روانشناسی رنگ

فهرست مطالب

در این مقاله میخواهم درباره روانشناسی رنگ با شما عزیزان سخن بگویم .آیا تا با حال به تاثیر رنگها در زندگی خود توجه کرده اید؟ به نظر شما آیا میتوان با استفاده از رنگها شخصیت خودمان را به اطرافیانمان معرفی کنیم ؟ آیا با شناخت رنگ ها و تاثیر آن بر ذهن و افکار میتوان به احساسات و روحیات افراد مختلف آشنایی پیدا کنیم؟ همه این سوالات، سوالاتی هستند که همه ما کم و بیش با آنها مواجه شدیم. ما در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با روانشناسی رنگ ها و اصول استفاده از آنها آشنا کنیم. در ادامه ما را همراهی کنید…

روانشناسی رنگ-مغزبرتر

روانشناسی رنگ چیست؟

به علم مطالعه رنگ ها و تاثیر آن بر تصمیمات و رفتار ما روانشناسی رنگ میگویند. هدف از مطالعه این علم چگونگی تاثیر رنگ ها بر تصمیمات روزمره انسان ها است. آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که بخاطر رنگ های موجود در لوگوی یک برند، شما خرید از آن را بر خرید از دیگر برند ها ترجیه بدید؟ در واقع آن برند با استفاده از علم روانشناسی رنگ، در لوکوی خود از رنگهایی استفاده کرده است که توجه شما را به خود جلب میکند. 

شناخت شخصیت افراد با استفاده از رنگ ها

آیا به نظر شما رنگی که شما را به خود جلب میکند میتواند نشان دهنده شخصیت شما باشد؟ روانشناسان معتقداند که رنگی که شما به عنوان رنگ مورد علاقه خود انتخاب میکنید میتواند نشان دهنده شخصیت و طرز تفکر روان شناختی باشد. برای مثال رنگ لباسی که شما میپوشید تاثیر زیادی بر ساختن ذهنیت مطلوب از شما در ذهن مردم دارد. ما در این قسمت قصد داریم شما را با شخصیت شناسی با استفاده از رنگ ها آشنا کنیم. در ادامه ما را همراهی کنید…

روش های زیادی برای این امر وجود دارد ولی یکی از معروف ترین و معتبر ترین این روش ها، روش”انتخاب رنگ” نام دارد. در این روش مجموعه ای از رنگها(مداد رنگی، آبرنگ و…) را در یک بسته قرار میدهیم و از شخصی قصد داریم آن را مورد آزمایش قرار بدیم درخواست می کنیم که یک رنگ را انتخاب کند. مسلما آن شخص رنگ مورد علاقه خود را از آن بسته خارج میکند. در ادامه با توجه به رنگی که انتخاب کرده به تحلیل شخصیت آن فرد می پردازیم.

آبی

آبی، رنگ مورد علاقه افراد بسیاری از سراسر جهان است. این رنگ به طور عمده توسط افرادی انتخاب میشود که احساساتی هستند و دارای طبیعتی صلح طلبانه هستند. همچنین آرامش را در معنوییت میابند.

رنگ آبی موجب میشود درون مغز مواد شیمیایی ترشح شود که موجب برقرای آرامش میشود. از این رو استفاده از این رنگ در اتاق خواب کودکان بسیار موثر است. شما میتوانید با پوشیدن لباس هایی که تم آبی دارند در مصاحبه هایی که با افراد دیگر دارید، شخص متعهدی به نظر برسید. همچنین تجربه ثابت کرده افرادی که در اتاق هایی با تم آبی مشغول به کار هستند، کارایی و فعالیت بالاتری دارند.

در خانه هایی که آفتاب گیری خوبی دارند، استفاده از این رنگ در خانه خود توصیه میشود زیرا آبی با القای حس سرما موجب تعدیل دمایی خانه شما میشود. این رنگ همچنین تعداد تنفس را در دقیقه کاهش میدهد و استفاده از آن برای افرادی که داری بیماری های عصبی همانند ضطراب و … هستند توصیه میشود.

علاقه مندان به آبی اقلب افراد زیرک، متعهد، برون گرا و راست گویی هستند. همچنین این افراد ظاهر آرامی دارند و دیگران به این واسته با آنها احترام زیادی قائل هستند. چنین افرادی به تنهایی میل دارند و در کارهیشان سعی و تلاش زیادی داند. از خصوصیات چنین افرادی میتوان به داشتن نظم و ترتیب در کارهایشان اشاره کرد.

سفید

سفید اغلب برای نشان دادن پاکیزگی و همچنین بیگناهی مورد استفاده قرار میگیرد. افرادی که رنگ مورد علاقه آنها سفید است نشانه هایی همچون طالب صلح بودن و داشتن خلاقیت در انجام کارها هستند.

سفید ، رنگ تابستانی نیز نامیده میشود زیرا تمامی نوری را که به آن میرسد، بازتاب میکند. همچنین این رنگ طرفداران زیادی برای دکوراسیون و مد دارد زیرا با همه چیز متناسب است.

افراد علاقه مند به سفید را میتوان افراد آرامی دانست. این افراد همچنین شنونده های خوبی هستند و یه نظرات دیگران احترام میگذارند

سبز

سبز تداعیگر طبیعت، آرامش و نشاط است. اگر شما از افرادی هستید که به این رنگ علاقه دارید به احتمال زیاد شما شخصی آرامش بخش خواهید بود. چنین افرادی شنوگان بسیار خوبی هستند و به همین سبب مشاوره دهنگان بسیار خوبی محسوب میشوند. این افراد همچنین ممکن است به طبیعت و محیط زیست علاقه زیادی داشته باشند. طرفداران سبز بر اساس اصول و عقاید با دیگران برخورد میکنند. همچنین این افراد بسیار کنجکاو بوده و تمایل به این داند که از کار دیگران سر در بیاورند.

خرمایی

خرمایی به طور معمول مورد علاقه افراد پیر و سالخورده ای است که در طی زندگی خود با مشکلات و سختی هایی رو به رو هستند. چنین افرادی به طور طبیعی افرادی سخاوتمند هستند به همین دلیل در بین اطرافیانشان فرد محبوبی به حساب می آیند.

سرخ

اگر شما جزء افرادی هستید که به این رنگ زیبا علاقه دارید، احتمالا دارای ویژگی هایی همچون انگیزه بالا، بلند پروازی و همچنین ممکن است دارای ویژگی پرخاشگری باشید.

قرمز سمبل هیجان، عشق، توانگری و افراط است.  همچنین این رنگ، انرژی بخش است. استفاده بلند مدت از این رنگ در زنگی باعث میشود خوی پرخاشگری شما فعال تر و رفتار های تکانه ای شما بیشتر شود. قرمز رنگی پر شور و تند است که موجب میشود ضربان قلب شما سریع تر گشته و تعداد تنفس شما در دقیقه افزایش پیدا کند. افراد علاقمند به قرمز به هیچ عنوان نمی توانند در زندگی خود نسبت به مسائل بی تفاوت باشند.

ارغوانی

ارغوانی، نوعی نرگ بنفش است که نشان دهنده تجمل ، ثروت و ظرافت است. مجذوبان این رنگ زیبا به صورت مداوم جذب زیبایی ها و ظرافت ها میشوند و افرادی مغرور و اجامعی محسوب میشوند. چنین افرادی بیشتر به امور عرفانی و معنوی می پردازند.

صورتی

اگر صورتی، رنگ مورد علاقه شماست پس احتمالا شخصیتی دارید که نیاز به دوست داشته شدن دارید تا به این واسته احساس امنیت کنید. چنین افرادی به طور معمول افراد آرامی هستند. این افراد دوست ندارند احساسات خویش را بروز داده مگر برای کسی که خودشان میخواهند.

این رنگ ملایم، ههمان رمچنگ قرمز است که از شدت آن کاسته شده است. پس میتوان نتیجه گرفت که تمامی خصوصیاتی را که افراد علاقمند به قرمز دارا میباشند، این افراد نیز دارا باشند البته کمی ملایم تر. این افراد با گذشت هستند و در عشق تندی نشان نمیدهند.

افراد علاقمند به رنگ زیبا صورتی دیگران را خوب درک میکنند و با نزدیکان و اطرافیان خود با صورت آرام و ملایم رفتار میکنند. چنین افرادی به دلیل نشاط و شادابی محبوب اطرافیان خویش هستند.

زرد

افراد علاقمند به رنگ زیبا زرد حس شوخ طبعی قویی را دارا میباشند. این افراد همچنین افراد عاقلی در بین اطرافیان خود محسوب میشوند.

نور زرد موجب افزایش تمرکز میشود و سوخت ساز بدن را افزایش میدهد. مجذوبان این رنگ به صحبت کردن علاقه بسیاری دارند و همیشه برای حرف زدن آماده اند. این افراد بسیار شوخ طبع و اجتماعی هستند به همین دلیل افراد زیادی را به خود جذب می کنند.

نارنجی

اگر شما هم از علاقمندان به این رنگ هستید، احتمالا به این که خارج از منزل باشید بسیار علاقه دارید. چنین افرادی عاشق طبیعت گردی، پیاده روی در راه های طولانی به ویژه در ساحل، جنگل گردی و از این قبیل تفریحات هستند.

علاقمندان به نارنجی ترجیح میدهند با طبیعت هماهنگ شوند و همچنین به حیوانات بسیار علاقه دارند. این افراد بسیار متفکراند و نمیتوانند برای مدت طولانی عصبانی باشند. این فتار آنها باعث میشود که در بین عزیزان خود، دوست داشتی تر باشند.

قهوه ای

اگر شما به قهوه ای علاقه دارید، شما فردی صبور و قابل اعتماد هستید. شما قبل از تصمیم گیری آن را چنیدن بار با خود مرور میکنید. فردی با ثبات هستید به گونه ای که به ندرت تغییر عقیده میدهید و بعد از تصمیم گیری آن را عملی میکنند.

چنین افرادی در نگهداری از پول و راز های دیگران بسیار قابل اعتماد هستند. این افراد ، اشخاصی منطقی هستند و فقط به خودشان اعتماد دارند.

خاکستری

شما فردی هستید که در کسب و کار خود فردی شناخته شده هستید. افراد علاقمند به خاکستری در زندگی احساس رضایت میکنند. خاکستری رنگ عقلا است و اشخاص دوستدار این رنگ ، خود را هم تراز افراد بزرگسال میدانند. این افراد در زندگی احساس نیازمندی نمیکنند. چنین افرادی به افراد بزرگتر از خود علاقه دارند به گونه ای که توجهشان را افرادی جلب میکنند که نسبت به انها برتری دارند.

بنفش

علاقمند بودن به بنفش به معنای آن است که شما شخص بسیار هوشمندی می باشید و تمایل به استقامت دارید. همچنین بدان معناست که شما فردی نامنظم هستید. چنین افرادی تمایل داند در قدرت باشند. این افراد با اراده هستند و قبل از هر چیز به خودشان اعتماد میکنند.

سیاه

مشکی، نشان دهنده قدرت و سلطه است. شما شخصی ظریف و با شکوه هستید و از خودنمایی دوری میکنید. این اشخاص تمایل داند به عنوان شخص مروز شناخته شوند و از این که مردم کار های آنها را درک نمیکنند، لذت میبرند.

سیاه به دلیل این که اشخاص را لاغرتر نشان میدهد ، برای صنعت مد بسیار پر کاربرد است. یکی از دلایلی که کشیش ها و افراد خدمتکار از لباس های مشکی استفاده میکنند این است که این رنگ نشان دهنده فرمانبرداری و اطلاعت است. مشکی نشان دهنده یأس و نا امیدی نیست! بلکه نشان دهنده ذوق و ظرافت طبع است.

افراد علاقمند به مشکی به عزیزان و نزدیکان خود احترام میگذارند و از هیچ گونه کمکی نسبت به آنها دریغ نمیکنند. چنین افرادی به نظرات و عقاید دیگران بسیار احترام قائل هستند و در انجام کار ها حتما نظر دیگران را جویا میشوند. همچنین نظرات خود را بر دیگران تحمیل نمی کنند.

تاثیر رنگ ها بر بازاریابی

محققین در تحقیقات اخیر به این نتیجه رسیدند که، بسته به نوع محصول، ۹۰% قضاوت های سریع در مورد آن محصول متواند به نوع رنگ به کار رفته در آن ربط داشته باشد. همچنین ۸۵% از مصرف کنندگان به دلیل رنگ یک محصول ، آن را خریداری میکنند.

در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با ۷ روش استفاده از روانشناسی رنگها در بازاریابی آشنا کنیم. با ما همراه باشید…

بازاریابی-مغز برتر

از رنگها بر اساس ماخطب هدف خود استفاده کنید

تحقیقات نشان داده است که تاثیر رنگها در سنین مختلف میتواند متفاوت باشد. به عنوان مثال سبز که ممکن است در نظر شما دارای انرژی زیادی است، در افراد سالمند حس آرامش را القا میکند. شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که دوست دارید چه حسی را به مصرف کنندگان از برندتان القا کنید. همچنین باید توجه کنید دوست دارید که خرید کنندگان از شما چه حسی را نسبت به شما دارند؛ با توجه به آن شما باید رنک برند خود را انتخاب کنید.

یکسان بودن رنگ محصول در عکس و واقعیت

یک پژوهش در سال ۲۰۱۸ نشان داد که رنگ ،یک روش موثر برای جلب توجه و ایجاد انگیزه برای خرید محصول است. بر اساس این پژوهش ۴۴% از خریداران از فروشگاه های اینترنتی انتظار داند که محصولی را که خریداری می کنند، همانند رنگی باشد که در عکسی که در سایت یا اپ فروشگاه قرار دارد. همچنین ۲۲% از افرادی که کالای خریداری شده را مرجوع میکنند، به این دلیل است که رنگی که تو عکس آگهی دیدند، با رنگ جنسی که به دستشان رسیده است فرق دارد.

از این پژوهش میتوان نتیجه گرفت که کیفیت رنگ محصول برای افزایش رضایت مشتری امری الزامی است.

تاثیر رنگ ها بر روی مکان و محیط

استفاده از رنگها میتواند اثرات مثبت و یا منفی بر روی افراد بگذارد. برای مثال میتوان به مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ بر روی دانشجویان آنجام شد اشاره کنیم. بر طبق این تحقیقات افراد با دیدن رنگ ساختمان های خاص، به احساس هیجان دست میابند.

شما نیز برای این که بتوانید فروش خود را افزایش دهید باید بتوانید اثر رنگهای موجود در محیط و حسی که رنگها به مردم منتقل میکنند را مورد ارزیابی قرار دهید.

استفاده از رنگ های مناسب برای محصولات غذایی و مصرفی

مطالعات نشان میدهد که که اشخاص در طول زندگی خود، رابطه بین طعم غذا و رنگ را به خاطر میسپارند. در نتیجه بر انتظارات این اشخاص از طعم غذا ها تاثیر بگذارد. پس اگر قصد دارید برای محصولات غذایی یا مصرفی خود رنگی را انتخاب کنید، باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشید.

میزان تمایل افراد به رنگ ها

اگر شما میخواهید در بازاریابی به شکل موثر پیش بروید باید احساسات فعلی مردم را نسبت به رنگها درک کنید.هر چقدر این درک بهتر و عمیق تر باشد بازدهی بالاتری خواهید داشت. اگر بخواهم برای این موضوع برای شما مثالی بزنم باید بگویم که بیش از ۳۹% از صاحبان خودرو در جهان تمایل دارند که ماشینشان سفید باشد در حالی که افردای که دارای ماشین های لوکس و گران قیمت هستند، تمایلشان بر این است که رنگ خودشان آبی و یا صدفی باشد.

انتخاب درست رنگ با توجه به هدف

شما با استفاده از این نوع روانشناسی، میتوانید در بازاریابی موفق تر پیش بروید. شما باید به این موضوع توجه کنید که میخواهید مشتریانتان چه حسی از شما و محصولاتتان بگیرند. با توجه به آن از رنگ مورد نظر استفاده کنید. برای مثال اگر میخواهید خردیداران از برند شما حس حرفه ای بودن دریافت کنند، شما میتوانید در لوگو شرکت خود از رنگ سیاه و یا نقره ای استفاده کنید مانند شرکت اپل یا نایک و یا…

درک درست از تفاوت های محیط در انتخاب رنگ

رنگ ها با تاثیرات مختلف بر نیمکره های مخ، اثرات مختلفی خواهند داشت.در نتیجه یک رنگ خاص در تمامی محیط ها اثر یکسان بر روی افراد نخواهد داشت. برای مثال یک پژوهش در این مورد که آیا رنگ زرد در تمامی محیط ها اثر یکسان خواهد داشت یا خیر، به این نتیجه رسید که اثرات این رنگ با توجه به موقعیت جغرافیایی افراد متفاوت است.

علاوه بر اثرات محیط بر روی افراد، تجربیات فرهنگ آنها نیز بر درکی که از رنگها دارند تاثیر گذار است. با توجه به این موضوع شما باید رنگهایی را در لوگو و یا پک محصولات خود استفاده کنید که بیشترین بازخورد مثبت را از احالی همان منطقه دریافت کرده است. با رعایت این موضوع شما میتوانید بازاریابی بهتری را داشته باشید و احتمال فروش محصولات شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

سخن پایانی

در این مقاله قصد داشتیم شما را با تاثیر رنگ ها بر زندگی، کار، آینده و… آشنا کنیم. همچنین به شما اطلاعاتی در مورد علم شخصیت شناسی با استفاده از رنگها آشنا کردیم. امیدواریم لذت برده باشید. به امید دیدار…  

دیگر مقالات

تاثیر استرس روی مغز/مغزبرتر
وبلاگ

تاثیر استرس روی مغز

استرس بخشی آشنا و اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است که به اشکال مختلفی مانند سلامتی، پول و روابط بروز می کند و روی مغز تاثیر می گذارد. در هر موردی که با یک تهدید بالقوه مواجه می شویم، ذهن و بدن ما وارد عمل می شود و برای مقابله با مسائل (مبارزه) یا اجتناب

ادامه مطلب
استرس مالی/مغزبرتر
وبلاگ

استرس مالی

اگر نگران پول هستید، نگران نباشید چون تنها نیستید. پول یک منبع رایج استرس برای بزرگسالان به شمار می رود. طبق آمار هایی که بدست آمده ، ۷۲ درصد از بزرگسالان درباره ی پول احساس استرس می کنند. نگرانی در مورد پرداخت اجاره یا احساس غرق شدن در بدهی. با توجه به استرس مالی که

ادامه مطلب