تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن

فهرست مطالب

تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن : در مدرسه خیلی هارو دیدیم که نمره های خوبی میگیررند اما افرادی هم هستند که همان تایم زمانی را در آموزش میگذارند اما نمره خوبی نمیگیرند.به دلیل این است که فردی نمره خوبی گرفته تمام مطالب را یاد گرفته و آن را درک میکند ولی کسانی هم هستند که همان تایمی که بقیه میگذارند ان ها هم میگذارند اما نمره خوبی نمیگیرند به این دلیل است که آن ها مطالب را حفظ میکنند و آن را درک نمیکنند و فقط میخواهند از سرشان باز بزارند.

تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن:
افرادی که مطالب را حفظ میکنند سر جلسه امتحان اکثرا همه مطالب از یادشان میرود زیرا مطالبی که خواندن فقط حفظ بوده ولی افرادی هستند که مطالب را درک میکنند مثل دکتر ها   دکتر هایی که را میبینید که ۳۰ سال است دارد کار میکند اما هیچ کدوم آن ها این مطالب را حتی بعد از چند سال از یادشان نمیرود پس تفاوت بین این دورا میتوان فهمید.

یا مثلا افرادی هستند که ریاضی های پایه درسی قبلشان را فراموش کردند و اگر به ان ها مسئله ای بدهید نمیتوانند حل بکنند اما باز افرادی هستند که مسئله های پایه قبلی درسیشان را به آن ها بدهی کمتر از یک دقیقه ان را حل میکنند زیرا ان ها هم آن مطلب را درک کردند و همان ها را مرور کردند به همبن دلیل است که این افراد موفق تر از فراد دیگر هستند.

عکس-مغزبرتر

تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن

تعریف و مفهوم حفظ کردن: حفظ کردن به معنای به خاطر سپردن یک مطلب یا اطلاعات است و به صورت اکتسابی انجام می‌شود. این فرایند عموماً بر اساس تکرار و تمرین صورت می‌گیرد. در حفظ کردن، فرد تلاش می‌کند اطلاعات را به صورت دقیق و بی‌خطا در ذهن خود ثبت کند، بدون اینکه نیازی به درک عمیق از مطلب یا اطلاعات داشته باشد. این روش معمولاً در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تکرار و حفظ اطلاعات برای موفقیت در یک آزمون یا به یاد سپردن جزئیات دقیق بسیار مهم است.

تعریف و مفهوم یادگرفتن: یادگرفتن به معنای به دست آوردن دانش و فهم عمیق از مطلب یا اطلاعات است. در این فرایند، فرد به جای حفظ کردن فقط اطلاعات، سعی می‌کند مفاهیم و ارتباطات بین اطلاعات را درک کند. یادگیری معمولاً بر اساس فهم و تحلیل مطالب انجام می‌شود و شامل استفاده از روش‌های فعال مانند تفکر، تحلیل و تعمیق است. این روش از طریق ایجاد ارتباطات بین مطالب و ارتباط آنها با دانش و تجربه قبلی فرد، امکان برقراری حفظ موثر‌تر و بهتری را فراهم می‌کند.

اقداماتی برای یاد گرفتن:

اولین چیزی که باید به آن خیلی رعایت بکنید این است که در کار هایتان متمرکز باشید مثلا فردی به نام ادیسون موقعی میتواند به برق فکر بکند که تمرکز کافی داشته باشد اگر در کار هایش متمرکز نباشد قطعا نمیتواند چیزی  به نام برق را کشف بکند.
دومین نکته این است در یک داستانی که میخواهید درباره آن بخوانید کمی اطلاعات داشته باشید که حداقل بدانید اصلا در مورد چه چیزی دارید مطالعه میکنید
آموزش ببینید و آن را درک کنید: در روز حداقل دوساعت را برای تایم آموزشی خود کنار بگذارید و آن را درک کنید
موقعی افراد یک آموزش موفق میتوانند داشته باشند که حواسشان به جایی نباشد افرادی بودند و هستند که دموقع آموزش به همه چیز فکر میکنند الی اون مبحثی که دارند آموزش میبینند پس قطعا با این روند نمیتوانید شما پیشرفت بکنید و در جایی که هستید فقط درجا میزنید.

اقداماتی که باید انجام بدهید:

نوشیدن آب اول صبح:
بعد از این که از خواب بیدار شده اید سعی بکنید که ۲لیوان آب بخورید زیرا به بدن شما ۶ الی ۹ ساعت آب نمیرسد وبا خوردن ۲ لیوان آب در روز (اول صبح ) تمام مواد زائد بدن را دفع کرده و دیگر کمتر تشنه میشوید. تحقیقاتی که روی کودکان انجام شده است این است که نوشیدن آب بعد از خواب صبحگاهیی تمرکز ان هارا بالا تر میبرد و آن ها میتوانند با کیفیت تر تکالیف خودشان را انجام بدهند.

عکس-مغزبرتر

خواندن خلاصه کتاب ها:

در زمانی که دارید صبحانه میخورید خلاصه کتابی را بخوانید ، کتاب های جدید موقع خوردن صبحانه به درد تقویت حافظه شما نمیخورد سعی بکنید خلاصه پروفروش ترین کتاب های جهان را بخوانید.
خواندن کتاب فوق العادست سعی کنید در زمان بین محل کار تا خانه ، خانه به محل کار کتاب های صوتی گوش بدهید
این میتواند به شما بسیار کمک کند.
حتمی در مواقعی که خاستید چیزی بنوشید از چای سبز استفاده بکنید بر خلاف کسانی که کافئین باعث استرس آن ها میشود چای سبز به دلیل آمینو اسیدی که دارد برای آرامش بدن فوق العادست.

مصرف  نکردن قند و شکر:

اگر بتوانید به کل این دو را قطع بکنید که خیلی خوب میشود اما اگر نمیتوانید این کار را بکنید حداقل در مواقعی که میخواهید تمرکز بکنید اصلا از ان استفاده نکنید زیرا بالا یا پایین آوردن قند اصلا در سرعهت عمل مغز خوب نیست .

نگاه کردن وبسایت ها در روز:

حد اقل در روز به چند وبسایت سر بزنید. اگر به این کار علاقه دارید یهو مغز خود را بمباران اطلاعات نکنید زیرا تمرکز شما از بین میرود سعی کیند برای حود یک تایم زمانی بگذارید که از آن تایم وقت گذرندان در وبسایت نگزرد.

تحقیقات ثابت کرده است که نگاه کردن زیاد به تلویزیون باعث ایجاد آلزایمر میشود پس به جای این که تلویزیون و سریال ببنید وقتتان را به بازی هایی مثل مکعب روبیک یا سودوکو و هزار بازی فکری و جود دارد کهخ باعث تقویت حافظه شما میشود.

عکس-مغزبرتر

یک نکته ای که خیلی مهم است و شما را میتواند از صفر یهو به صد برسانداین است که شما با افرادی بگردید که باهوش تر از شما است و موقعی که شما با او صحبت میکنید ممکن از از او چیزی را یاد بگیرید یا در مورد آن بروید تحقیق بکنید تا بتوانید در آن یک آدم موفق تری بشوید.

خانم هایی که اشپزی میکنند و در خانه وقتشان آزاد است میتوانند اخبار های علمی و مطالعه های علمی بکنند تا حافظه ان ها هم یک فعالیتی داشته باشند.

ورزش کردن:
جسم و ذهن یک رابطه مستقیم باهم دارند در روز سعی بکنید که چند تا حرکت های ورزشی را انجام بدهید و در هفته یک بار بدنتان را ریکاوری بکنید تا خستگی از بدن شما بیرون برود.

 

صحبت کردن با کسانی که با شما مخالف هستند:
با این افراد بسایر بحث های علمی بکنید زیرا در این مواقع شما فرصت دارید تا خودتان را ثابت بکنید و این یکی از بهترین روش ها میتواتد باشد یا بر عکس هم میتواند اتفاق بیفتد در بعضی موقع ها شما را قانع میکنند که دارید اشتباه میکنید و این هم میتواند به شما کمک کند که بروید در آن موضوع تحقیق بکنید که اطالاعات خود را بالا ببرید.

همراه داشتن دفترچه یادداشت:
همیشه در پیش خود یک دفترچه یادداشت داشته باشید با افراد که حرف میزنید و میتوانید از او یک مطلب برداشت کنید آن را در آن دفترچه بنویسید ممکن است در آینده به درد شما بخورد.

برای صحبت پایانی همیشه یک هشدار را در نظر داشته باشید
برای مطالعه کردن و آموزش دیدین هیچوقت دیر نمیشود سعی کنید در هر سنی که هستید مطالعه کردن و اموزش دیدن را فراموش نکنید.

دیگر مقالات

تاثیر استرس روی مغز/مغزبرتر
وبلاگ

تاثیر استرس روی مغز

استرس بخشی آشنا و اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است که به اشکال مختلفی مانند سلامتی، پول و روابط بروز می کند و روی مغز تاثیر می گذارد. در هر موردی که با یک تهدید بالقوه مواجه می شویم، ذهن و بدن ما وارد عمل می شود و برای مقابله با مسائل (مبارزه) یا اجتناب

ادامه مطلب
استرس مالی/مغزبرتر
وبلاگ

استرس مالی

اگر نگران پول هستید، نگران نباشید چون تنها نیستید. پول یک منبع رایج استرس برای بزرگسالان به شمار می رود. طبق آمار هایی که بدست آمده ، ۷۲ درصد از بزرگسالان درباره ی پول احساس استرس می کنند. نگرانی در مورد پرداخت اجاره یا احساس غرق شدن در بدهی. با توجه به استرس مالی که

ادامه مطلب