است. داوطلب شدن نیز اهمیت دارد.

 

3-گام به گام به سوی هدف حرکت کنید.

نزدیک شدنه به هدف را به عادت خود تبدیل کنید. آهسته شروع کنید و پیشرفت خود را پیگیری کنید. همانطور که همه چیز آسان تر می شود، به چالش کشیدن خود ادامه دهید، به تلاش برای بهبود ادامه دهید. و فراموش نکنید که در این راه موفقیت های خود را جشن بگیرید. به رسمیت شناختن دستاوردهای کوچک می تواند به تقویت تعهد شما کمک کند، به خصوص در مراحل اولیه.زمانی که به هدف خود برسید ، مغزتان به شما پاداش می دهد. همین پاداش منجر به تقویت مغز شما خواهد شد.

 

4-از اوقات فراغت خود استفاده کنید.

یکی دیگر از عادت های مفید برای مغز ، لذت بردن از اوقات فراغت است. از اوقات فراغت خود نهایت بهره را ببرید. یک رفتار بی تحرک را با یک رفتار سالم تر عوض کنید. به جای گشت و گذار در شبکه های اجتماعی، از آن استفاده کنید. آن زمان برای معاشرت با دوستان. گوش دادن به یک کتاب یا یک پادکست ، در حین ورزش شما را سرگرم و فعال نگه می دارد.

تقویت مغز/مغزبرتر

 

5-موانع پیش رو را پیش بینی کنید و خود را برای آن آماده کنید.

یکی دیگر از بخش‌های کلیدی موفقیت در تغییر رفتار، پیش‌بینی موانع است. وقتی برای انجام کاری برنامه‌ریزی می‌کنید، به این فکر کنید که چه چیزی ممکن است سر راه شما باشد. ما متوجه می‌شویم که وقتی افراد برای یک مانع آماده می شوند ، این مانند آماده شدن برای بلند کردن چیزی است که سنگین است.  بدن شما در واقع از نظر فیزیکی و ذهنی برای بلند کردن این چیز سنگین آماده می شود.

برای مثال، اگر قرار است در مکانی باشید که در آن مقدار زیادی الکل وجود داشته باشد و سعی کنید مصرف خود را محدود کنید، اگر از قبل این وسوسه را در نظر بگیرید، راحت‌تر به هدف خود برسید. فکر کردن در مورد آن از قبل اغلب نیمی از کار است. این به شما کمک می کند راه هایی برای غلبه بر چالش ها را پیش بینی کنید.

6-از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید.

شما برای انجام مواردی که دربالا به آن ها اشاره شد می توانید از دوستان و خانواده ی خود نیز کمک بگیرید. بنابراین، دوستی پیدا کنید که برای تمرین یا فعالیت‌های تحریک‌کننده مغز به شما بپیوندد. و دوستان و خانواده را از اهداف خود آگاه کنید تا بتوانند به شما کمک کنند تا شما را مسئول نگه دارند.

اگر می خواهید رژیم غذایی خود را تغییر دهید، اگر با افرادی زندگی کنید که با این تغییر موافق هستند، شانس بسیار بیشتری خواهید داشت. اگر می خواهید تمرینی را معرفی کنید، اگر اطرافیان از هدف شما حمایت کنند، شانس بیشتری خواهید داشت. کاری که حمایت اجتماعی پشت آن نباشد ، کار بسیار سخت تری خواهد بود.

7-فشار خون و قند خون خود را کنترل کنید.

اطمینان از سلامت خود را به یک عادت بدل کنید. دلیل این امر آن است که مغز سالم در بدن سالم می باشد. همچنین سلامت عروق و وریدهای شما برای سلامت قلب شما مهم است، اما برای سلامت مغز نیز حیاتی است. فشار خون، قند خون و کلسترول خود را به طور منظم چک کنید و اقداماتی را انجام دهید تا اعداد خود را در محدوده طبیعی نگه دارید. فعالیت بدنی خود را افزایش دهید، یک رژیم غذایی مدیترانه ای داشته باشید و مصرف سدیم خود را کاهش دهید تا فشار خون و مقادیر کلسترول کاهش یابد. در نهایت، مصرف دخانیات و الکل بر سلامت مغز نیز تاثیرگذار است، بنابراین فقط الکل را یا حذف کنید و یا در حد اعتدال بنوشید و سیگار نکشید.

تقویت مغز/مغزبرتر

 

8-بازی کنید.

یکی از عادت های مفید برای مغز ، انجام بازی های فکری می باشد. انجام جدول کلمات متقاطع، بازی های سودوکو، پازل های اره منبت کاری اره مویی و سایر بازی هایی که بر منطق، ریاضی، کلمات و مهارت های بصری-فضایی تکیه دارند، راه های بسیار خوبی برای افزایش قدرت مغز هستند. این نوع بازی ها به توانایی های شناختی متعددی نیاز دارند که مغز شما را به چالش می کشد و سرعت پردازش و حافظه را بهبود می بخشد. اکنون می‌دانید که برای بزرگسالان مشکلی نیست، حتی سالم است که هر روز چند دقیقه برای بازی کردن اختصاص دهند.

9-سعی کنید از تمامی حواس خود استفاده کنید.

سعی کنید فعالیت‌هایی را که به طور همزمان هر پنج حواس شما را درگیر می‌کنند، از شرکت در کلاس آشپزی گرفته تا بازدید از بازار کشاورزان یا جشنواره غذا تا امتحان کردن یک رستوران جدید را در برنامه ی خود بگنجانید. استفاده از تمام حواس به تقویت مغز شما با تمرکز بر بویایی، لمس کردن، چشیدن، و دیدن کمک می‌کند.

10-کتاب های متنوع در حوزه های مختلف مطالعه کنید.

کتاب‌ها پر از شخصیت‌های جالب، اطلاعات و حقایق بی‌نهایت هستند. با خواندن موضوعات مختلف، از داستان‌های تاریخی گرفته تا کلاسیک‌های معاصر گرفته تا عاشقانه، مغز خود را به چالش بکشید. مغز شما تمرینی برای تصور دوره‌های زمانی، فرهنگ‌ها و افراد مختلف خواهد داشت و در عین حال چیزهای جدید یاد می‌گیرد و ایجاد واژگان.

11-برنامه نویسی بیاموزید.

درباره ی این مورد می توانیم بگوییم که به صورت کلی یک مهارت بیاموزید. ولی تاکید بر موضوع برنامه نویسی به این دلیل می باشد که علم روز است و به درستی ذهن را به چالش می کشد. شما اگر در این حوزه مشغول شوید ، خواهید دید که برای رفع ارورهای به وجود آمده مجبورید تا هزاران راه را امتحان کنید تا به نتیجه ی مطلوب خود برسید.

تقویت مغز/مغزبرتر

 

12-در عادت های مفید تنوع ایجاد کنید.

شکستن عادات قدیمی و اتخاذ عادات جدید همیشه کار آسانی نیست و اثبات آن در اعداد و ارقام است. رفتارها و انتخاب‌های قابل تغییر سیگار کشیدن زمانی که خطرات آن را می‌دانیم، یا اجتناب از ورزش زمانی که فواید آن را می‌دانیم باعث نیمی از مرگ‌های زودهنگام می‌شود. عوامل خطر قابل اصلاح، مانند عدم فعالیت بدنی و مصرف بیش از حد الکل، سهم قابل توجهی از موارد زوال عقل جهانی را تشکیل می دهند.

نتیجه گیری:

آموزش مغز در سال‌های اخیر به یک تمرین رایج تبدیل شده است. از دوره‌های رسمی، برنامه‌های آنلاین و کتاب‌ها، مردم به مزایای آموزش مغز خود برای افزایش زمان پاسخ و توجه پی می‌برند. پس اگر شما هم می خواهید گام بلندی برای رسیدن به اهدافتان بردارید ، از همین الآن آموزش ذهن خود را شروع کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *