مقالات-استرس امتحان ،چرا؟

بیشتر ما آدم ها معمولا از امتحان می ترسیم، از این که آماده نباشیم، از این که مطالب خوانده شده را فراموش کنیم، ولی هیچ وقت به این موضوع فکر کرده ایم چرا حتی زمانی که تمام تلاشمان را کردیم و کاملا آماده ایم باز هم می ترسیم. چرا؟

برای به دست آوردن پاسخ سؤال کافی است به صحبت های افراد موفق دقت بیشتری کنیم. غالب آن ها شکست های سختی خوردند ولی دوباره شروع کردند. خوب، این موضوع را همه ما از قبل شنیده بودیم و شاید بگویید این سخن یک شعار است و در خیلی از موارد هر چه قدر هم دوباره شروع کنیم باز هم به شکست می رسی؟

البته در موارد این گونه است ولی چرا؟ باز هم چراهای که برای ما آدم ها آشنا است ولی پاسخ درستی از آن نداریم. بگذارید بخشی از کتاب " روزگار آموزگار"  اثر دکتر مسعود هوشمند (متخصص ژنتیک مولکولی پزشکی از دانشگاه گوتنبرگ سوئد) را مرور کنیم.

"شاید جمله این که روزگار آموزگار بدی است و اول امتحان می کند و بعد آدرس می دهد به گوشتان خورده باشد. من اتفاقا با این روش یادگیری بیشتر موافقم. در سال چهارم دبیرستان، دبیر ژنتیک شناسیم مثل روزگار، قبل از این که درس جدید را بدهد از آن امتحان می گرفت و ما مجبور بودیم خودمان را از قبل آماده کنیم. یک بار از او پرسیدم : استاد منظور شما از این روش چیست؟ گفت : وقتی امتحان از درسی که نداده ام می گیرم اگر بلد نباشید سؤالاتم همیشه توی گوشتان هست و بهتر گوش می دهید تا جوابتان را به دست بیاورید."

شاید استرس و ترس های قبلیمان همان سؤالات امتحانی باشد که باید به دنبال راهی برای پیدا نمودن پاسخ آن باشیم که در آن صورت دیگر امتحانات برایمان ترسناک نخواهند بود. باید بیشتر خودمان را بشناسیم، این که در چه چیزهایی توانمندیم و در چه چیزهایی ضعف داریم. چه طور از مغزمان، مرکز فرماندهی بدنمان برای بالا بردن تواناییهایمان در زمینه های مسائل حل کردنی، هنری و به خاطر سپردن در حافظه بیشتر و بهتر استفاده کنیم.

پس هم اکنون نقص ها و کندی های خودمان را بشناسیم و در پی برطرف نمودن آن ها باشیم. شاید فردا امتحانی در راه باشد که مسیر زندگیمان را عوض کند.

به شگفتی های خود ایمان داشته باشید.