بازی فکری/مغز برتر

مقدمه:

از سودوکو با قلم و کاغذ و جدول کلمات متقاطع گرفته تا برنامه های تخصصی آموزش مغز، گزینه های زیادی برای بازی های فکری وجود دارد. در ادامه به فواید بازی های فکری برای تقویت مغز خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

مزایای انجام بازی های فکری برای مغز:

افراد در هر سنی از بازی‌های تمرین مغزی برای بهبود عملکرد ذهنی و جلوگیری از پیری مغز استفاده می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد ، بازی‌های تمرین مغز ممکن است به بهبود سطح توجه، حافظه، زمان پاسخ‌دهی، مهارت‌های منطقی و سایر معیارهای عملکرد شناختی کمک کنند. برای اینکه مغز شما هم تفریح داشته باشد و هم تقویت شود ، به شما پیشنهاد می کنیم که بازی های زیر را در برنامه ی اوقات فراغت خود بگنجانید.

1-سودوکو

سودوکو یک بازی قرار دادن اعداد است که بر حافظه کوتاه مدت متکی است. برای تکمیل یک پازل سودوکو، باید به جلو نگاه کنید و مسیرهای پیش رو را دنبال کنید. تمرکز در بازی سودوکو نقش اساسی را ایفا می کند. می توانید سودوکو را به صورت آنلاین، روی یک برنامه یا روی کاغذ بازی کنید. به دنبال یک سودوکو معمولی در روزنامه خود بگردید، کتابی با مجموعه ای از پازل ها بخرید، یا یک برنامه رایگان برای تلفن یا تبلت خود دانلود کنید. پازل‌های سودوکو با درجه‌های سختی متفاوتی در دسترس هستند. وقتی شروع به کار می‌کنید، بازی‌های آسان را انجام دهید تا زمانی که قوانین را یاد بگیرید.

2-Lumosity

Lumosity یکی از شناخته‌شده‌ ترین برنامه‌های تمرین مغز و آمادگی ذهنی است. می‌توانید برای انجام سه بازی در روز یک حساب کاربری رایگان ثبت‌نام کنید، یا برای پیشنهادات بیشتر، سرویس اشتراک را انتخاب کنید. در هر صورت، می توانید نتایج و پیشرفت خود را پیگیری کنید. بازی‌ها، تست‌ها و فعالیت‌های سرگرم‌کننده تمرین مغز و آمادگی ذهنی Lumosity توسط علم پشتیبانی می‌شوند. می‌توانید آنها را در وب‌سایت بازی کنید یا برنامه‌های رایگان iOS و Android را دانلود کنید. Lumosity همچنین دارای یک برنامه مراقبه و تمرکز حواس به نام Lumosity Mind است.

3-جدول کلمات متقاطع

جدول کلمات متقاطع یک مربی کلاسیک مغز است که نه تنها به زبان کلامی بلکه به حافظه از ابعاد مختلف دانش دسترسی دارد. راه های زیادی برای انجام جدول کلمات متقاطع، چه آنلاین و چه غیر آنلاین وجود دارد. اگر روزنامه روزانه دریافت می کنید، تقریباً همیشه جدول کلمات متقاطع را در آنجا دریافت خواهید کرد. یا کتابی از جدول کلمات متقاطع را انتخاب کنید که به طور خاص با سطح مهارت و علایق شما مناسب است. همچنین گزینه های زیادی برای جدول کلمات متقاطع به صورت آنلاین یا از طریق برنامه های رایگان یا ارزان پیدا خواهید کرد. وب سایت AARP جدول کلمات متقاطع روزانه را ارائه می دهد که برای همه رایگان است، خواه عضو گروه باشید یا نباشید.

4- Elevete

برای انجام 35 بازی مختلف آموزشی مغز Elevete که حس بسیار آموزشی دارند، باید یک برنامه دانلود کنید. رایگان است (با خریدهای درون برنامه ای) و هر دو نسخه iOS و اندروید ده ها هزار بررسی پنج ستاره دارند. بازی‌های Elevete بر خواندن، نوشتن، صحبت کردن، و ریاضی متمرکز هستند و می‌توانید تمرینات خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که بر روی هر حوزه‌ای که ترجیح می‌دهید تمرکز کنید. مانند بسیاری از بازی‌های مغزی دیگر، می‌توانید پیشرفت خود را دنبال کنید تا ببینید مهارت‌هایتان چگونه بهبود می‌یابد.

5- Peak

یکی دیگر از گزینه‌های فقط اپلیکیشن (در دسترس برای iOS و Android) است که بازی‌های فکری را برای کمک به شما در کار بر روی تمرکز، حافظه، حل مسئله، چابکی ذهنی و عملکردهای شناختی بیشتر ارائه می‌دهد. اگر فردی رقابتی هستید، ممکن است با دیدن عملکرد شما در برابر سایر کاربران انگیزه ی دو چندان به شما می دهد. استفاده از این برنامه رایگان است، اما یک اشتراک ارزان قیمت ویژگی های بیشتری را باز می کند.

6- Happy Neuron

Happy Neuron بازی‌ها و فعالیت‌های خود را به پنج بخش مهم مغز تقسیم می‌کند: حافظه، توجه، زبان، عملکردهای اجرایی و بصری/فضایی. مانند Lumosity، آموزش را متناسب با شما شخصی‌سازی می‌کند، پیشرفت شما را ردیابی می‌کند، و بازی‌ها بر اساس تحقیقات علمی هستند. برای استفاده از سایت باید هزینه اشتراک ماهانه بپردازید، و نسخه برنامه ساده شده آن فقط برای کاربران اندروید در دسترس است. با این حال،HappyNeuron یک پیشنهاد آزمایشی رایگان ارائه می دهد تا بتوانید ببینید آیا این رویکرد را دوست دارید یا خیر.

7- Braingle

وب سایت رایگان Braingle با ادعای داشتن بزرگترین مجموعه بازی های فکری جهان، بیش از 15000 پازل، بازی و سایر بازی های فکری و همچنین یک جامعه آنلاین از علاقه مندان را ارائه می دهد. حتی می‌توانید پازل‌های خود را ایجاد کنید تا به مغزتان تمرینی فوق‌العاده بدهید. Braingle دارای طیف گسترده‌ای از پیشنهادات، از جمله توهمات نوری، کدها و رمزها و آزمون‌های بسیاری است.

8- Queendom

Queendom هزاران تست و نظرسنجی شخصیتی دارد. همچنین دارای مجموعه گسترده ای از ابزارهای مغزی است . از جمله معماهای منطقی، کلامی، فضایی و ریاضی و تست های استعداد برای تمرین و آزمایش مغزتان می باشد. برای ذخیره نتایج و امتیازات، به یک حساب کاربری رایگان نیاز دارید. برخی از آزمایش‌ها فقط نتایج عکس فوری را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند و برای گزارش‌های کامل هزینه دریافت می‌کنند.

9- آموزش تمرکز سن مغز

Brain Age Concentration Training یک سیستم آموزش مغز و آمادگی ذهنی برای سیستم Nintendo 3DS است. این شامل تعداد زیادی بازی برای تقویت تمرکز، حافظه، محاسبه و سایر مهارت های مغزی شماست. سرگرم کننده، قابل حمل و چالش برانگیز است.

10- Wordle

این بازی پازل مبتنی بر وب در اوایل سال 2022 محبوبیت زیادی پیدا کرد و اکنون میلیون ها کاربر در سراسر جهان دارد. فرض ساده است: کاربران برای حدس زدن یک کلمه پنج حرفی شش بار تلاش می کنند. ترکیب چالش‌های حل مسئله Wordle و رابط کاربری آسان، یک تمرین ذهنی رضایت‌بخش را ایجاد می‌کند. البته بازی های ایرانی حدس کلمه خوبی نیز وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید. همچون آمیرزا.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *