زبان بدن

فهرست مطالب

زبان بدن

زبان بدن چیست؟ آیا زبان بدن حقیقت دارد یا یک خرافه است؟ همه ما کم و بیش راجع به زبان بدن چیز های مختلفی می شنویم، ولی آیا واقعا همه این چیز ها حقیقت دارد؟ برای یاد گیری زبان بدن باید در چه مبحثی مطالعه داشته باشیم؟

این ها سوالاتی هستند که ممکن است ذهن هر کسی را درگیر کرده باشد. ما در ادامه این مقاله قصد داریم شما را زبان بدن و نحوه استفاده درست از آن آشنا کنیم. در ادامه ما را همراهی کنید…

زبان بدن چیست ؟

شاید شما هم مانند بسیاری دیگر گمان کنید که منظور از زبان بدن همان زبانی باشد که ما در طول روز با آن گفتار میکنیم. ولی باید به شما بگویم که در اشتباه هستید. زبان بدن به مجموعه ای رفتارهای غیر کلامی می گوییم که در آن با استفاده از رفتار، پوشش و… منظور خاصی را به اطرافیانمان منتقل میکنیم.

بسیار از افرادی که با زبان بدن آشنایی ندارند، آن را به صورت غریزی انجام میدهند و میتوان آن را نتیجه احساسات درونی آن شخص دانست(مثلا استرس دارد یا نگران است). در حالی که افرادی که با زبان بدن آشنایی دارند از این رفتار ها به صورت هدفمند استفاده میکنند و با استفاده از آن از طرز تفکر و احساسات افراد مختلف آگاهی پیدا میکنند. برای مثال سیاستمداران حرفه ای و روانشناس ها با استفاده از این مهارت از احساسات درونی فرد مقابلشان اطلاعاتی کسب کرده و با توجه به آن بهترین عکس العمل را نشان میدهند.

زبان بدن-مغز برتر

اهمیت یادگیری زبان بدن

شاید شما هم به این موضوع دقت کرده باشید که وقتی در جمعی وارد میشود، اولین پالس ها و پیام هایی که به اطرافیانتان منتقل میکنید و یا از آنها دریافت میکنید با استفاده از زبان بدن صورت میگیرد.

فرض کنید شما در جمعی وارد شدید که افراد تازه را در آن جا ملاقات میکنید. شما برای این که بتوانید با کسی ارتباط بر قرار کنید، قبل از این که با آن فرد به صورت کلامی وارد ارتباط بشوید، ابتدا حالت چهره، حالت چشم، رفتار و خیلی چیز های دیگر آن فرد را مورد برسی قرار میدهید تا بتوانید بیشتر در مورد آن فرد و احساسات او اطلاعات کسب کنید (برای مثال خوشحال است یا عصبانی).

چرا باید زبان بدن را یاد بگیریم؟

همان گونه که خدمتتان گفتیم، یکی از اولین اطلاعاتی که بین افراد جا به جا میشود، با استفاده از زبان بدن صورت میگیرد. اگر شما با اصولی از زبان بدن آشنایی داشته باشید، خواهید دانست رفتارها، پوشش و… شما در افراد دیگر تاثیر خواهد گذاشت. نوع پوشش، نوع ایستایی، طرز برقراری ارتباط چشمی با دیگران از رفتارهایی است افراد تا حد زیادی بر رفتار دیگران با شما تاثیر میگذارد. با توجه به این موضوع سعی خواهید داشت که هر رفتاری را در هر جایی بروز ندهید. به زبانی دیگر میتوان گفت اگر شما با زبان بدن آشنایی داشته باشد بر رفتار های خود بیشتر دقت خواهد کرد.

از این رو میتوان نتیجه گرفت که زبان بدن نقش بسیار پر رنگی در زندگی هر شخصی دارد و ضرورت دارد که هر کسی در مورد آن اطلاعاتی رو کسب کند. ما میتوانیم با یادگیری زبان بدن رابطه بهتری را اطرافیانمان برقرار کنیم. به بیان بهتر، وقتی زبان بدن را یاد میگیریم میتوانیم کنترل بهتری را بر روی پیامی را که میخواهیم ارسال کنیم داشته باشیم و همچنین بر پیام هایی که از طرف دیگران بر ما ارسال میشود میتوانیم درک بهتری داشته باشیم.

 

افشای راز های دورنی با زبان بدن

شاید این سوال را از خود میپرسید که زبان بدن چطور میتواند راز های دورنی اشخاص را برملا کند. برای پاسخ به این سوال یک مثال برای شما میزنم. فرض کنید شخص از چاق بودن خود در پیش دیگران خجالت میکشد. اون هی فکر میکند که هر لحظه ممکن است است طرف دیگران بابات چاق بودنش مورد تمسخر قرار بگیرد. به همین دلیل این شخص با پوشیدن لباس های گشادتر و کشیده تر سعی در پنهان کردن چاقی خود میکند.

زبان بدن وضع عاطفی ما را منعکس میکند. به گونه ای که میتوان هر رفتاری را کلیدی برای پی بردن به وضع عاطفی افراد دانست. برای مثل کسی که در جمعی احساس ترس یا تدافعی بودن دارد، ممکن است دست به سینه بنشیند یا پا های خود را بر روی یکدیگر بیندازد.

برای آنکه شما بتوانید زبان بدن افراد را متوجه شوید باید ضمن گوش داده به صحبت هایشان و شرایطی که در آن قرار دارند، باید بتوانیم وضعیت عاطفی آنها را به خوبی درک کنیم. اما به این راحتی هایی هم که فکر میکنید نیست! شما معمولا برای پی بردن به زبان بدن افراد باید چندین رفتار و حرکت را همزمان مورد برسی قرار دهیم.

قوانین مهم در ترجمه زبان بدن

برای برسی زبان بدن افراد همانند هر چیز دیگری یکسری قوانینی را باید رعایت کنیم. این قوانین را میتوان به طور کلی به ۳ قسمت تقسیم کرد. این قوانین عبارتند از: ۱. مشاهده کلی حرکات ۲. همخوانی رفتار و گفتار ۳. خواندن رفتار شخص در چارچوب شرایط

مشاهده کلی حرکات

بیشتر افراد برای خواندن زبان بدن دچار این اشتباه میشوند که یک رفتار را جدا از رفتار های دیگر مورد برسی قرار میدهند. برای مثال خاراندن سر میتواند معانی مختلفی از جمله عدم اطمینان، فراموش کاری ، دورغ گویی ویا حتی شوره موی سر را دارا باشد. برای این که بفهیم کدام معانی برای کدام افراد صادق است باید به حرکات دیگر آنها توجه کنیم .

همخوانی رفتار و گفتار

پژوهش ها ثابت کرده است تاثیر رفتار های غیرکلامی بر دیگران تقریبا ۵ برابر رفتار های کلامی است. برای مثال شما فرض کید یک سیاست مدار در حالی که دست به سینه ایستاده و چانه اش به پایین است به شما میگوید که نظرات جوانان را با آغوش باز میپذیرد. آیا شما حرف او را باور خواهید کرد؟ حال تصور کنید آن فرد در حالی که ضربات کوتاه و تندی را به میز میزند و سعی کند که شما را متقاعد کند که فرد دلسوزی است، چطور؟

اگر شما به زبان بدن افراد آشنا باشید، هنگامی که آنها سخن میگویند باتوجه به همخوانی رفتار و کلماتشان متوجه میشوید که آنها راست میگویند یا دروغ.

 

ترجمه رفتار شخص در چارچوب شرایط

برای این که بتوانید تعبیر درستی از رفتارهای شخص مورد نظرتان داشته باشید، باید شرایطی که در آن قرار گرفته است را لحاظ کنید. برای مثال اگر فردی در یک روز سرد برفی دست به سینه در حالی که پاهایش را روی هم انداخته و چانش رو به پایین است، نشسته بشد به احتمال زیادی نشان دهنده این است که سردش شده و با این کار سعی در گرم نگه داشتن خود دارد؛ اما اگر همان شخص با همان حالت روبه روی شما در میز نشسته باشد نشانه این است که با عقاید و نظرات شما مخالف است.

 

زبان بدن کودک

آشنایی با زبان بدن کودکان از آن جهت اهمیت دارد که کودکان تمام نیاز های خود را از طریق حرکات بدن ابراز میکنند. شما زبان بدن کودکان چه میدانید ؟ آیا از اهمیت آن با خبرید؟ به نظر شما چگونه میتوان از احساسات نوزاد خود آگاه شویم ؟ در این مطلب قصد داریم هر آنچه که باید از زبان بدن کودک بدانید را برای شما شرح بدیم. با ما همراه باشید…

مهارتهای کلامی کودکان به صورت در طی ۲ سال به صورت تدریجی تکمیل میشود.  بنابراین میتوان نتیجه گرفت کودکان زیر ۲سال نمیتوانند با استفاده از کلمات، احساسات خود را بیان کنند. شاید شما هم دقت کرده باشید که هنگامی که کودکتان با شما سخن میگوید، حرکات غیر ارادی زیادی از خود نشان میدهد. به واسطه همین حرکات کودکان اغلب قادر به پنهان کردن احساسات و هیجاناتی مانند ترس، اضطراب، استرس و دروغگویی نیستند. ای زبان بدن کودکان به والدین او کمک میکند تا بتوانند بهتر او را درک کرده و با وقایای ذهنی او آشنا شوند. به همین دلیل میتوان گفت یادگیری زبان کودکان از الزاماتی است که هر پدر و مادری باید برای آن بکوشد.

چطور زبان بدن فرزند خود را تفسیر کنیم

عدم آگاهی از زبان بدن موجب اضطراب و نگرانی والدین میشود. در حالی که اگر زبان بدن فرزند خود را به خوبی تفسیر کنند بسیار از نگرانی ها بر طرف خواهد شد. اما به نظر شما چگونه میتواند منظور کودکان را از حرکات آنها متوجه شد؟ در ادامه قصد داریم به برسی این موضوع بپردازیم. از این که با نگاه گرمتان ما را همراهی میکنید صمیمانه سپاس گذاریم…

 زبان بدن-خم کردن بدن

یکی از رفتار هایی که نوزادان برای رساندن منظور خود از آن استفاده میکنند خم کردن بدن خود است. بیشتر والدین این رفتار را نشانه سرپیچی نوزان از آن ها طلقی میکنند. البته ممکن است که  واقعا این رفتار نشانه سرپیچی کودک باشد ولی معانی دیگری نیز دارد.

به گفته دکتران منشاء این رفتار متواند ناشی از سوزش در ناحیه سینه باشد. اگر کودک شما هنگام خوردن غذا، کمر خود را خم میکند و یا شدیدا بالا می آورد، میتواند نشان دهنده احساسیت معده نسبت به آن غذا و یا بیماری گوارشی باشد. در واقع فرزند شما با این رفتار، قصد تسکین دادن به درد خود را دارد.

اگر احتمال دادید که این رفتار کودک شما ربطی به تغذیه و یا ناراحتی های گوارشی ندارد، میتوانیم رفتار او را خسته شدن او دانست و برای رفع آن باید کمی او را نوازش دهید.

زبان بدن:خم کردن بدن-مغز برتر

زبان بدن-لگد پراکنی های مکرر

شما نیز ممکن است این رفتار را از کودک خود مشاهده کرده باشید. ولی این رفتار نشانه چه چیزی میتواند باشد؟ اگر کودک شما در حال خوشحال این رفتار را بروز دهد، میتوان این رفتار را نشانه تمایل او به بازی کردن دانست ولی اگر کودک شما در حال گریه باشد و این رفتار را بروز دهد میتوان نتیجه گرفت که موضوعی موجب ازار و اذیت شدن اون دانست.

عامل ناراحتی کودک را میتواند هر چیزی از کثیف بون پوشک تا تنگ بودن لباس ها و گرم بودن هوا دانست. برای رفع این موضوع، والدین باید ابتدا شرایط کودک خود را برسی کنند تا عامل مزاحم کودک خود را را شناسایی کنند. سپس باید برای رفع آن موضوع اقدام کنند.

البته این رفتار کودک میتواند هیچ معنی خاصی نداشته باشد و تنها به این دلیل باشد که کار دیگری بلد نیستند انجام دهند. والدین برای تشخیص صحیح منظور کودک از رفتار های مختلف، باید به شرایطی که کودک در آن قرار گرفته توجه ویژه ای کنند.

زبان بدن:لگد پراکنی-مغز برتر

زبان بدن-کوبیدن سر به دیوار

شاید شما نیز مشاهده کرده باشید که کودک خود، سرش را به دیوار، یا گهواره و … میکوبد بدونه این که به نظر برسد احساس دردی داشته باشد. این رفتار میتواند هشدار دهنده باشد ولی اکثر کودکان این رفتار را به صورت مرتب تکرار میکنند بدونه این که به نظر برسد ناراحتی از موضوعی داشته باشند. ولی دلیل این رفتار چیست؟ نظر دکتر کاترین نلسون، متخصص کودکان برای توجیه این رفتار این گونه است که : نوزادان این حرکات موزون رو به عقب و جلو را آرامش دهنده تلقی میکنند.

اما ما باید چکار کنیم؟ آیا این رفتار در کودکان همیشه عادی است؟ نظر دکتران و متخصصان این است که این رفتار را نباید به صورت کامل نادیده گرفت. اگر کودک شما به جای این که با اسباب بازی هایش بازی کند و یا به شکل دیگری خود را سرگرم کند، به صورت مداوم این رفتار را تکرار کند، والدین او باید این رفتار را به پزشک متخصص اطلاع دهند. باید به این موضوع توجه داشت که بیشتر کودکان این رفتار را تا ۳ سالگی کنار خواهند گذاشت.

زبان بدن:کوبیدن سر به دیوار-مغز برتر

زبان بدن-گرفتن گوش

بسیار از والدین با سر زدن این رفتار از کودک خود(گرفتن گوش) به سرعت نتیجه میگیرند که ناحیه ایی از گوش فرزندشان در می کند. البته ممکن است این گونه نیز باشد. شما برای به اطمینان از این موضوع باید به علاعم دیگری همچون عفونت، تب، آبریزش بینی و … نیز توجه کنید. ولی در اکثر مواقع این رفتار کودک نشان دهنده چیز دیگری است.

اکثر کودکان هنگامی که متوجه وجود گوش خود میشوند، این رفتار را بروز میدهند. پژوهش ها نشان میدهد که کودکانی را که از این رفتار استفاده میکنند در حالی که نشانه ای از وجود بیماری یا درد در آنها مشاهده نمیشد را نمی تواند جزء کودکانی قرار داد که دچار عفونت گوش شده اند. شما باید در هنگام بروز این رفتار در کودک خود، ار را برای پی بردن به چنین دستاوری مورد تشویق قرار دهید.

گاهی اوقات کودکان این رفتار را هنگام درآوردن دندان هایشان از خود نشان میدهند. این رفتار در این برهه میتواند نشان دهند احساس درد در ناحیه دهان آنها دانست. برای رفع چنین مشکلی والدین میتوانند از دندانی های ژله ای استفاده کنند تا کودک خود احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

زبان بدن:گرفتن گوش-مغز برتر

زبان بدن-گره کردن مشت

دکتر براون این رفتار کودکان را این گونه توجیه میکند که: بیشتر نوزادان برای استراحت، رفتار گره کردن مشت را از خود بروز میدهند. این کودک قادر نیست که حرکات بیشتری را انجام بدهد زیرا مغز او تکامل کافی را برای انجام کار های پیچیده تر پیدا نکره است.

به گفته محقیق این حوزه، کودکان در چهار هفته بعد از تولد(۲ ماهگی)، شروع به باز کردن مشتشان میکنند و همچنین در دروه ۳ تا ۴ ماهگی شروع به گرفتن و کشیدن به کمک دستشان میکنند. یعنی مغز وسیستم عصبی آنها در این مدت به این انداره تکامل پیدا کرده.

گاهی ممکن است که مشت کردن دست نشان دهنده این موضوع باشد که نوزان شما استرس دارد و یا اینکه گرسنه هستند. این رفتار در کودکانی مشاهده میشود که از افراط گرسنگی، در حال بی قراری کردن هستند.

اگر تمایل به مشت کردن دستان در کودک شما تا بیش از ۳ ماهگی او ادامه پیدا کرد، بهتر است که او را به یک دکتر متخصص معرفی کنید.

زبان بدن:گره کردن مشت-مغز برتر

زبان بدن-جمع کردن زانو ها

اکثر والدین در این حالت فکر میکنند که کودکشان در حال ورزش کردن و یا بازی کردن است. ولی این تعبیر در بیشتر مواقع اشتباه است. این پوزیشن بدنی در کودکان در اکثر مواقع نشان دهنده احساس در در ناحیه شکم است که میتواند دلایل مختلفی همچون حرکات رود، باد معده و یا بیماره های گوارشی مثل یبوست داشته باشد. در واقع کودک شما در حال پیدا کردن پوزیشنی است که شما در بستر دستشویی به خود می گیرید.

ولی چه والدین باید چکاری را برای راحتی کودک خود انجام دهند؟ اگر شما نیز با مشاهده این رفتار در کودک خود نگران شدید، باید ابتدا گوشش او را شل تر کنید برای مثال قنداق او را کمی بازتر کنید. چناچه مشکل کودکان ، مشکل گوارشی است باید رژیم غذایی مادرش (در صورتی که به کودک شیر میدهد)، مورد برسی قرار گیرد و در صورت مشاهده مشکل آن را بر طرف کرد. اگر هم احتمال میدهید که مشکل فرزند خود از دچار شدن او به یبوست است باید در اولین فرست به پزشک مراجعه کنید.

زبان بدن:خم کردن زانو ها-مغز برتر

زبان بدن-آیا کودکتان دستش را هنگام خواب تکان میدهد؟

این رفتار موقعی از کودک بروز پیدا میکند که به صورت کامل در حال خوابیدن است و هنگامی که والدین او قصد دارند تا او را در گهواره اش قرار دهند به صورت این دفعه ای دستانش را به کنار بندش می اندازد که در اثر آن، کودک تکان خورده و چشمانش باز میشود به صورتی که خواب از سرش به طور کامل میپرد. در واقع این رفتار هنگامی از کودک سر میزند که شرایط محیط به صورت یک دفعه ای تغییر میکند مثلا یک دفعه تکان بخورد یا یک صدا بلندی بشنود ویا …

به گفته پژوهشگران این حوزه این رفتار تا ۳ الی ۴ ماهگی کودک متوقف میشود. در واقع این رفتار در کودک برای پاسخ به از دست داده ناگهانی حمایت از طرف پدر و مادر خویش انجام میشود.

تکان دادن دست-مغز برتر

سخن پایانی

هر یک از رفتارها و کنش هایی که بدن افراد در شرایط مختلف با آن مواجه میشود، میتواند نشان دهنده موضوع خاصی باشد و یا این که پاسخ طبیعی بدن به آن شرایط است. هیچ کدام از این رفتار ها نشانه قطعی برای فهمیدن احساسات دورنی افراد نیست.

ما در این مقاله قصد داشتیم شما را با موضوع زبان بدن آشنا کنیم و این که چه الزاماتی دارد که این مبحث را یاد بگیریم.

 

 

 

 

دیگر مقالات

تاثیر استرس روی مغز/مغزبرتر
وبلاگ

تاثیر استرس روی مغز

استرس بخشی آشنا و اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است که به اشکال مختلفی مانند سلامتی، پول و روابط بروز می کند و روی مغز تاثیر می گذارد. در هر موردی که با یک تهدید بالقوه مواجه می شویم، ذهن و بدن ما وارد عمل می شود و برای مقابله با مسائل (مبارزه) یا اجتناب

ادامه مطلب
استرس مالی/مغزبرتر
وبلاگ

استرس مالی

اگر نگران پول هستید، نگران نباشید چون تنها نیستید. پول یک منبع رایج استرس برای بزرگسالان به شمار می رود. طبق آمار هایی که بدست آمده ، ۷۲ درصد از بزرگسالان درباره ی پول احساس استرس می کنند. نگرانی در مورد پرداخت اجاره یا احساس غرق شدن در بدهی. با توجه به استرس مالی که

ادامه مطلب