مغز برتر| وارد شوید| ثبت نام کنید

استرس خوب چیست و چه تاثیری بر زندگی دارد؟

دسته‌بندی: روانشناسی , موفقیت
تاریخ: 22 اسفند 1399
بازدید:
استرس خوب

استرس خوب شکلی از استرس بوده که زمانی که هیجان‌زده هستیم آن را تجربه می‌کنیم. رابطه عاشقانه، هدف‌دار بودن و سفر کردن برخی از منابع این شکل از استرس هستند.

ما همواره در زندگی از “استرس” به عنوان یک معضل منفی یاد کرده و به دنبال مدیریت استرس هستیم. همه ما در طول دوران زندگی انواع استرس را در مواقع مختلف تجربه می‌کنیم؛ برای مثال استرس امتحان! اما در این بین برخی از استرس‌ها عنوان “استرس خوب” را به خود گرفته و فواید مثبتی نیز به دنبال دارند. اگر استرس را عاملی تعریف کنیم که تعادل را بر هم زده و هورمون‌ها را تغییر دهد؛ پس بسیاری از شکل‌های استرس برای یک زندگی سالم حیاتی است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این استرس، منابع و فواید آن، ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

استرس خوب چیست؟

اصطلاح “استرس خوب” یا چیزی که روانشناسان آن را “Eustress” می‌نامند، نوعی استرس است که وقتی هیجان‌زده هستیم آن را احساس می‌کنیم. این هیجان ضربان قلب را افزایش داده و هورمون‌ها را تغییر می‌دهد؛ در حالی که در این نوع از استرس هیچ خبری از ترس یا تهدید وجود ندارد. زمانی که سوار بر ترن هوایی هستید و یا به اولین قرار عاشقانه خود فکر می‌کنید نمونه‌ای از هیجان این استرس را تجربه خواهید کرد.
رابطه‌ای مستقیم بین افزایش استرس مثبت و کاهش استرس منفی وجود دارد. هر چه قدر منابع استرس مثبت را در زندگی افزایش دهیم شادی و هیجان بیشتری جذب کرده و در همین راستا استرس منفی نیز دفع می‌شود.
نکته: به یاد داشته باشید که استرس مثبت بیش از حد هم می تواند مضر باشد؛ زمانی که ما در معرض فشار روانی بیش از حد قرار بگیریم، ناخوادآگاه این استرس جای خودش را به استرس منفی داده و می‌تواند آرامش را از وجودمان سلب کند. پس رعایت تعادل در هر چیزی ضروری است!
محرک‌های بسیاری برای این استرس وجود داشته که باعث احساس زنده بودن می‌شود. مهم‌ترین چیزی که در این زمینه وجود دارد این است که باید فعالیت‌هایی که شما را خوشحال کرده و حس خوبی به شما می‌دهد را انجام دهید. در مقابل فعالیت‌هایی که انرژی شما را گرفته و یا حس بدی از انجام آن می‌گیرید را کنار بگذارید.

منابع استرس خوب

مواردی که در قسمت زیر عنوان می‌کنیم نمونه‌هایی از استرس‌های خوب بوده که می‌توانند هیجان را به زندگی تزریق کرده و نشان دهند که استرس همیشه هم بد نیست.

۱. سفر کردن

سفر کردن نیز ممکن است چیزی باشد که در مورد آن اضطراب و استرس بگیریم؛ اما استرس آن بد نیست. وقتی مقصد سفر شما جایی باشد که تا به حال نرفته‌اید و جاذبه‌های دیدنی زیادی داشته باشد اضطرابی در وجودتان احساس خواهید کرد که منشا آن هیجان درونی شماست.

۲. عاشق شدن و بودن در رابطه عاشقانه

والتر ون دن بروک، روانپزشک هلندی، درباره ی نوروبیولوژی رابطه عاشقانه این‌گونه می‌نویسد: “هنگامی که افراد در یک رابطه عاشقانه هستند، ساختارهای مغز همانند زمانی که اضطراب دارند تحریک می‌شود. سطوح کورتیزول به‌طور قابل ‌توجهی در میان افرادی که به‌تازگی عاشق شده‌اند، بیشتر است و این نشان از استرس‌زا بودن این رابطه عاشقانه می‌دهد. اما نگران نباشید این استرس موجی از هیجان را به درون وجودتان می‌کشاند.” 

۳. هدف دار بودن

بیشتر اوقات منشا استرس خوب اهدافی بوده که در سر می‌پرورانیم. هدف داشتن چه در کار و چه در مسئولیت‌های روزانه هیجان و انرژی مضاعفی در وجودمان ایجاد کرده که میل رسیدن به آن را افزایش داده و منجر به تلاش بیشتر ما می‌شود. این موضوع یکی از جنبه‌های این نوع استرس است.

سخن پایانی

انجام فعالیت‌های انرژی‌بخش و هیجان‌آور را در برنامه خود گنجانده و از تاثیر خارق‌العاده آن در زندگی شگفت‌زده شوید. به‌طور کلی مثبت اندیشی و انتخاب سبک زندگی سالم می‌تواند در سلامت روان و ایجاد هیجانات مثبت شما را کمک کرده و عوارض استرس بد را در شما کاهش دهد.
منابع استرس خوب در زندگی‌ شما چیست؟ آیا به فکر افزایش منابع این استرس مفید در زندگی روزمره هستید؟ آیا پیشنهادی برای افزایش استرس مثبت دارید؟ لطفا نظرات‌ خود در این مورد را از طریق قسمت ارسال نظرات سایت با ما در میان بگذارید.

برچسب‌ها:

امیرعلی نیّرزاده نوری

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

Copyright © 2020 MaghzeBartar

از کارشناسان ما بپرسید !

مشاوه تخصصی و رایگان با کارشناسان مغزبرتر

اگر نیازی به راهنمایی دارید و یا نیاز به ارتباط سریع تر با کارشناسان ما رو دارین ، با ما تماس بگیرین .