ماده سفید مغز/مغزبرتر

ماده سفید مغز چیست؟

فهرست مطالب

ماده سفید مغز حاوی رشته های عصبی (آکسون) است که توسط یک پوشش چربی محافظ به نام غلاف میلین احاطه شده است. میلین چیزی است که به ماده سفید رنگ سفید می دهد.

آکسون‌های ماده سفید سلول‌های عصبی (نرون‌ها) را به هم متصل می‌کنند. میلین سیگنال‌های بین سلول‌ها را تسریع می‌کند و سلول‌های مغز را قادر می‌سازد تا به سرعت پیام‌ها را ارسال و دریافت کنند. همچنین عایق‌هایی برای الیاف فراهم می‌کند و از اتصال کوتاه مغز جلوگیری می‌کند.

آلزایمر و ماده سفید

برخی تحقیقات با استفاده از مطالعات تصویربرداری، ناهنجاری هایی را در ماده سفید افراد قبل از بروز علائم بیماری آلزایمر پیدا کرده اند. تحقیقات همچنین وجود ضایعات سفید را قبل از اختلال شناختی خفیف نشان داده است، وضعیتی که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهد.

بیماری ماده سفید

هنگامی که ماده سفید شما آسیب می بیند، باعث ایجاد ضایعات ماده سفید می شود . شدت ماده سفید یا بیماری ماده سفید اصطلاحی است که برای توصیف نقاطی در مغز استفاده می‌شود که در تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) به صورت نواحی سفید روشن نشان داده می‌شوند. این مناطق ممکن است نشان دهنده نوعی آسیب به مغز باشد، شاید به دلیل کاهش جریان خون در آن ناحیه وجود بیش از حد ماده سفید با خطر بالاتر سکته مغزی مرتبط است که می تواند منجر به زوال عقل عروقی شود.

شما همچنین می توانید به بیماری ماده سفید، که به آن رگ کوچک مغزی یا بیماری ریز عروقی نیز گفته می شود، در اثر افزایش سن و تغییرات عروق خونی در ماده سفید مغز خود مبتلا شوید. این بیماری می تواند خفیف، متوسط یا شدید باشد. برخی از ضایعات ماده سفید ممکن است علائم قابل توجهی ایجاد نکنند و می توانند با افزایش سن تقریبا طبیعی در نظر گرفته شوند. با این حال، برخی از این ضایعات می توانند به مسیرهای مهم (بزرگراه) در مغز شما آسیب برسانند و باعث ایجاد مشکلاتی در حافظه، تعادل و راه رفتن شوند.

عوامل بیماری ماده سفید

در ابتدا تصور می شد که بیماری ماده سفید به سادگی با پیری مرتبط است. با این حال، ما اکنون می دانیم که عوامل خطر خاص دیگری برای بیماری ماده سفید وجود دارد که عبارتند از:

  • فشار خون بالا
  • سیگار کشیدن
  • بیماری قلب و عروقی
  • کلسترول بالا
  • افزایش و بهبود ماده سفید

برخی تحقیقات نشان داده اند که ورزش بدنی، فعالیت های هوازی و تمرینات مقاومتی با وزنه به طور خاص با بهبود یکپارچگی ماده سفید در مغز افرادی که در آن مطالعات شرکت کرده بودند، مرتبط است.

ورزش همچنین با کاهش خطر زوال عقل و همچنین کاهش آهسته شناختی در افرادی که قبلاً مبتلا به آلزایمر یا نوع دیگری از دمانس تشخیص داده شده اند، مرتبط است.

چندین مطالعه از پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای با تمرکز بر چربی های سالم، سبزیجات، میوه ها، آجیل و ماهی های چرب به عنوان راهی برای بهبود ماده سفید حمایت کرده اند.

تحقیقات دیگر نشان داد که وقتی بزرگسالان مهارت‌های جدیدی یاد می‌گیرند، میزان ماده سفید در مغزشان افزایش می‌یابد. این در مورد یادگیری خواندن در بزرگسالی و یادگیری شعبده بازی صادق است. علاوه بر این، ماده سفید نسبت به ساعت‌هایی که نوازندگان حرفه‌ای تمرین می‌کنند افزایش می‌یابد. عملکرد ماده سفید نیز با تمرین مدیتیشن بهبود یافت و این تفاوت در کمتر از دو تا چهار هفته مشاهده شد.

آیا می توان از بیماری ماده سفید پیشگیری کرد؟

مطالعات نشان می دهد افرادی که دارای عوامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی هستند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری ماده سفید هستند. در مورد بالا به عوامل بیماری زای آن اشاره کردیم. مراحلی وجود دارد که می توانید برای کاهش سرعت پیشرفت آن بردارید. مطالعات نشان می دهد که مدیریت این عوامل خطر با مصرف دارو، ایجاد تغییرات در شیوه زندگی و یا ترک سیگار می تواند به جلوگیری از تشکیل ضایعات ماده سفید بیشتر کمک کند.

نتیجه گیری:

از لحاظ تاریخی، علم به اندازه ماده خاکستری مغز ما به ماده سفید مغز ما توجه نکرده است. با این حال، اکنون می دانیم که ماده سفید چقدر برای سلامت کلی مغز و توانایی شناختی ما مهم است و همچنین کاهش ماده سفید و اختلال در عملکرد مغز چگونه با هم مرتبط است. تحقیقات نشان می دهد ورزش، فعالیت ذهنی و مدیتیشن می تواند سلامت بدن و مغز شما را بهبود بخشد.

دیگر مقالات

تاثیر استرس روی مغز/مغزبرتر
وبلاگ

تاثیر استرس روی مغز

استرس بخشی آشنا و اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است که به اشکال مختلفی مانند سلامتی، پول و روابط بروز می کند و روی مغز تاثیر می گذارد. در هر موردی که با یک تهدید بالقوه مواجه می شویم، ذهن و بدن ما وارد عمل می شود و برای مقابله با مسائل (مبارزه) یا اجتناب

ادامه مطلب
استرس مالی/مغزبرتر
وبلاگ

استرس مالی

اگر نگران پول هستید، نگران نباشید چون تنها نیستید. پول یک منبع رایج استرس برای بزرگسالان به شمار می رود. طبق آمار هایی که بدست آمده ، ۷۲ درصد از بزرگسالان درباره ی پول احساس استرس می کنند. نگرانی در مورد پرداخت اجاره یا احساس غرق شدن در بدهی. با توجه به استرس مالی که

ادامه مطلب