تند خوانی

تند خوانی

فهرست مطالب

تند خوانی چیست؟

تند خوانی روشی برای مطالعه است که باعث سرعت در مطالعه و یادگیری بیشتر می شود. امروزه این تکنیک بسیار محبوب شده است و بسیاری از افراد به دنبال روش هایی برای دستیابی به این تکنیک هستند. تمرین های متنوعی برای این رسیدن به این امر طراحی شده است. افراد می توانند با دوره های تمرینی مختلف، به تکنیک تندخوانی برسند و همچنین در زمان کمتر از مطالب بیشتری بهره ببرند.

تاریخچۀ تند خوانی

در رابطه با تاریخچۀ تند خوانی اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما دربارۀ این تکنیک به اطلاعات مختصری دست یافته اند.
برای اولین بار شخصی به نام اِوِلین وود (Evelyn Wood) تند خوانی را ابدا کرد. او که یه معلم بود، این سوال به ذهنش خطور کرده بود که چرا بعضی از افراد نسبت به دیگر سرعت بالاتری در مطالعه دارند؟
سپس در راستای رسیدن به سرعت بیشتر در مطالعه شروع به تلاش کرد. اما فعالیت هایش به نتیجه ای نرسید و پیشرفتی در سرعت مطالعه اش ندید. او همچنین به تلاش هایش ادامه داد و نتیجۀ خاصی در بر نداشت. بعد ها هنگامی که در حال مطالعه بود متوجه شد زمانی که انگشتانش را در زیر خطوط می گذارد و متن را دنبال می کند، سرعت مطالعه اش بیشتر می شود. امروزه به این روش «خط بری» می گویند.
او پس از این همچنان به تحقیقات خودش در این زمینه ادامه داد و به نتایج خوبی رسید. به طوری که در سال ۱۹۶۰ میلادی، مهارت ها و تکنیک های تند خوانی را به نام خودش ثبت کرد.

تند خوانی

فواید تند خوانی

باعث افزایش یادگیری می شود:

بسیاری از افراد تصور می کنند که هر چه با سرعت کمتری به مطالعه بپردازند، مطالب را بهتر درک می کنند. بر خلاف تصور این افراد و بنابر تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که افرادی که با اصول تند خوانی آشنایی دارند، نسبت به افرادی که به این تکنیک مسلط نیستند، ۱۵% توانایی یادگیری بیشتری دارند.

لذت مطالعه را بیشتر خواهد کرد:

مطالعه یک تفریح کم هزینه است که علاوه بر اضافه شدن بر معلومات شما، بر شخصیت شما نیز تاثیر مثبتی دارد. تکنیک تند خوانی لذت مطالعه را چند برابر می کند. اینکه شما می توانید با سرعت بیشتر، مطالب بیشتری مطالعه کرده و همچنین درک عمیق تری از آن داشته باشید، شور و شوق مطالعه ر ا بیشتر می کند.

باعث بهینه شدن یادگیری می شود:

شما می توانید با تکنیک تند خوانی بر استرس ناشی از آزمون ها، به راحتی و با اعتماد به نفس بیشتر مطالعه بپردازید.

باعث افزایش تمرکز و درک عمیق تر می شود:

این تکنیک باعث تقویت حافظه، تمرکز بیشتر و در نتیجۀ آن درک بیشتر مطلب می شود. هر چه سرعت مطالعه بیشتر بشود، حواس پرتی های ذهن کمتر می شود.

سرعت مطالعه چیست؟

سرعت مطالعه عبارت است از مدت زمانی که یک متن توسط خواننده مطالعه می شود. واحد اندازه گیری آن WPM است.
WPM از مخفف عبارتِ word per minute گرفته شده است. همانطور که از معنی این عبارت مشخص است، سرعت مطالعه بر حسب دقیقه محاسبه می شود.
برای اندازه گیری سرعت مطالعۀ خود کافیست که حدود ۵ خط از یک متن ساده را انتخاب کنید. سپس تعداد کلمات آن را شمارش کنید. حال زمان را بر حسب ثانیه محاسبه کرده و متن را شروع به خواندن کنید.
سرعت مطالعه در افراد معمولی بین ۱۵۰ الی ۲۰۰ کلمه است و در افرادی که از تکنیک تند خوانی استفاده می کنند، بالاترین آمار مختص به مردم ژاپن و بین ۱۰۰۰ الی ۱۲۰۰ کلمه در دقیقه است.
رکورد تند خوانی در جهان در دستان یک فرد آمریکایی به نام سین آدام است. او قادر به خواندن ۳۸۵۰ کلمه در هر دقیقه است.

محاسبه سرعت مطالعه

عواملی که باعث افزایش تند خوانی می شود

۱- افزایش سرعت حرکت چشم:

هنگام مطالعه، چشم ما تک تک کلمات را میخواند و از روی آن رد می شود. در تمرینات تند خوانی می بایست سرعت حرکت چشم را بالا ببریم تا در زمان کمتر، از روی مطالب بیشتری عبور کنیم.

۲- جلوگیری از سرگردانی چشم:

در زمان خواندن یک متن، چشم ما به طور ناخودآگاه دچار یک حواس پرتی و سردرگمی جزئی می شود. در تمرینات تند خوانی باید با افزایش تمرکز و تقویت عضلات چشم، این سردرگمی خفیف را از بین برد.

۳- هماهنگی بین چشم و انگشت:

همانطور که گفته شد، «خط بری» به عنوان یکی از تکنیک های تند خوانی شناخته می شود. اما این تکنیک به همین سادگی نیست و ما باید سعی کنیم که سرعت دنبال کردن متن را با انگشت بالا ببریم به طوری که چشم با انگشت هماهنگ باشد و به طور مرتب و با هم حرکت کنند.

۴- فن دیدزنی:

در این فن باید بدون اینکه به صورت دقیق و جزئی به مطالب نگاه کنید، خیلی کلی و اجمالی به کلمات آن صفحه نگاه کرده و مروری از مطالب داشته باشید. تلفظ کلمات و به زبان آوردن آنها غلط است و تنها باید آنها را نگاه و از روی آن ها عبور کرد.

۵- کاهش مکث چشم:

یکی از اشتباهات رایج در بین افراد این است که بیش از حد روی یک کلمه مکث می کنند.با این حرکت فکر می کنند که در حال درک عمیق تر مطالب هستند که این اشتباه است و چیزی جز کاهش سرعت خواندن به عمل نمی آورد. برای رسیدن به تکنیک تند خوانی باید مکث ها را در یک سطر کم کرده و با کوچکترین نگاه بیشتر درک مطلب را داشته باشید.

۶- عدم بازگشت به عقب:

بسیاری از افراد عادت کرده اند که هنگام مطالعه دائماً به عقب برگردند و قسمت هایی که را که ب ه درستی متوجه نشده اند را مجدداً بخوانند. این کار بسیار وقت گیر است. باید سعی کنید که با نگاه اول متن را درک کنید. همچنین با مطالعۀ تکمیلی می توانید مطالبی که متوجه نشده اید را درک کنید. چرا که بازگشت به عقب و مکث کردن بر روی یک عبارت بسیار وقت گیر تر از مطالعۀ مجدد آن به روش تند خوانی است.

۷- مطالعۀ هدفمند:

قبل از اینکه شروع به خواندن متن کنید بهتر است که یک هدف برای مطالعه و اطلاعاتی که میخواهید بدست بیاورید، مشخص کنید. این کار سبب می شود که در هنگام مطالعه به مطالب حاشیه ای نپردازید و هچنین بر روی اطلاعاتی که میخواهید بدست بیاورید متمرکز شوید.

۸- تمرکز در هنگام مطالعه:

اصلی ترین بخش برای تند خوانی، تمرکز است. به عبارتی تمام ۷ مورد بالا بدون تمرکز امکان پذیر نیستند. در هنگام مطالعه سعی کنید به جز مطلبی که میخوانید، به چیز دیگری فکر نکنید و تمام حواس خودتان را به مطالعۀ سریع تر و درک عمیق تر اختصاص دهید.
برای افزایش تمرکز نیز می توانید کار های مختلفی انجام دهید.
۱- تکنیک خط بری: در بالا هم گفته شد که خط بری باعث افزایش تمرکز می شود. بهتر است هنگام مطالعه، کلمات را با دست دنبال کنید.
۲- از بین بردن عوامل حواس پرتی: قطعا هر کسی ممکن است دچار حواس پرتی بشود و این حواس پرتی عواملی دارد که برخی از آنها از کنترل خارج است. ولی بعضی از آنها به دست ما حل می شود و باید آنها را از بین ببریم. مانند: کنار گذاشتن موبایل.
۳- گوش کردن به موسیقی: در بعضی از اوقات گوش کردن به موسیقی می تواند تمرکز شما را افزایش بدهد. البته این موسیقی ها باید آرامش بخش و بی کلام باشند. اگر این کار باعث افزایش تمرکز شما نشد آن را کنار بگذارید.
۴- استراحت: اگر مطالعۀ شما طولانی است و بیشتر از یک ساعت به مطالعه می پردازید، حتما استراحت های کوتاهِ ۵ الی ۱۰ دقیقه در میان مطالعه داشته باشید.

تند خوانی

 

تکنیک های تند خوانی

در این قسمت تمرین های گوناگونی برای رسیدن به این قابلیت برای شما آورده ایم. اصل یادگیری تند خوانی، اسکن کردن است. این روش به مراتب ساده تر از روش مرور سریع است.
در این روش باید در جهت پیدا کردن اطلاعاتی که به دنبال آن می گردیم، با چشم ها نگاهی سریع و اجمالی به متن داشته باشیم.
اسکن کردن خودش به ۳ بخش مختلف تقسیم می شود:
۱- روش مبتدی: این روش بسیار ساده است و تنها کافیست که یک کتاب در دست داشته باشید. آن را به یک نفر دیگر بدهید تا یک کلمه را در صفحه مشخص کنید. سپس شما می بایست با دنبال کردن یک انگشت بر روی متن، آن کلمه را پیدا کنید. انگشت خود را به صورت عمودی یا افقی جا به جا کنید.
۲- روش نیمه حرفه ای: همان کاری که در روش قبلی انجام دادید را باید در این روش اجرا کنید با این تفاوت که در اینجا با ۳ انگشت به دنبال ۲ الی ۳ کلمه بگردید. برای این مرحله باید محدودۀ دید خود را افزایش دهید. همچنین سعی کنید که با حرکت کمتری از انگشتان، تمام صفحه را بررسی کنید.
۳- روش حرفه ای: پیش نیاز این مرحله، تسلط داشتن بر دو مرحلۀ قبلی است. برای موفقیت در این روش باید حوزۀ دید خیلی وسیع تری داشته باشید. به این صورت که با یکبار نگاه عمودی از بالا به پایین، باید کلمه مورد نظر را پیدا کنید. برای انجام دادن این روش باید ۴ انگشت را بر روی خط بگذاریم به طوری که تمام آن خط را پوشش دهد. سپس به صورت زیگزاگ و از بالا به پایین حرکت را شروع می کنیم تا به کلمه مورد نظر برسیم.

خواندن پاراگراف اول و آخر

در اکثر مقالات و نوشته ها، پاراگراف اول یک مقدمه ای از مطالب و معرفی کلی از متن است. همچنین پاراگراف آخر نیز یک خلاصه و نتیجه گیری از مطالب گفته شده است. شما بهتر است قبل از خواندن متن، با نگاه بر این دو پاراگراف یک آمادگی ذهنی برای خود ایجاد کنید.

نکات کلیدی

در این بخش از مقاله به بررسی مهم ترین نکات برای موفقیت در یادگیری تند خوانی می پردازیم.
۱- مهمترین قدم(تمرین متناوب): مانند تمام چیز های دیگر، این تکنیک هم بدون تمرین به هیچ نتیجه ای نمی رسید. شما باید یک برنامۀ تمرینی منظم روزانه برای خود آماده کنید و طبق آن پیش بروید.
۲- با انگشت متن را دنبال کنید: این کار باعث هماهنگی چشم و انگشت می شود.
۳- سرعت مطالعه خود را محاسبه کنید: در هنگام انجام تمرینات هموار سرعت خود را ارزیابی کنید. این کار باعث داشتن یک آگاهی کلی از سطح خودتان و افزایش انگیزه برای یادگیری می شود. در ادامه روش محاسبۀ این سرعت را برای شما توضیح خواهیم داد.
روش محاسبه سرعت مطالعه:
– یک متن کوتاه در نظر بگیرید.
– میانگین تعداد کلمات هر سطر را بدست آوردید.
– حال آن را در تعداد سطرها ظرب کنید.
-متن را بخوانید و زمان آن را اندازه گیری کنید.
و در آخر به سادگی و با استفاده از فرمول زیر سرعت مطالعۀ شما بدست می آید:
تعداد کلمات خوانده شده / (مدت زمان بر حسب ثانیه * ۶۰) = سرعت مطالعه
حال اگر عدد بدست آمده بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه بر دقیقه بود، شما یک خوانندۀ مبتدی به حساب می آیید.
اگر عدد حاصل بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ کلمه بر دقیقه بود، شما عضو خوانندگان متوسط هستید.
و در آخر اگر عدد حاصل شده بین ۴۰۰ الی ۶۰۰ کلمه بر دقیقه بود، شما تبدیل به یک خوانندۀ ماهر شده اید.

سرعت مطالعه

تمرین مطالعۀ معکوس

در این روش شما باید ابتدا یک کتاب با متن ساده و روان انتخاب کنید. آن کتاب را در فاصله ی ۳۰ سانتی متری از چشم خودتان قرار بدید. بعد از تمرین های فراوان این فاصله را کم کم زیاد و به ۴۰ سانتی متر و ۵۰ سانتی متر نیز افزایش دهید. حال در قالب زمان های ۲ الی ۳ دقیقه ای، از ابتدای صفحه و از سمت راست شروع به خواندن وارونۀ متن کنید. در ابتدا ممکن است درک مطلبی نداشته باشید اما کم کم درکتان از متن بیشتر می شود. این تمرین را به صورت طولانی و در صفحات زیاد تکرار کنید و بین هر زمان ۲ الی ۳ استراحت کوتاه در نظر بگیرید.

تمرین ستاره

این تمرین یکی از معروف ترین تکنیک ها برای گرم کردن چشم و تقویت تند خوانی است. برای انجام این تمرین کافیست یک ستاره بر روی صفحه رسم کنید. سپس اضلاع آن را به آرامی با چشم دنبال کنید. این تمرین را در زمان های ۵ دقیقه ای انجام دهید.

تمرین جستجوی اعداد

در این تمرین باید یک نفر دیگر اعداد ۱ تا ۵۰ را به صورت نامنظم در صفحه برای شما بنویسد. سپس شما باید این اعداد را به ترتیب با چشم پیدا کنید. زمان انجام این کار را اندازه گیری کنید و به مرور و با انجام تمرین های بیشتر زمان آن را کاهش دهید.

تمرینات دیگری در این زمینه برای افزایش قدرت تند خوانی شما وجود دارد که می توانید با استفاده از پکیج پیشرفتۀ مغز برتر به تسلط بر این تکنیک برسید. برای تهیۀ این پکیج ها کلیک کنید.

کاربرد های تند خوانی

تندخوانی یا سرعت خواندن یک مهارت مفید است که در بسیاری از زمینه‌ها و فعالیت‌ها کاربرد دارد. در زیر تعدادی از کاربردهای تندخوانی را برای شما آورده‌ام:

۱. مطالعه و یادگیری سریع‌تر:

با توانایی تندخوانی، می‌توانید متن‌ها و مطالب را با سرعت بیشتری مرور کنید و اطلاعات بیشتری را در کمترین زمان ممکن دریافت کنید. این مهارت برای دانشجویان، پژوهشگران و هر کسی که نیاز به مطالعه و یادگیری مستمر دارد، بسیار مفید است.

۲. مدیریت اطلاعات:

در دنیای اطلاعاتی امروزی، ما با حجم زیادی از مطالب و اطلاعات روبرو هستیم. با تندخوانی، می‌توانید به سرعت مطالب را مرور کرده و از آنها استخراج اطلاعات مهم راحت‌تر شوید. این مهارت در مدیریت اطلاعات شخصی و حرفه‌ای بسیار مفید است.

۳. موفقیت در آزمون‌ها و آزمون‌های استخدامی:

در آزمون‌های مهمی مانند آزمون‌های استخدامی، آزمون‌های ورودی به دانشگاه یا آزمون‌های حرفه‌ای، زمان محدودی برای پاسخگویی به سوالات وجود دارد. با توانایی تندخوانی، می‌توانید سوالات را با سرعت بیشتری بخوانید و پاسخ‌ها را بهتر و کامل‌تر ارائه دهید.

۴. ارتباطات و مذاکره:

در برخی مواقع، ممکن است نیاز داشته باشید مطالبی را در کمترین زمان ممکن بخوانید و درک کنید تا در مذاکرات یا بحث‌ها فعالیت کنید. تندخوانی می‌تواند به شما کمک کند تا سریعاً متن را بخوانید و درک کنید و بتوانید بر اساس اطلاعات بهتری نظر بدهید و مشارکت کنید.

۵. پیشرفت در کار:

در برخی شغل‌ها و فعالیت‌ها، نیاز به مطالعه و پردازش متون بزرگ و پیچیده دارید. با تندخوانی، می‌توانید به سرعت بیشتری اطلاعات را درک کنید و به صورت کارآمدتری با آنها کار کنید. این می‌تواند به پیشرفت و بهبود عملکرد شغلی کمک کند.

تندخوانی یک مهارت مهم است که با تمرین و تمرکز قابل بهبود است. برای به دست آوردن تندخوانی، می‌توانید از تکنیک‌هایی مانند تمرین روزانه، استفاده از نرم‌افزارهای تمرین تندخوانی و استفاده از راهکارهایی مانند مطالعه فشرده و تمرین با متون متفاوت استفاده کنید.

دیگر مقالات

تاثیر استرس روی مغز/مغزبرتر
وبلاگ

تاثیر استرس روی مغز

استرس بخشی آشنا و اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است که به اشکال مختلفی مانند سلامتی، پول و روابط بروز می کند و روی مغز تاثیر می گذارد. در هر موردی که با یک تهدید بالقوه مواجه می شویم، ذهن و بدن ما وارد عمل می شود و برای مقابله با مسائل (مبارزه) یا اجتناب

ادامه مطلب
استرس مالی/مغزبرتر
وبلاگ

استرس مالی

اگر نگران پول هستید، نگران نباشید چون تنها نیستید. پول یک منبع رایج استرس برای بزرگسالان به شمار می رود. طبق آمار هایی که بدست آمده ، ۷۲ درصد از بزرگسالان درباره ی پول احساس استرس می کنند. نگرانی در مورد پرداخت اجاره یا احساس غرق شدن در بدهی. با توجه به استرس مالی که

ادامه مطلب